Էրդողանը պատերազմ է հայտարարել Գյուլին. թուրք սյունակագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի գործող և նախկին նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Աբդուլլահ Գյուլի միջև տարաձայնությունների խորացումը շարունակում է մնալ երկրի քաղաքական օրակարգի կարևորագույն թեմաներից մեկը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խնդրին անդրադարձել է թուրքական հայտնի «Հուրիեթ» պարբերականի սյունակագիր Աբդուլքադիր Սելվին, ով արձանագրել է՝ «Էրդողանը պատերազմ է հայտարարել Գյուլին»:
Իր ղեկավարած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության առջև հունվարի 9-ին ելույթի ժամանակ ակնկալվում էր, որ Էրդողանը պետք է անդրադառնա ազգայնականների առաջնորդ Դևլեթ Բահչելիի հետ համագործակցության հարցին, սակայն ի զարմանս բոլորի նա սկսեց խոսել Գյուլի մասին: Նախագահը մասնավորապես հայտարարեց. «Նախկինում մեր կուսակցության տանիքի տակ գտնված, իսկ այժմ այլ վայրում գտնվող որևէ մեկն իրավունք չունի մեր կուսակցության մասին որևէ բան ասի», «Այս միասնությունը թունավորողները թող իմանան, որ արդեն այս քարավանի անկեղծ ճամփորդները չեն», «Այս գնացքից ընկածները ընկած տեղն էլ կմնան»:
Աբդուլքադիր Սելվին հիշեցրել է, որ Թուրքիայի 11-րդ նախագահ Գյուլի գրասենյակից ավելի վաղ արված հայտարարությամբ նշվել է, որ վերջինս շարունակելու է կիսել իր տեսակետները երկրում ընթացող գործընթացների վերաբերյալ: «Տեսնենք՝ արդյոք Գյուլը կլռի, թե կպատասխանի այս քննադատություններին»,- նշում է սյունակագիրը:
Փորձելով հասկանալ Էրդողանի նման գործելաոճի՝ նախկին նախագահի հասցեին քննադատություններ հնչեցնելու դրդապատճառները՝ Սելվին հիշեցրել է, որ Աբդուլլահ Գյուլը նրան դեմ էր գնացել և «այո» չէր ասել ապրիլի 16-ի սահմանադրական հանրաքվեում: Բացի այդ, նա թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում էր կատարել Էրդողանի կողմից ստորագրած և օրենքի ուժ ունեցող այն հրամանագրի առնչությամբ, որը ենթադրում է անձեռնմխելիություն սահմանել բոլոր այն քաղաքացիական անձանց համար, ովքեր ճնշել կամ բռնություն են գործադրել հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման փորձի մասնակիցների նկատմամբ: Գյուլն այս քայլը «խիստ մտահոգիչ» էր անվանել:
«Իհարկե, այս ամենը ևս իրենց դերակատարությունն ունեցել են, սակայն այժմ խոսք է գնում ավելի հեռուն գնացող ռազմավարության մասին: Էրդողանը 2019 թվականի նախագահական ընտրություններից առաջ Աբդուլլահ Գյուլի և «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության միջև հստակ գիծ է քաշել: Դրա նպատակը կուսակցությունում Գյուլի նկատմամբ եղած համակրանքը վերացնելն է: Թե ինչ կլինի հետագայում, պարզ կլինի Գյուլի դիրքորոշումից հետո»,- նշել է սյունակագիրը:

YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The controversies between current and former presidents of Turkey Recep Tayyip Erdogan and Abdullah Gul remain one of the key topics of the country’s political agenda, reports Armenpress.
Abdulkadir Selvi, columnist at the Turkish Hurriyet Daily News, referred to this topic, stating that “Erdogan declared a war against Gul”.
During his January 9 speech at the Justice and Development party faction it was expected that Erdogan would touch upon the issue of cooperating with leader of nationalists Devlet Bahceli, but, surprisingly, he started talking about Gul. He said the following: “Anyone who was in our party in the past, and now is elsewhere, has no right to say anything about our party”.
Abdulkadir Selvi reminded the statement made from Gul’s Office according to which Gul will continue to share his opinions over the ongoing developments in the country. “Let’s see whether Gul will remain silent, or will comment on these criticisms”, the columnist writes.
Trying to understand the reasons of Erdogan’s such behavior, the columnist reminded that Abdullah Gul opposed Erdogan and voted “no” during the April 16 constitutional referendum. In addition, Gul posted on Twitter regarding the decree signed by Erdogan which supposes to set immunity against all civilians who exerted pressure or harassed the participants of the July 15 military coup attempt. Gul called this step as “strictly concerning”.
“Of course, all this played their role, but now the talk is about a far-reaching strategy. Erdogan has set a clear line between Abdullah Gul and the Justice and Development Party ahead of the 2019 presidential elections. The goal of this is to eliminate the sympathy towards Gul existing in the party. What happens in future will be clear after Gul’s position”, the columnist said.