ԱՄՆ-ում ավելի քան 100 մարդ է հայտնվել հիվանդանոցներում երկաթուղային վթարից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Amtrak երկաթուղային ընկերության արագընթաց գնացքը, որը Սիեթլից մեկնել Էր Փորթլենդ, դեկտեմբերի 18-ին ԱՄՆ-ի Վաշինգտոնի նահանգում դուրս Է եկել ռելսերից: Վթարի հետեւանքով հոսպիտալացվել Է ավելի քան 100 մարդ, զոհվել Է առնվազն վեց հոգի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վթարը տեղի Է ունեցել կտրուկ շրջադարձից եւ վերգետնյա կամուրջ մտնելուց հետո: Առնվազն երկու վագոն Է ընկել I-5 ավտոմայրուղու վրա՝ կազմալուծելով տրանսպորտի երթեւեկությունն ԱՄՆ-ի հյուսիս - արեւմուտքի ամենածանրաբեռնված ճանապարհին, որը տանում Է Կանադայից մինչեւ Մեքսիկա:
CHI Franciscan Health բժշկական հիմնարկությունների ցանցի տվյալներով՝ Թաքոմայի եւ արվարձանների հիվանդանոցներ Է տեղափոխվել ավելի քան 75 մարդ, իսկ հաշվի առնելով հարեւան բնակավայրերի հիվանդանոցները, հոսպիտալացվածների թիվը գերազանցել Է 100-ը: Նրանցից չորսը ծանր վիճակում են:
Իշխանությունների կողմից հաստատված՝ զոհերի թիվը, եթե հավատանք CNN հեռուստաընկերության տվյալներին, առայժմ հասնում Է երեքի: Associated Press (АР)գործակալությունը հայտնել Է վեց զոհվածների մասին:
Տրանսպորտի անվտանգության ազգային վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բելլա Դին Զարը հայտարարել Է, որ խոսել վթարի պատճառների եւ զոհերի թվի մասին վաղաժամ Է:
Վաշինգտոնի նահանգապետ Ջեյ Ինսլին դեկտեմբերի 18-ին արտակարգ իրադրության ռեժիմ Է սահմանել նահանգում:
Amtrak-ում հավաստել են, որ այդ գնացքը դեկտեմբերի 18-ին կատարում Էր առաջին երթը երկաթուղու նոր ճյուղով, որը կառուցվել Է 180,8 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ նախագծի շրջանակներում: Նախագծի նպատակն Է՝ արագացնել ուղեւորների փոխադրումը Սիեթլի (Վաշինգտոնի նահանգ) եւ Փորթլենդի (Օրեգոնի նահանգ) միջեւ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 100 человек попали в больницы после железнодорожной аварии в США
Скоростной пассажирский поезд железнодорожной компании Amtrak, следовавший из Сиэтла в Портленд, в понедельник сошел с рельсов в американском штате Вашингтон. В результате аварии госпитализированы более 100 человек, погибли не менее шести, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Авария произошла после крутого поворота и заезда на надземный мост. Минимум два вагона рухнули на автотрассу I-5, парализовав движение транспорта по самой нагруженной дороге северо-запада США, ведущей от Канады до Мексики.
По данным сети медицинских учреждений CHI Franciscan Health, в больницы Такомы и пригородов доставлены более 75 человек, а с учетом больниц соседних населенных пунктов число госпитализированных превысило 100. Четверо из них - в тяжелом состоянии.
Число подтвержденных властями жертв, если верить данным телекомпанииCNN, пока достигает трех. АгентствоAssociated Press(АР)сообщало о шести погибших.
Официальный представитель Национального управления по безопасности на транспорте (НУБТ) США Белла Дин-Зарр заявила, что говорить о причинах аварии и количестве жертв преждевременно.
Губернатор Вашингтона Джей Инсли ввел в понедельник режим чрезвычайной ситуации в штате.
В Amtrak подтвердили, что данный поезд в понедельник совершал первую поездку по новой ветке железной дороги, которая была построена в рамках проекта общей стоимостью $180,8 млн. Цель проекта - ускорить перевозку пассажиров между Сиэтлом (штат Вашингтон) и Портлендом (штат Орегон).