ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Լիտվայի Սեյմասի խոսնակի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Լիտվա: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը: Դեկտեմբերի 13-ին խորհրդարանական պատվիրակությունը հանդիպել է Լիտվայի Սեյմասի (խորհրդարանի) խոսնակ Վիկտորաս Պրանցկետիսի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, պատվիրակության անդամները կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, այս համատեքստում երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերն ու նշանակությունը: Դրական է գնահատվել վերջին տարիների երկկողմ քաղաքական երկխոսության մակարդակն ու տնտեսական համագործակցության ոլորտում արձանագրված առաջընթացը: Հայ պատվիրակները կարեւորել են նոյեմբերի 24-ին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը` նշելով, որ այն նոր էջ կարող է բացել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական երկխոսության զարգացման գործում:
«Մենք ակնկալում ենք, որ Լիտվան՝ որպես ՀՀ անկախությունն աշխարհում առաջինը ճանաչած պետություն, հնարավորինս արագ, առանց արհեստական ձգձգումների առաջինը կվավերացնի նաեւ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ Լիտվան Մերձբալթյան երկրներից առայժմ միակն է, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նա բարձր է գնահատել լիտվացի խորհրդարանականների քաղաքական ու քաղաքացիական դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Անդրադառնալով մեր երկրում ընթացող բարեփոխումների գործընթացին` ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ ժողովրդավարության զարգացումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը ՀՀ քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերից են եւ այդ առումով միջազգային բոլոր գնահատականներով Հայաստանն ու Ադրբեջանն անհամատեղելի են:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ ԼՂ հիմնախնդրին` վերահաստատելով հայկական կողմի` հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում լուծելու դիրքորոշումը:
«Անթույլատրելի են խնդրի ռազմական լուծման ցանկացած փորձ, ռազմատենչ հռետորաբանություն, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի կողմից «սեւ ցուցակների» առկայությունը: Դրանք չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը: Առանց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացման անհնար է խնդրի լուծումը: Արցախն անկախացել է ԽՍՀՄ-ից նույն իրավական հիմքով, ինչ Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Հայաստանն ու Ադրբեջանը: Արցախի քաղաքացիներն ունեն պետություն կառուցելու նույնքան իրավունք, որքան Լիտվայի, Լատվիայի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի քաղաքացիները»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:

Deputy Speaker of Armenian parliament meets with Speaker of Lithuanian Seimas
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The working visit of the delegation led by the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia, the Head of the Armenia-Lithuania, Latvia, Estonia Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov to Lithuania continues. The delegation is comprised of MPs Samvel Farmanyan and Suren Manukyan. On December 13, the parliamentary delegation met with the Speaker of the Seimas (parliament) of Lithuania Viktoras Pranckietis.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, the members of the parliament highlighted the development of the inter-parliamentary cooperation, and in this context the role and importance of the Friendship Groups functioning in the parliaments of the two countries. The level of the bilateral political dialogue of the last years and the progress recorded in the sphere of economic cooperation was positively assessed. The Armenian delegates emphasized the signing of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Agreement on November 24, noting that it could open a new page in the development of the Armenia-EU dialogue.
“We expect that Lithuania as the first state that has recognized the independence of Armenia in the world will be the first also to ratify as quick as possible and without artificial procrastination the Armenia -EU Agreement,” Eduard Sharmazanov said.
The Deputy Speaker of the Armenian parliament underlined with satisfaction the fact that Lithuania is the only country among the Baltic countries which has recognized the Armenian Genocide. He highly assessed the Lithuanian parliamentarians’ political and civil position in the recognition of the Armenian Genocide.
Touching upon the process of the reforms going on in our country, the Head of the parliamentary delegation of Armenia noted that the development of democracy, the fight against corruption are the most important issues of the political agenda of Armenia, and in that aspect, with all international assessments Armenia and Azerbaijan are incompatible.
Eduard Sharmazanov also referred to the Nagorno Karabakh problem, reaffirming the position of the Armenian side to solve the conflict exclusively through peaceful negotiations – in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
“Any attempt of the military solution of the problem, bellicose rhetoric, as well as the existence of the ‘black lists’ by Azerbaijan are inadmissible. They don’t promote the establishment of peace in the region. The solution of the problem is impossible without the complete exercise of the right of the Artsakh people to self-determination. Artsakh has become independent from the USSRon the same legal basis, as Lithuania, Latvia, Estonia, Armenia and Azerbaijan. The citizens of Artsakh have the same right of building a state, as the citizens of Lithuania, Latvia, Armenia and Azerbaijan,” Mr Sharmazanov said.
The AmbassadorExtraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Lithuania Tigran Mkrtchyan also attended the meeting.