Հայաստանը հետաքրքված է տեղական շուկայում տեսնել ղազախական կապիտալը. ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2013թ.-ից ի վեր աճում է, սակայն առկա ներուժը դեռ լիարժեք չի իրականացվել: Այն մասին, թե Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և «Աթամեկեն» գործարարների ազգային պալատի միջև երկխոսությունը ինչպես պետք է նպաստի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճին, «abctv.kz»-ի հետ հարցազրույցում խոսեց հայ-ղազախական առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմի ղեկավար, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Հարությունյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հարց.Առևտրատնտեսական համագործակցության հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի յոթերորդ նիստի արդյունքներով, որը տեղի է ունեցել սույն թվականի սեպտեմբերին Երևանում, ստորագրվել է արձանագրություն համագործակցության զարգացման հետագա քայլերի մասին՝ առևտրատնտեսական, հանքարդյունաբերության, գյուղատնտեսության, առողջապահության, մշակույթի և գիտության, զբոսաշրջության, տրասնպորտի և միգրացիայի ոլորտներում: Ինչպե՞ս են իրականացվում այդ պայմանավորվածությունները:
Պատասխան.Ինչպես ձեզ հայտնի է, Հայաստանն ու Ղազախստանը համագործակցում են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով: Հայաստանը և Ղազախստանը անդամակցում են Եվրասիական տնտեսական միությանը: Իսկ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում համագործակցությունը ենթադրում է ամենօրյա աշխատանք՝ անդամ երկրների տարածքներում բիզնես վարելու ընդհանուր կանոնների և ընթացակարգերի մշակման, ինչպես նաև շուկայական կարգավորումների վերաբերյալ քաղաքականության ոլորտում համակարգման առումով՝ մեր ինտեգրացիոն միավորման հիմքում ընկած հիմնարար ազատությունների ապահովման համար:
Կարծում եմ, որ հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովը, որի նիստը կայացել է սույն թվականի սեպտեմբերին, հիմնված էր նաև վերոհիշյալ համագործակցության արդեն իսկ ձեռք բերված արդյունքների վրա, առանձնացնելով միևնույն ժամանակ առավել հեռանկարային ուղղությունները, որոնք առանձնահատուկ ուշադրություն են պահանջում, այդ թվում և երկկողմ ձևաչափով:
Մենք կարծում ենք, որ մեր երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ներուժը լիովին չի իրականացվել և, համապատասխանաբար, փորձել ենք բացահայտել հնարավոր ուղղությունները, որտեղ մենք կարող ենք որոշակի առաջընթաց գրանցել: Հայաստանը հետաքրքված է տեսնել ղազախական կապիտալը մեր շուկայում, ինչպես նաև հայկական ապրանքները՝ Ղազախստանի շուկայում: Հայաստանի և Ղազախստանի միջև համագործակցությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են զբոսաշրջությունը, սպորտը, մշակույթը և գիտությունը, անկասկած, կլինի հետաքրքիր և փոխշահավետ երկու երկրների համար, ինչպես նաև կբարձրացնի առկա հնարավորությունների մասին իրազեկվածությունը, կնպաստի նոր, այդ թվում և բիզնես ծրագրերի իրականացմանը:
Մեր կողմից շատ մեծ ուշադրություն է դարձվում միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոշված են համապատասխան կատարողները, կազմվել է իրականացման ծրագիրը, և ստեղծվել է հաշվետվողականության հստակ համակարգ:
Հարց.Ինչի՞ հաշվին հնարավոր եղավ 38%-ով բարձրացնել ապրանքաշրջանառությունը Ղազախստանի և Հայաստանի միջև 2017թ. յոթ ամսվա ընթացքում: Արդյո՞ք այս աճի միտումը պահպանվում է:
Պատասխան. Իսկապես, ընթացիկ տարվա առաջին յոթ ամիսների վիճակագրական տվյալները վկայում են Ղազախստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության աճի մասին: Միևնույն ժամանակ, եթե ուսումնասիրենք վերջին մի քանի տարիների վիճակագրական տվյալները, ապա, 2013թ.-ից սկասծ մենք ունենք երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության կայուն աճ: Ինչը, ըստ իս, վկայումմ է կայուն զարգացող առևտրատնտեսական հարաբերությունների մասին։ Չնայած, ինչպես արդեն ես նշեցի, առևտրատնտեսական հարաբերությունների բնագավառում առկա ներուժը զգալիորեն բարձր է, և մենք կաշխատենք դրա լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ:
Ապրանքաշրջանառության ծավալների նման արագընթաց աճի պատճառը, առաջին հերթին, դեպի Հայաստան ղազախական արտահանման ցուցանիշների աճն էր: Մյուս կողմից, 2016թ. Հայաստանից դեպի Ղազախստան ապրանքների արտահանումը նախկին տարվա համեմատ նույնպես աճել է 19,4%-ով: Մասնավորապես, աճել է սննդամթերքի, գյուղատնտեսական մթերքների արտահանումը, իսկ տեքստիլի և կոշկեղենի արտահանումն աճել է 25 անգամ: Այս համատեքստում կցանկանայի հատուկ նշել այն փաստը, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանից Ղազախստան արտահանվող ապրանքների տեսականին ընդլայնվել է, ներառելով մի շարք նոր ապրանքատեսակներ, ինչպիսիք են ծխախոտը և դրա փոխարինողները, կաշվե իրերը, թեթև արդյունաբերության ապրանքները և այլն:
Հաշվի առնելով այս բոլոր գործոնները, ինչպես նաև երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման և ակտիվացման համար անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը գործադրելու մեր մտադրությունը, կարելի է ակնկալել, որ այս աճի միտումը կշարունակվի:
Հարց.Արդյո՞ք հայկական կողմն ունի 2018թ. Ղազախստանում հայկական առևտրային առաքելություն իրականացնելու մտադրություն:
Պատասխան.Ինչպես արդեն ասացի, մենք շատ հետաքրքրված ենք Ղազախստանի շուկայում հայկական ապրանքները խթանելու հարցում: Դրանք կարող են լինել ինչպես ավանդական և մեր ղազախ ընկերներին ծանոթ ապրանքներ, ինչպիսիք են հայկական կոնյակը կամ ոսկյա զարդերը, այնպես էլ նոր՝ գյուղատնտեսական ապրանքներ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ և այլն: Հայաստանի կառավարությունն արդեն երկար ժամանակ է, ինչ իրականացնում է տնտեսության դիվերսիֆիկացման քաղաքականություն՝ փորձելով նպաստել նոր կամ խոստումնալից ոլորտների զարգացմանը: Մեծ ուշադրություն է դարձվում նորարարություններին, սպասարկման ոլորտի զարգացմանը, ֆինանսական ոլորտին: Այս առումով կարծում ենք, որ տեղին է Ղազախստանում առևտրային առաքելության կազմակերպումը ոչ միայն 2018թ., այլ նաև հետագա տարիներին: Կարծում եմ, որ շուտով մենք այս նախաձեռնությանն աջակցելու համար կնախաձեռնենք մեր գործարարների հետ երկխոսություն:
Իհարկե, կան մի շարք գործոններ, ինչպիսիք են լոգիստիկան, որոնոք որոշ չափով նվազեցնում են մեր գործարարների՝ Ղազախստան արտահանման շահութաբերության և հեռանկարների նկատմամբ վստահությունը, բայց մենք այդ ներուժը տեսնում ենք և կշարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ:
Հարց.Կարո՞ղ եք նշել այդ ներուժի իրականացման համար հստակ ծրագրեր:
Պատասխան.Ինչպես արդեն ես նշացի, մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի և Ղազախստանի միջև համագործակցության ներուժը տարբեր բնագավառներում, բայց մասնավորապես, առևտրատնտեսական ոլորտում լիարժեք չի իրականացվում: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է աշխատել հստակ ծրագրերի մշակման ուղղությամբ, ինչպես մեր գործարար շրջանակների, ձեռնարկատերերի, այնպես էլ մեր ղազախ գործընկերների հետ:
Հեռանկարային ուղղություն կարող է դառնալ երկու երկրներում գործող ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակներում ընկերությունների համագործակցությունը: Հեռնկարային եմ համարում նաև երրորդ երկրների շուկաներ մուտք գործելու համար համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են սննդամթերքի, թեթև և քիմիական արդյունաբերության, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառները:
Մենք նաև պատրաստ ենք խթանել հայկական ընկերությունների մասնակցությունը Ղազախստանում անցկացվող տարբեր ցուցահանդեսներում և տոնավաճառներում: Բացի այդ, ուրախ կլինենք տեսնել ղազախական ընկերություններին Հայաստանում անցկացվող ամենամյա մասնագիտացված ցուցահանդեսներին:
Տուրիզմի ոլորտում համագործակցությունը կարող է շատ խոստումնալից դառնալ: Համոզված եմ, որ թե Հայաստանը և թե Ղազախստանը մեր երկրների զբոսաշրջիկներին բան ունեն առաջարկելու, և, անկասկած, այս բնագավառում համագործակցության ընդլայնումը հնարավորություն կընձեռի մեր ժողովուրդներին ավելի լավ հասկանալ միմյանց մշակույթն ու սովորույթները, ինչը, ի վերջո, կստեղծի անհրաժեշտ նախադրյալներ բոլոր ոլորտներում մեր երկկողմ համագործակցության հետագա խորացման համար:
Համագործակցությունը գյուատնտեսության, երկրաբանության և հանքարդյունաբերության, առողջապահության, մշակույթի, տրանսպորտի, միգրացիայի ոլորտներում՝ բոլոր այս հարցերը գտնվում են մեր համագործակցության երկկողմ օրակարգում:
Կրթության և գիտության բնագավառում մենք պատրաստ ենք զարգացնել համագործակցությունը բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև, այդ թվում ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի մշակման և իրականացման միջոցով: Ավելին, որքան գիտեմ, 2018թ.-ին Երևանում նախատեսվում է անցկացնել «Ղազախստանի կրթության օրեր» ցուցահանդես՝ ներկայացնելու Ղազախստանի բարձրագույն կրթական համակարգի ներուժը:
Հարց.Ինչպե՞ս է զարգանում երկու երկրների միջև համագործակցությունը միջտարածքային բիզնեսի բնագավոռւմ, որի կարևորությունը քննարկվել է վերջին հանդիպման ժամանակ:
Պատասխան.Պետք է նշեմ, որ փորձը ցույց է տալիս միջտարածքայինն մակարդակով, երկու երկրների մարզերի մակարդակով համագործակցության հեռանկարային լինելը, քանի որ այս դեպքում հասցեավորված աշխատանք է իրականացվում տարածքային վարչակազմերի և ընկերությունների կողմից, որոնք շատ ավելի լավ են պատկերացնում տնտեսական համագործակցության տեսանկյունից տարածքի առանձնահատկություններն ու հնարավորությունները:
Այս ձևաչափը մենք ունենք Ռուսաստանի հետ և արդեն մի քանի տարի է, ինչ միջտարածքային ֆորումներ ենք անցկացնում, որտեղ հիմնական դերակատարներն են Հայաստանի և Ռուսաստանի մարզերի ընկերությունները: Համագործակցության այս ձևաչափի արդյունքում մենք ունենք հսկայական թվով միջտարածքային համձայնագրեր, որոնք նպաստում են երկկողմ համագործակցությանը, ամրապնդում են կապերը տարածաշրջանների միջև, թույլ են տալիս ձեռնարկություններին ճիշտ և համապատասխան գործընկերներ գտնել:
Կցանկանայինք այս ձևաչափը զարգացնել նաև Ղազախստանի հետ, ինչը և ամրագրված է միջկառավարական հանձնաժողովի արձանագրությունում: Կարծում եմ, անհրաժեշտ է, որ կողմերը մշակեն հստակ առաջարկություններ տարածքների մակարդակում համագործակցության համար և անցկացնեն հայ-ղազախական միջտարածաշրջանային համաժողով՝ հայ-ռուսական համաժողովի օրինակով: Համաժողովի շրջանակներում հնարավոր կլինի մշակել հստակ քայլեր տարածաշրջանային մակարդակում հետագա փոխգործակցության համար, ինչը, ի վերջո, կնպաստի երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացմանը և ամրապնդմանը:
Հարց.Ինպե՞ս է պետությունը մտադիր լուծել տրանսպորտային խնդիրները Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ավելի սերտ համագործակցության համար՝ հաշվի առնելով երկու երկրների միջև ընդհանուր սահմանների բացակյությունը և երկու պետությունները կապող ճանապարհների անմխիթար վիճակը:
Պատասխան.Ցավոք սրտի, ընդհանուր սահմանների բացակայությունը և, հետևաբար, բարդ լոգիստիկան ոչ պակաս կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի և Ղազախստանի միջև արտահանման-ներմուծման գործառնությունների զարգացման գործում: Հավանաբար, կարելի է ասել, որ այսօր սա ամենակարևոր խնդիրն է:
Ինչպես գիտեք, Հայաստանը կարևորում է իր տրանզիտային հնարավորությունների զարգացումը, հաշվի առնելով նաև իր աշխարհագրական դիրքը՝ Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում: Մեր երկրի ղեկավարությունը նախաձեռնել է «Հյուսիս-հարավ» նախագիծը, որը ներառում է երկրի հարավային և հյուսիսային սահմանները կապող արագընթաց մայրուղու կառուցում, այդպիսով ապահովելով ժամանակակից ենթակառուցվածք՝ Պարսից ծոցում և Կասպից ծովում Իրանի նավահանգիստներից դեպի Սև ծովում վրացական նավահանգիստներ և այնուհետև Եվրոպա ապրանքների տարանցման համար:
Մենք կարծում ենք, որ այս նախագիծը կարող է դառնալ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծի մաս և ապահովել ավելի մեծ տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում Հայաստանի և Ղազախստանի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացումը՝ հատկապես հաշվի առնելով Ղազախստանի ներգրավվածությունը նշված նախագծում:
Մենք դիտարկում ենք դեպի Ղազախստան հայկական ապրանքների տեղափոխման հնարավորությունը իրանական երկաթուղիով, սակայն դրա համար պետք է երկու ուղղություններով էլ ապահովենք անհրաժեշտ բեռնվածության ծավալները, և, արդեն նշված առևտրային առաքելություները, համապատասխանաբար, մեծ կարևորություն են ստանում:
Հարց.Որքանո՞վ է Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին նպաստել հայ-ղազախական գործարար կապերի զարգացմանը:
Պատասխան.Ինչպես արդեն նշեցի, Հայաստանը և Ղազախստանը բավականին սերտորեն համագործակցում են ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում: Միությունը կոչված է ապահովել ապրանքների, ծառայությունների, աշխատուժի և կապիտալի ընդհանուր շուկաներ՝ իրավա-պայմանագրային բազայի, կանոնակարգերի, չափանիշների ստեղծման միջոցով: Սակայն, մենք պետք է հասկանանք, որ միասնական իրավական դաշտը երկկողմ տնտեսական հարաբերութունների զարգացման համար անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար գործոն է: Անհրաժեշտ է աջակցություն ցուցաբերել երկու երկրների գործարարների միջև երկխոսությանը, օգնել նրանց իրենց մտադրությունների իրականացման գործում: Այս տեսանկյունից շատ կարևորում եմ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում ստեղծված Գործարար խորհրդի աշխատանքը, որի անդամներն են ինչպես Հայաստանի արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միությունը, այնպեսլ էլ Ղազախստանի խոշորագույն գործարար ասոցիացիան՝ Ղազախստանի գործարարների ազգային պալատ (ԳԱՊ) «Աթամեկենը»:
Գործարար խորհրդի ձևաչափը ենթադրում է մշտական երկխոսություն մասնակիցների միջև, ինչը ոչ միայն թույլ է տալիս բիզնեսին միասնական դիրքորոշում ձևվորել ԵԱՏՄ կանոնակարգերի և իրավական նորմերի վերաբերյալ, այլև հնարավորություն է տալիս բացահայտել մեր երկրների գործարարների համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները:

Армения заинтересована видеть на местном рынке казахский капитал: замминистра ИД Армении
Товарооборот между Арменией и Казахстаном, начиная с 2013- го года, неуклонно растет, однако имеюшийся потенциал пока не реализован. В своем интервью «abctv.kz» об этом сказал руководитель армянской стороны межправительственной комиссии армяно-казахского торгово-экономического сотрудничества, замминистра ИД Армении Роберт Арутюнян. В частности, речь шла о диалоге между Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Национальной палатой предпринимателей Казахстана «Атамекен».
Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении. Приводим текст интервью.
Вопрос:По итогам седьмого заседания армяно-казахской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которое проходило в сентябре нынешнего года в Ереване, был подписан протокол о дальнейших шагах по развитию сотрудничества: в торгово-экономической сфере, в области добычи полезных ископаемых, сельского хозяйства, здравоохранения, культуры и науки, туризма, транспорта и миграции. Как реализуются эти договоренности?
Ответ:Как вам известно, Армения и Казахстан сотрудничают как в двустороннем, так и в многосторонних форматах. Армения и Казахстан являются членами Евразийского экономического союза. А сотрудничество в рамках ЕАЭС предполагает каждодневную работу в плане выработки общих правил и процедур ведения бизнеса на территориях стран – участниц союза, а также координацию в области политики регулирования рынков для обеспечения основополагающих свобод, являющихся базисом деятельности нашего интеграционного объединения.
Думаю, армяно-казахстанская межправительственная комиссия, заседание которой состоялось в сентябре этого года, основывалась также и на уже достигнутых результатах вышеуказанного сотрудничества, выделив при этом наиболее перспективные направления, которые требуют акцентирования внимания, в том числе и в двустороннем формате.
Мы считаем, что потенциал экономического сотрудничества между нашими странами реализован не полностью, и, соответственно, постарались определить возможные направления, где мы сможем достичь определенного прогресса. Армения заинтересована в присутствии казахстанского капитала на нашем рынке, а также армянских товаров на рынке Казахстана. Сотрудничество между Арменией и Казахстаном в таких отраслях, как туризм, спорт, культура и наука, несомненно, будет интересно и взаимовыгодно для обеих стран, а также поднимет степень осведомленности о существующих возможностях, будет способствовать осуществлению новых, в том числе и бизнес-проектов.
С нашей стороны уделяется большое внимание реализации договоренностей, достигнутых в рамках межправительственной комиссии, определены соответствующие исполнители, выработан план реализации, установлена четкая система отчетности.
Вопрос:За счет чего удалось увеличить на 38% внешнеторговый оборот между Казахстаном и Арменией за семь месяцев 2017 года? Сохраняется ли эта тенденция роста?
Ответ:Действительно, статистические данные за первые семь месяцев текущего года свидетельствуют о росте товарооборота между Казахстаном и Арменией. В то же время, если проследить статистику за последние несколько лет, то, начиная с 2013 года, мы имеем стабильный рост товарооборота между двумя странами. Что, мне кажется, свидетельствует о стабильно развивающихся торгово-экономических отношениях. Хотя, как я уже отмечал, потенциал для торгово-экономических отношений значительно выше, и мы будем работать в направлении его полноценного использования.
Причиной такого скачкообразного роста объемов товарооборота стало в первую очередь увеличение казахского экспорта в Армению. С другой стороны, в 2016 году экспорт из Армении в Казахстан вырос по сравнению с предыдущим годом на 19,4%. В частности, вырос экспорт продукции пищевой промышленности, сельского хозяйства, а экспорт текстиля и обувной промышленности вырос в 25 раз. В этом контексте хочу особо отметить тот факт, что в течение двух последних лет расширился ассортимент экспортируемой из Армении в Казахстан продукции, включив в себя ряд таких новых наименований, как сигареты и их заменители, кожаные изделия, продукция легкой промышленности и так далее.
Учитывая все эти факторы, а также наше намерение предпринять все необходимые усилия для еще большей активизации и интенсификации наших двусторонних торгово-экономических отношений, можно рассчитывать, что эта тенденция роста сохранится.
Вопрос:Есть ли намерение у армянской стороны проводить торговую миссию в Казахстане в 2018 году?
Ответ:Как я уже сказал, мы очень заинтересованы в продвижении армянских товаров на рынке Казахстана. Это могут быть как традиционные и хорошо знакомые нашим казахстанским друзьям товары, такие как армянский коньяк или золотые изделия и украшения, так и новые продукты сельского хозяйства, информационных технологий и так далее. Правительство Армении уже давно осуществляет политику диверсификации экономики, стараясь содействовать развитию новых или, вернее сказать, перспективных отраслей. Огромное внимание уделяется инновациям, развитию сектора услуг, финансовому сектору. В этой связи считаем правильным организацию торговых миссий в Казахстан не только в 2018-м, но и в последующие годы. Думаю, в скором времени мы инициируем диалог с нашими предпринимателями для поддержки этой идеи.
Конечно, существует ряд факторов, такие как логистика, например, которые в некотором роде снижают уверенность наших бизнесменов в рентабельности и перспективности экспорта в Казахстан, однако мы этот потенциал видим и будем продолжать работать в данном направлении.
Вопрос:Можете назвать конкретные проекты для реализации этого потенциала?
Ответ:Как я уже отметил, мы считаем, что потенциал сотрудничества между Арменией и Казахстаном в различных областях, но в частности в торгово-экономической сфере, реализован не полностью. Поэтому необходимо проводить работу по разработке конкретных проектов, как с нашими деловыми кругами, предпринимателями, так и с нашими казахстанскими коллегами.
Перспективным направлением может стать сотрудничество компаний в рамках свободных экономических зон, которые действуют в обеих странах. Считаю перспективным создание совместных компаний для выхода на рынки третьих стран в таких областях, как пищевая, легкая, химическая промышленность, а также информационные технологии.
Мы также готовы содействовать участию армянских компаний в различных выставках и ярмарках, проводимых в Казахстане. Кроме того, будем рады участию казахстанских компаний в ежегодных специализированных выставках, проводимых в Армении.
Очень перспективным может стать сотрудничество в области туризма. Уверен, что и Армении, и Казахстану есть что предложить туристам из наших стран, и, безусловно, расширение сотрудничества в этой области предоставит возможность жителям наших стран лучше узнать культуру, обычаи друг друга, что в конечном итоге создаст необходимые предпосылки для еще большего углубления нашего двустороннего сотрудничества во всех областях.
Сотрудничество в области сельского хозяйства, геологии и недропользования, здравоохранения, культуры, транспорта, миграции – все эти вопросы находятся в двусторонней повестке дня наших отношений.
В области образования и науки мы готовы развивать сотрудничество между высшими учебными заведениями, в том числе и путем разработки и реализации программ по обмену студентами и преподавателями. Более того, насколько мне известно, в 2018 году в Ереване планируется проведение выставки «Дни казахстанского образования» для презентации потенциала казахстанской системы высшего образования.
Вопрос:Как развивается сотрудничество в межрегиональном бизнесе между двумя странами, о важности которого говорилось на последнем заседании?
Ответ:Должен заметить, что опыт показывает перспективность сотрудничества именно на межрегиональном уровне, на уровне регионов двух стран, поскольку в данном случае идет адресная работа со стороны администрации регионов и компаний, которые намного лучше понимают особенности и возможности региона в плане экономического сотрудничества.
Данный формат у нас существует с Россией, и мы уже который год проводим межрегиональные форумы, где основными действующими лицами выступают компании регионов Армении и России. Как результат такого формата сотрудничества мы имеем огромное количество межрегиональных соглашений, которые содействуют двухстороннему сотрудничеству, укрепляют связи между регионами, позволяют бизнесу находить правильных и соответствующих партнеров.
Мы бы хотели развивать данный формат и с Казахстаном, о чем, соответственно, и зафиксировано в протоколе межправительственной комиссии. Думаю, необходимо, чтобы стороны выработали конкретные предложения сотрудничества по регионам и провели бы армяно-казахстанский межрегиональный форум аналогично с армяно-российским форумом. В рамках форума можно будет выработать конкретные шаги для дальнейшего взаимодействия на уровне регионов, что в итоге приведет к развитию и укреплению двустороннего экономического сотрудничества в целом.
Вопрос:Как государство намерено решить транспортные проблемы для более тесного сотрудничества между Арменией и Казахстаном с учетом отсутствия общих границ между двумя странами и плохих дорог, связывающих два государства?
Ответ:К сожалению, отсутствие общих границ и, соответственно, непростая логистика играют немаловажную роль в деле развития экспортно-импортных операций между Арменией и Казахстаном. Наверное, можно сказать, что на сегодняшний день это является наиболее значимой проблемой.
Как вы знаете, Армения придает огромное значение развитию своих транзитных возможностей, учитывая также свое географическое положение – на перепутье Европы и Азии. Руководство нашей страны инициировало проект «Север – Юг», который включает строительство высокоскоростной автомагистрали, соединяющей южную и северную границы страны, тем самым обеспечивая современную инфраструктуру для транзита грузов из портов Ирана в Персидском заливе и Каспийском море до портов Грузии в Черном море и далее в Европу.
Этот проект, мы считаем, может стать частью проекта «Один пояс, один путь» и обеспечить также развитие экономического сотрудничества между странами более большого региона, в том числе между Арменией и Казахстаном, особенно учитывая вовлеченность Казахстана в вышеуказанном проекте.
Мы рассматриваем возможность осуществления перевозок армянских товаров в Казахстан по иранской железной дороге, однако для этого нам нужно обеспечить наполняемость вагонов как в одну, так и в другую сторону, и, соответственно, приобретают большое значение вышеупомянутые торговые миссии.
Вопрос:Насколько вхождение Армении в ЕАЭС способствовало развитию армяно-казахстанских деловых связей?
Ответ:Как я уже отметил, Армения и Казахстан довольно тесно сотрудничают в рамках ЕАЭС. Союз призван обеспечить единые рынки товаров, услуг, рабочей силы и капитала путем создания нормативно-правовой базы, регламентов, стандартов и так далее. Однако мы должны понимать, что единая правовая база является необходимым, но недостаточным фактором для развития двусторонних экономических отношений. Необходимо поддерживать диалог между предпринимателями двух стран, помогать в реализации их замыслов. С этой точки зрения считаю очень важной работу Делового совета, созданного в рамках ЕАЭС, членами которого являются как союз промышленников и предпринимателей Армении, так и крупнейшая бизнес-ассоциация Казахстана – НПП «Атамекен».
Формат Делового совета предполагает постоянный диалог между участниками, что не только позволяет выработать единую позицию бизнеса по отношению к регуляциям и правовым нормам союза, но и дает возможность определить перспективные направления сотрудничества между предпринимателями наших стран.