Բաղդադը քրդական ինքնավարությունից պահանջել Է հրաժարվել անկախության գաղափարից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի կենտրոնական իշխանությունները քրդական տարածաշրջանի կառավարությունց պահանջել են հայտարարել անկախության եւ արաբական երկրի կազմից դուրս գալու գաղափարից հրաժարվելու մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադիի դիվանատան՝ նոյեմբերի 6-ին տարածած հայտարարության մեջ:
«Մենք քրդական տարածաշրջանից պահանջում ենք պարզորոշ հայտարարել Իրաքից անջատվելուց կամ անկախությունից հրաժարվելու հանձնառության մասին՝ հիմնվելով Ֆեդերալ դատարանի վճռի վրա»,- ընդգծել են նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունում:
Ավելի վաղ հանրապետության Ֆեդերալ դատարանը հավաստել Է, որ երկրի հիմնական օրենքում չկա հոդված, որը թույլ տա Իրաքից որեւիցե տարածաշրջանի անջատում՝ դրանով իսկ բացառելով հանրաքվեի արդյունքներով անկախ Իրաքյան Քրդստանի ստեղծման հնարավորությունը: Սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդստանում տեղի Է ունեցել անկախության հանրաքվե:
Քրդստանի հանրաքվեի եւ ընտրությունների գծով Ընտրական անկախ բարձրագույն հանձնաժողովը երկու օր անց հայտարարել Է, որ հանրահարցմանը մասնակցածների ավելի քան 90 տոկոսն արտահայտվել Է Իրաքից անջատվելու օգտին: Հանրահարցումը կայացել Է ի հեճուկս Բաղդադի բողոքների եւ տարածաշրջանային իշխանությունների ոչ սահմանադրական գործողությունների վերաբերյալ Բարձրագույն դատարանի վճռի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Багдад потребовал от курдской автономии отказаться от идеи независимости
Центральные власти Ирака потребовали от правительства курдского региона заявить об отказе от идеи независимости и выхода из состава арабской страны. Как передает Арменпресс, об этом говорится в распространенном в понедельник заявлении канцелярии премьер-министра Ирака Хейдара аль-Абади.
"Мы требуем от курдского региона четко заявить о приверженности отказу от отделения или независимости от Ирака, основываясь на решении Федерального суда", - подчеркнули в пресс-службе главы кабмина. Ранее Федеральный суд республики подтвердил, что в основном законе страны нет статьи, допускающей отделение какого-либо региона от Ирака, тем самым исключив возможность создания независимого Иракского Курдистана по итогам референдума.
25 сентября в Иракском Курдистане прошел референдум о независимости. Курдская Высшая независимая избирательная комиссия по референдуму и выборам объявила спустя два дня, что свыше 90% участвовавших в плебисците высказались за отделение от Ирака. Плебисцит состоялся вопреки протестам Багдада и решению Высшего суда о неконституционности действий региональных властей.