Լապշինը բացահայտել է Արցախում ազատազրկված դիվերսանտների հետ իրեն փոխանակելու Ադրբեջանի գաղտնի ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունները 2017 թվականի փետրվարին փորձել են համաձայնության գալ Ռուսաստանի հետ՝ առաջարկելով այդ երկրի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին փոխանակել Ստեփանակերտում ազատազրկված ադրբեջանցի դիվերսանտներ Շահբազ Գուլիևի և Դիլհամ Ասքերովի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին բացահայտումն արել է անձամբ բլոգերը՝ Լապշինը:
«Կարճ հիշեցնեմ, որ այդ երկու անձինք ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարբերակով պարզապես զբոսաշրջիկներ էին, ովքեր որոշել էին այցելել հայերի կողմից վերահսկվող Ղարաբաղում իրենց հարազատների գերեզմաններ: Նրանք Աղդամի շրջանում անցել էին շփման գիծն ու հարազատների գերեզմանների այցելությունը սկսել հայ երեխայի սպանությունից:
Ստեփանակերտում դատական նիստի ժամանակ նրանք պատմեցին, թե երեխան իրենց տեսել է և ստիպված են եղել սպանել, որպեսզի չմատնի: Այնուհետև նրանք վազել են անտառներով, թաքնվել են, ապա դուրս են եկել ինչ-որ գյուղ, սպանել երկու մարդու, ովքեր փորձել են իրենց բռնել: Երրորդ «զբոսաշրջիկին» հայ զինվորականները սպանել էին փոխհրաձգության ժամանակ:
Կարճ ասած, նրանք խաղաղարար «զբոսաշրջիկներ» էին, ովքեր եկել էին Ադրբեջանից՝ այն էլ Կալաշնիկով ինքնաձիգով»,- հիշեցրել է Լապշինը՝ նշելով, որ Արցախի դատարանը նրանց դատապարտել է ցմահ ազատազրկման:
Բլոգերը պատմել է, որ Ադրբեջանն իրեն ձերբակալելուց հետո փորձել է սադրել Ռուսաստանին՝ ասելով, որ եթե այդ երկիրը օգնի «զբոսաշրջիկ-դիվերսանտներին» հետ վերադարձնելու նպատակով Հայաստանի հետ բանակցություններին, ապա դա կարագացնի հենց իր ազատ արձակումը: «Ռուսաստանի ԱԳՆ շատ բարձրաստիճան մի մարդու խոսքով՝ այդ իրադրությունը հունից հանել է անձամբ Սերգեյ Լավրովին և Ադրբեջանն այս առաջարկով ուղարկվել է գրողի ծոցը: Ռուսական կողմն ընդհանրապես չէր կարող հասկանալ և ընդունել, թե ինչ կապ ունի ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Լապշինն ադրբեջանցի դիվերսանտների հետ: Եվ որ ամենակարևորն է՝ ինչի համար Հայաստանը, ում քաղաքացին ես չեմ հանդիսանում, պետք է իմ փոխարեն հանձներ մարդասպաններին:
Ավելի ուշ այդ իրադրության մասին տեղյակ պահվեցին նաև Իսրայելի իշխանությունները, որոնց ևս խիստ զայրացրել էր Ադրբեջանի դիրքորոշումը»,- հայտնել է բլոգերը:
Լապշինը պատմել է, որ պաշտոնական Բաքվի այս ծրագրի մասին առաջին անգամ լսել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության քննիչի կողմից հարցաքննության ժամանակ:
«Ասել, որ ես պարզապես ապշել էի այս երկրի, ում թաթերում էի հայտնվել, անհեթեթ գործողություններից, նշանակում է ոչինչ չասել: Բավական չէ, որ ես արդեն իսկ այնտեղ ինձ զգում էի որպես աֆղան թալիբ գերի, դեռ մի բան էլ՝ ինձնով առևտուր անելու այս փորձերը:
Ռուսաստան, շնորհակալ եմ սկզբունքայնության համար: Նույնը նաև Իսրայելին: Եվ շնորհակալ եմ Հայաստանին, որ չնահանջեց:
Մարդկային տեսանկյունից ես կարող եմ հասկանալ, որ հազարավոր ադրբեջանցիներ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքում դարձել են փախստական: Ինչպես և հազարավոր հայեր Բաքվից և Սումգայիթից: Ես հասկանում եմ հարազատների գերեզմանները տեսնելու այդ մարդկանց ցանկությունը: Եվ շատ դաժան է, որ Ադրբեջանն արգելում է հայերին այցելել այդ երկիր անգամ զբոսաշրջիկի կարգավիճակով: Նույնն էլ անում է Հայաստանը: Սակայն հանուն ինչի է պետք շփման գիծն անցնել ինքնաձիգներով և կրակել սովորական մարդկանց վրա, ում պատահաբար նկատել են: Սա արդեն զբոսաշրջություն չէ, դա ասում եմ ես, որպես մեծ փորձ ունեցող զբոսաշրջիկ: Սա պարզապես ջիհադ է»,- հայտարարել է Լապշինը:

Lapshin exposes Azerbaijani secret plan of exchanging him with Azerbaijani diversionists arrested in Artsakh
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. The authorities of Azerbaijan tried to reach an agreement with Russia in February, 2017, offering them to exchange the citizen of that country, blogger Alexander Lapshin with Azerbaijani diversionists Shahbaz Guliyev and Dilgam Asgarov imprisoned in Artsakh, Stepanakert. ARMENPRESS reports blogger Lapshin has himself exposed the attempt of the secret deal.
“I will briefly remind that according to the Azerbaijani mass media the mentioned 2 persons were just tourists who had decided to visit the graves of their relatives in Karabakh, which is under the control of Armenians. They crossed the contact line in Aghdam region and started their journey to the graves of their relatives by killing an Armenian child.
In Stepanakert they told during a trial that the child had seen them and they had to kill him not to be caught. Afterwards, they run across a forest, hid, and then appeared near a village, killed there two people who tried to catch them. The third “tourist” was killed in a shooting with Armenians.
In brief, they were peaceful “tourists”, who had arrived from Azerbaijan armed with Kalashnikovs”, Lapshin reminded, noting that the Court of Artsakh has convicted them to life imprisonment.
The blogger told that after arresting him Azerbaijan tried to provoke Russia, saying that if Russia helped them in the negotiations for the return of those two “tourist-diversionists”, it would accelerate the process of his own release. “In the words of a very high ranking official of the Russian Foreign Ministry, that situation was very embarrassing for Sergey Lavrov and Azerbaijan was dismissed with its proposal. The Russian side could in no way understand what could link the citizen of Russia and Israel, Lapshin, with Azerbaijani diversionists. And what is most important, why should Armenia exchange the murderers with me when I am not a citizen of Armenia?
Later, the authorities of Israel were also informed on the incident, who were also severely infuriated by Azerbaijani position”, the blogger told.
Lapshin told that he first heard about that plan during an interrogation by Azerbaijani investigator from the Prosecutor General's Office.
“To say that I was just amazed at the absurd acts of the country in the hands of which I had appeared means to say nothing. I felt like an Afghan hostage representing the Taliban, moreover, they tried to bargain over me.
Russia, I am thankful for your principled stance. I can say the same for Israel. I am also thankful to Armenia for it did not step back.
Lapshin assessed the act of the two diversionists who killed 3 civilians and are arrested in Artsakh as a jihadist movement.