Թուրքիայի հետ Ս-400-ի շուրջ գործարքի արժեքը գերազանցում Է 2 մլրդ դոլարը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի հետ Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման պարտավորագրի գումարը գերազանցում Է 2 մլրդ դոլարը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է «Ռոստեխ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Չեմեզովը: «Թուրքիայի հետ Ս-400-ի շուրջ գործարքի արժեքը կազմել Է ավելի քան 2 մլրդ դոլար»,- ասել Է նա՝ չճշտելով այլ մանրամասներ: Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերով Վլադիմիր Կոժինը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտնել Է, որ Ռուսաստանը եւ Թուրքիան պարտավորագիր են ստորագրել Ս-400-ի մատակարարման վերաբերյալ, եւ այն պատրաստվում Է կատարման: Ավելի ուշ նա պատմել Է, որ Թուրքիան արդեն կանխավճար Է մուծել այդ համակարգերի համար:
Միեւնույն ժամանակ Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության քարտուղարության փոխղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը հայտարարել Է, որ Ս-400 համակարգերի մատակարարումները կսկսվեն երկու տարվա ընթացքում: Ս-400 «Տրիումֆ»-ը մեծ հեռահարության զենիթահրթիռային համակարգ Է: Այն նախատեսված Է օդուժի, թեւավոր ու բալիստիկ հրթիռների ոչնչացման համար, կարող Է օգտագործվել ցամաքային օբյեկտների դեմ:

Стоимость сделки с Турцией по С-400 превышает $2 млрд
Сумма контракта с Турцией на поставку зенитных ракетных систем С-400 "Триумф" превышает $2 млрд. Как передает Арменпресс, об этом сообщил ТАСС генеральный директор госкорпорации "Ростех" Сергей Чемезов.
ТАСС рассказывает об одной из самых совершенных зенитных ракетных систем ПВО России
"Стоимость сделки по С-400 с Турцией составила более $2 млрд", - сказал он, не уточнив других деталей.
Ранее помощник президента РФ по вопросам военно-технического сотрудничества Владимир Кожин в интервью ТАСС сообщил, что Россия и Турция подписали контракт на поставку С-400, и он готовится к исполнению. Позднее он рассказал, что Турция ужевнесла задатокза эти системы. В то же время замначальника Секретариата оборонной промышленности Турции Исмаил Демир заявлял, что поставки систем С-400начнутсяв течение двух лет.
С-400 "Триумф" - зенитная ракетная система большой дальности, принятая на вооружение в 2007 году. Она предназначена для уничтожения авиации, крылатых и баллистических ракет, в том числе среднего радиуса действия, может применяться против наземных объектов. В апреле замглавкома ВКС России Виктор Гуменный сообщил, что на вооружение стали поступать ракеты для С-400, способные уничтожать цели в ближнем космосе.