Մեքսիկացի պատգամավորները հանդիպել են Արցախի ԱԺ նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Մեքսիկայից ժամանած պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոն ու Կառլոս Էռնանդես Միրոնը հոկտեմբերի 24-ին Ստեփանակերտում հանդիպել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է օտարերկրացի պատգամավորների այցելություններն Արցախ եւ հավելել. «Դրանք եւս մեկ քայլ են Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ճանապարհին: Նման այցերի միջոցով ժողովրդավար եւ անկախ Արցախն ու արցախցիների ազատատենչ ոգին աշխարհին առավել ճանաչելի են դառնում»:
Էդուարդ Շարմազանովը խիստ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից զինադադարի հերթական խախտումը՝ հավելելով, որ սա ցույց է տալիս, որ այդ պետությունը նույնիսկ Ժնեւի հանդիպումից հետո պատրաստ չէ կառուցողական քայլերի: Նա դատապարտել է նաեւ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ» զինատեսակի կիրառումը, ինչն ակնառու է դարձնում Ադրբեջանի հանցագործ էությունը: Ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի՝ միջազգային կառույցները պարտավոր են դատապարտել Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ»-ի կիրառումը:
Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ միջազգային կառույցներում Արցախի ճանաչման խնդիրը ներկայացնելուն ուղղված ջանքերին եւ ընդգծել. «ՀՀ ԱԺ խորհրդարանականները շարունակելու են օգտագործել անհրաժեշտ բոլոր լծակները` Արցախի ժողովրդի արդար պահանջը խորհրդարանական տարբեր հարթակներում բարձրացնելու համար»:

Mexican MPs meet Parliament Speaker of Artsakh in Stepanakert
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Armenian Parliament’s Vice Speaker Eduard Sharmazanov and Mexican MPs Blanca Margarita Cuata Dominguez, Maria Cristina Teresa Garcia Bravo and Carlos Hernández Mirón on October 24 met with Speaker of the Parliament of Artsakh Ashot Ghoulyan in Stepanakert, press service of the Armenian Parliament told Armenpress.
Vice Speaker Sharmazanov attached importance to foreign MPs’ visits to Artsakh and noted: “They are another step towards the international recognition of the Artsakh Republic. Such visits make the democratic and independent Artsakh and the freedom-loving spirit of its people more recognizable”.
Eduard Sharmazanov strongly condemned the recent ceasefire violation by Azerbaijani forces, adding that this shows that Azerbaijan is not ready for constructive steps even after the Geneva meeting. He condemned the use of SPIKE antitank-guided missile by the Azerbaijani side in the line of contact which discloses Azerbaijan’s criminal essence. According to the Vice Speaker, the international structures should condemn the use of SPIKE by Azerbaijan.
He also talked about the efforts aimed at presenting the issue of the Artsakh recognition at international structures, stating: “The Armenian parliamentarians will continue using all the necessary channels to voice the fair demand of the Artsakh people in different parliamentary platforms”.