ՌԴ-ում արգելել են ադրբեջանցիների նկարահանած հակահայկական ֆիլմի ցուցադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի տարածքում արգելվել է ադրբեջանցիների կողմից նկարահանված հակահայկական ֆիլմի ցուցադրությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ֆիլմն ընդգրկվել է ՌԴ արդարադատության նախարարության ծայրահեղական նյութերի դաշնային ցուցակում:
«1 ժամ 5 րոպե և 59 վայրկյան տևողությամբ ֆիլմը, որը սկսվում է «Ադրբեջանը Կովկասում հայերի վերաբնակեցումից ի վեր» բառերով, և ավարտվում «Ադրբեջանին՝ որպես ագրեսիայի զոհ» արտահայտությամբ, ճանաչվել էծայրահեղականնյութ»,- ասված է ՌԴ արդարադատության նախարարության կայքում:

Russia bans screening of anti-Armenian film made by Azerbaijanis
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Russia has banned the screening of an anti-Armenian film made by Azerbaijanis in its territory. ARMENPRESS reports the Justice Ministry o Russia has included the film in the federal list extremist materials.
“The film with duration of 1 hour 5 minutes and 59 seconds that starts with the words “Azerbaijanis in Caucasus since the resettlement of Armenians” and ends with the words “Azerbaijan as victim of aggression” has been recognized material with extremist content”, says the press release of the Justice Ministry of Russia.
By the decision of Kirov Lenin district court of Russia the screening of the film has been banned in Russia.