Քիրկուկի մոտ բախումներ են տեղի ունեցել քուրդ զինյալների եւ իրաքցի ուժայինների միջեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քիրկուկ քաղաքից հյուսիս-արեւմուտք ընկած շրջանում հոկտեմբերի 20-ի առավոտյան ծանր ռազմական տեխնիկայի կիրառմամբ բախումներ են տեղի ունեցել քրդական զինված կազմավորումների եւ իրաքցի ուժայինների միջեւ, ինչի մասին հայտնել Է Rudaw տեղական հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԶԼՄ-ների տեղեկատվության համաձայն, մարտերն սկսվել են այն բանից հետո, երբ կառավարամետ շիա աշխարհազորայինների ջոկատները փորձել են մոտենալ Քիրկուկից հյուսիս-արեւմուտք գտնվող բնակավայրերից մեկին:
Քուրդ զինվորականների ներկայացուցիչները հեռուստաալիքին հայտարարել են, որ փեշմերգային հաջողվել Է «դիմագրավել հարձակումը» եւ «այրել երկու «Համվի» զրահամեքենա»: Փեշմերգայի ներկայացուցիչը պնդում Է, որ գրոհելիս շիա աշխարհազորայինները «օգտագործել են ամերիկյան ծանր սպառազինություն»:

СМИ: под Киркуком произошли столкновения пешмерга и иракских силовиков
Столкновения сприменением тяжелой военной техники произошли впятницу утром между курдскими вооруженными формированиями пешмерга ииракскими силовиками ксеверо-западу отгорода Киркук, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По информации СМИ, бои начались после того, какпроправительственные отряды шиитских ополченцев (аль-Хашд аш-Шааби) попытались продвинуться кодному изнаселенных пунктов ксеверо-западу отКиркука.
Представители курдских военных заявили телеканалу отом, что пешмерга удалось "отразить наступление" и "сжечь два бронеавтомобиля "Хамви". Представитель пешмерга утверждает, что приатаке шиитские ополченцы "использовали тяжелое американское вооружение".