«Ռոսնեւֆտ»-ը եւ Քրդստանը պայմանավորվել են նավթամուղի համատեղ շահագործման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռոսնեւֆտ»-ը եւ Իրաքյան Քրդստանի կառավարությունը հայտարարել են Քրդական ինքնավար տարածաշրջանում նավթամուղի շահագործման ենթակառուցվածքային նախագծի համատեղ իրագործումն սկսելու մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է ռուսական ընկերության՝ հոկտեմբերի 20-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
Նախագծում «Ռոսնեւֆտ»-ի բաժինը կարող Է կազմել 60 տոկոս: Նախագծի մյուս մասնակիցը՝ 40-տոկոսանոց բաժնեմասով, KAR Group-ն Է՝ նավթամուղի ներկայիս օպերատորը:
«Ենթակառուցվածքային նախագծում ընդգրկվելը կնպաստի ընկերության ռազմավարական նպատակների իրագործմանը եւ թույլ կտա բարձրացնել վերջնական սպառողներին նավթի մատկարարման արդյունավետություն»,- հայտարարել Է «Ռոսնեւֆտ»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Իգոր Սեչինը:
Իրաքի նավթի նախարարությունը հոկտեմբերի 19-ին հանդես Է եկել հայտարարությամբ, որում անօրինական Է համարել բոլոր այն գործարքները, որոնք կնքվել են Բաղդադի շրջանցմամբ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

"Роснефть" и Курдистан договорились о совместной эксплуатации нефтепровода в автономном регионе
"Роснефть" и региональное Иракское правительство Курдистана объявили о начале совместной реализации инфраструктурного проекта по эксплуатации нефтепровода в Курдском автономном регионе.Как передает Арменпресс, об этом говорится всообщении, распространенном в пятницу российской компанией.
Доля "Роснефти" в проекте может составить 60%. Другим участником проекта c долей 40% будет компания KAR Group (нынешний оператор нефтепровода).
"Вхождение в инфраструктурный проект будет способствовать достижению стратегических целей компании и позволит повысить эффективность транспортировки нефти конечным потребителям, включая поставку нефти из Курдистана на нефтеперерабатывающие заводы "Роснефти" в Германии",- заявил главный исполнительный директор компании Игорь Сечин.
В четверг министерство нефти Ирака выпустилозаявление, в котором назвала незаконными любые сделки, заключенные в обход Багдада.