Կատալոնիայում հայտարարել են, որ «չեն ընկրկի» անկախության ձգտումից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիան կշարունակի ձգտել անկախության նույնիսկ իսպանական կառավարության կողմից տարածաշրջանի ինքնավար կարգավիճակի կասեցման դեպքում: Այդ մասին Բրյուսելում լրագրողներին հայտարարել Է Կատալոնիայի Ժեներալիտետի արտաքին քաղաքականության խորհրդի ղեկավար Ռաուլ Ռոմեւան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հոկտեմբերի 18-ին Իսպանիայի փոխվարչապետ Սորայյա Սաենս դե Սանտամարիան հաստատել Է, որ Իսպանիայի կառավարությունը կկիրառի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը, որը Կատալոնիայի ինքնավար կարգավիճակի կասեցման հնարավորություն Է նախատեսում, եթե Ժեներալիտետի (Կատալոնիայի կառավարության) ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը չհրաժարվի անկախության հռչակման գաղափարից:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչ տեղի կունենա հոկտեմբերի 19-ին Կատալոնիայի ինքնակառավարման կասեցման դեպքում, Ռոմեւան ասել Է. «Ի՞նչ տեղի կունենա վաղը: Ես չեմ կարող պատասխանել, որովհետեւ չգիտեմ՝ ինչ իրադրություն կլինի վաղը»: «Նրանք մշտապես սպառնում են մեզ: Նրանք արդեն անօրինականորեն խախտում են Սահմանադրության այդ հոդվածը»,-ասել Է Ռոմեւան, հայտարարելով, որ Մադրիդն արդեն միջամտում Է Կատալոնիայի կառավարության ֆինանսավորմանը եւ փորձում Է փոխել Կատալոնիայի ոստիկանության ղեկավարին:
«Եթե նրանք դա անեն, արդյոք մենք կընկրկենք: Պատասխանն Է՝ ոչ: Մենք այլընտրանք չունենք»,-հայտարարել Է կատալոնական կառավարության ներկայացուցիչը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Каталонии заявили, что "не отступятся" от стремления к независимости
Каталония продолжит стремиться кнезависимости даже вслучае приостановки испанским правительством автономного статуса региона, заявил журналистам вБрюсселе глава совета повнешней политике женералитета Каталонии Рауль Ромева,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В среду вице-премьер Сорайя Саэнс де Сантамария подтвердила, что правительство Испании применит 155 статью конституции, предполагающую возможность приостановки автономного статуса Каталонии, если глава женералитета (каталонского правительства) Карлес Пучдемон неоткажется отидеи провозглашения независимости.
Отвечая навопрос журналиста, что произойдет вчетверг вслучае приостановки самоуправления Каталонии, Ромева сказал: "Что произойдет завтра? Я немогу ответить, потому что незнаю, какая будет ситуация завтра".
"Они всегда угрожают нам. Они уже незаконно нарушают эту статью конституции",— сказал Ромева, заявив, что Мадрид уже вмешивается вфинансирование правительства Каталонии ипытается сменить главу каталонской полиции.
"Если они сделают это, отступимся ли мы? Ответ – нет. У нас нет альтернативы",— заявил представитель каталонского правительства.