Արաբա-քրդական կազմավորումները սկսել է Ռաքքայում ԻՊ-ի դեմ գործողության ավարտական փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ից աջակցություն ստացող «Ժողովրդավարական Սիրիայի ուժեր» (ԺՍՈՒ) զինված կոալիցիան սկսել է «Իսլամական պետություն»-ից Սիրիայի հյուսիոսում գտնվող Ռաքքա քաղաքի ազատագրման գործողության ավարտական փուլը։ Այդ մասին հոկտեմբերի 15-ին հաղորդել էReuters գործակալությունը՝ հղում անելով ԺՍՈՒ-ին։
«Մարտը կշարունակվի այնքան ժամանակ, մինչև ամբողջ քաղաքը չմաքրվի հանձնվելոց հրաժարված ահաբեկիչներից, որոնց մեջ են օտարերկրացի զինյալները»,- ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, ասվում է հայտարարության մեջ։
ԺՍՈՒ-ից նախկինում հայտնել են, որ հոկտեմբերի 14-ին զինյալները պահակախմբի հսկողությամբ լքել են Ռաքքան։ Reuters-ի տվյալներով, տարհանվածների մասին տեղեկատվությունն իրարամերժ է, և անորոշ է մնում, թե քանի զինյալ կա դեռ քաղաքում։

Арабо-курдские формирования начали завершающий этап операции против ИГ в Ракке
Вооруженная коалиция "Силы демократической Сирии" (СДС), поддерживаемая США, начала завершающий этап операции по освобождению сирийского города Ракка (510 км от Дамаска), расположенный на севере страны, от боевиков террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ). Об этом сообщило в воскресенье агентствоReuters со ссылкой на заявление СДС.
"Битва будет продолжаться до тех пор, пока весь город не будет зачищен от отказавшихся сдаться террористов, в число которых входят иностранные боевики", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, говорится в заявлении.
Как отмечает агентство, в СДС ранее заявили, что в субботу конвой с боевиками ИГ покинул Ракку. По данным Reuters, имеется противоречивая информация об эвакуированных, среди которых как сирийцы, так и иностранные наемники и остается неясным, сколько боевиков все еще в городе.