Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահի ընտրությամբ կթևակոխենք կինոյի զարգացման նոր փուլ. Արմեն Ամիրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահի ընտրությամբ և համագումարով մենք թևակոխում ենք կինոյի զարգացման նոր փուլ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 7-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը: «Այս պահին կինոյի զարգացման մասին հայեցակարգն է դրված, շրջանառության մեջ է «Կինոյի մասին» օրենքի նախագիծը: Եվ կարծում եմ՝ նոր նախագահի հետ կկարողանանք ստեղծել կինոյի զարգացման նոր շրջան»,-ասաց նախարարը:
Ամիրյանը միության դերակատարումը համարում է այդ շղթայի կարևորագույն օղակներից մեկը: Նրա կարծիքով՝ թեկնածուներից յուրաքանչյուրն էլ արժանի է դառնալու կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ: «Համոզված եմ՝ համագումարից և ընտրությունից հետո պատրաստված նախագծերի շնորհիվ մենք իսկապես կունենանք կինոյի զարգացման այլ շրջան: Այն կլինի ինչպես ստեղծագործական առումով վերելքների նոր շրջան, այնպես էլ տնտեսության մեջ կունենա իր կարևոր դերակատարումը: Կկարողանանք ստեղծել հայրենիքի երևակայական պատկերը, որը սովորաբար ստեղծվում է ֆիլմերում»,- եզրափակեց նախարարը:
Երեւանի Կինոյի տանը ընթանում է Կինեմատոգրաֆիստների միության արտահերթ համագումարը: Միության 187 անդամներից ներկա են 145-ը: Նախագահի թեկնածուները3-ն են՝Հարություն Խաչատրյան,Գեւորգ ԳեւորգյանուՎահե Գեւորգյանց:

С выбора нового главы Союза кинематографистов начнется новый этап развития нашего кино – Армен Амирян
С выбора нового главы Союза  кинематографистов начнется новый этап развития  нашего кино – Армен Амирян
С момента съезда и выбора нового главы Союза кинематографистов начнется новый этап развития нашего кино.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами 7 октября такое мнение высказал министр культуры РА Армен Амирян.
«На данный момент представлена концепция развития кино и проект закона «О кино». Думаю, что с новым председателем СКА мы сможем начать новый этап развития нашего кино», - сказал он.
Роль СКА Амирян считает одним из важнейших звеньев этой цепи. И каждый из кандидатов достоин занять пост главы союза. «Уверен, после выборов мы действительно вступим в новый этап – этап новых творческих успехов, важных и для кино, и для экономики. Мы сможем создать виртуальный образ родины, который обычно создается в фильмах», - сказал Амирян.
В ереванском Доме кино проходит внеочередной съезд кинематографистов. Из 187 членов СКА присутствуют 145. Кандидатов в главы СКА 3 – АрутюнХачатрян, Геворк Геворкян и Ваге Геворкянц.