Արփինե Հովհաննիսյանը մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 112-րդ լիագումար նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 6-ին մասնակցել է «Ժողովրդարավարություն իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի 112-րդ լիագումար նիստին: Նիստի ընթացքում Արփինե Հովհաննիսյանը հանդես է եկել զեկուցմամբ՝ ներկայացնելով ՀՀ Սահմանադրության նոր դրույթների լիարժեք կենսագործման համար անհրաժեշտ իրավական ակտերի մշակման եւ ՀՀ Ազգային ժողովում դրանց քննարկման ընթացիկ իրավիճակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Ազգային ժողովի փոխխոսնակը բարձր է գնահատել Վենետիկի հանձնաժողովի հետ շարունակական համագործակցությունը եւ նշել, որ Ազգային ժողովի կողմից արդեն իսկ ընդունված չորս սահմանադրական օրենքներից երեքը ստացել են Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը, ինչը մեծապես նպաստել է, որ այդ օրենքները համապատասխանեն միջազգային լավագույն փորձին եւ չափանիշներին: Միեւնույն ժամանակ Արփինե Հովհաննիսյանը համոզմունք է հայտնել, որ հանձնաժողովի հետ արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի նաեւ Սահմանադրության փոփոխություներով պայմանավորված մյուս օրենքների մշակման գործընթացում:

Арпине Ованнисян приняла участие в 112-м пленарном заседании Венецианской комиссии
Вице-спикер Национального собрания Армении Арпине Ованнисян 6 октября приняла участие в 112-м пленарном заседании Венецианской комиссии - Европейской комиссии за демократию через право.А. Ованнисян выступила с докладом, представив текущее положение разработки правовых актов для полноценной реализации новых положений Конституции РА и их обсуждение в Национальном собрании.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и средствами информации НС, вице-спикер Национального собрания высоко оценила продолжающееся сотрудничество с Венецианской комиссией и отметила, что три из четырех принятых НС конституционных законов уже получили одобрение Комиссии, что в большой степени способствовало тому, чтобы эти законы соответствовали международным нормам. В то же время А. Ованнисян выразила убеждение, что продуктивное сотрудничество с Комиссией будет продолжаться и в процессе разработки других законов, обусловленных изменениями Конституции.