Կինեմատոգրաֆիստների միությունը կպահպանեմ, դա պատվախնդրության հարց է. Վահե Գևորգյանց
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինեմատոգրաֆիստների միության համագումարը կանցնի լրագրողների համար կանցնի անհետաքրքիր: Նման կարծիք հայտնեց Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահի թեկնածու Վահե Գևորգյանցը` անդրադառնալով միության նախագահի սպասվող ընտրությանը:
«Ասելով լրագրողների համար անհետաքրքիր՝ նկատի ունեմ հանգիստ և հանդարտ: Ասեմ, որ մյուս թեկնածուների հետ շատ լավ հարաբերություններ ունեմ, մենք կոլեգաներ ենք: Եթե ես չընտրվեմ, ապա կշնորհավորեմ հաղթողին, պատրաստ եմ իր հետ աշխատել»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ասաց Վահե Գևորգյանցը:
Ինչո՞վ է Վահե Գևորգյանցը լավ մյուս թեկնածուներից. լրագրողների այս հարցին ի պատասխան միության նախագահի թեկնածուն նշեց, որ այս դիտարկումը ճիշտ չէ:
«Լրագրողները միշտ այս հարցը տալիս են, բայց ես կարծում եմ, որ չի լինում լավ կամ վատ: Լինում է այլ: Մյուս թեկնածուներն ունեն այլ տեսակետ, ես` այլ: Պարզապես կինոգործիչները պետք է ընտրեն, թե որ տեսակետն է իրենց ավելի հարմար: Ես կարող եմ ասել, որ Կինոմիությունը ժամանակին ստեղծել է իմ պապը, շարունակել է հայրս: Հիմա շատերն ասում են, թե դա ժառանգական անցում է և այլն…Ես, համենայն դեպս, հստակ կարող եմ ասել, որ կպահպանեմ այն, դա իմ պատվախնդրության հարցն է: Պետք է պահպանեմ այն, ինչ կա, այլ բան է, որ կշատացնեմ, կավելացնեմ, կակտիվացնեմ:
Կինեմատոգրաֆիստների միության համագումարն անցկացվելու է հոկտեմբերի 7-ին: Միության նախագահի պաշտոնի համար պայքարում են 3 թեկնածու` Վահե Գևորգյանցը, Հարություն Խաչատրյանը, Գևորգ Գևորգյանը:

Ваге Геворкянц: Союз кинематографистов я сохраню - это дело чести
Съезд Союза кинематографистов пройдет неинтересно для журналистов. Такое мнение выразил кандидат в председатели Союза Ваге Геворкянц, обратившись к вопросу о выборах председателя.
«Когда я говорю «неинтересно», значит спокойно и без шума. Скажу, что у меня очень хорошие отношения с остальными кандидатами, мы коллеги. Если выберут не меня, поздравлю победителя и скажу, что готов работать с ним», - сказал на пресс-конференции в зале «Арменпресс» Ваге Геворкянц.
Вопрос, чем он лучше остальных кандидатов, заданный журналистами, В. Геворкянц посчитал некорректным. «Журналисты всегда задают этот вопрос, но я считаю, что лучше или хуже не бывают. Бывают другими. У других кандидатов свои подходы, у меня – свои. Деятели кино сами должны выбрать тот, который считают подходящим для себя. Могу сказать, что киносоюз в свое время создал мой дед, продолжал мой отец. Сейчас многие говорят, что это наследственная должность получается и тому подобное… во всяком случае, однозначно могу сказать только, что сохраню его, это для меня дело чести. Нужно сохранить то, что есть, другое дело – постараюсь умножить, активизировать …
Съезд Союза кинематографистов пройдет 7 октября. На должность председателя выдвинуты 3 кандидатуры – Ваге Геворкянц, Арутюн Хачатрян, Геворг Геворкян.