Կատալոնիայում համընդհանուր գործադուլ Է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիայում արհմիությունները համընդհանուր գործադուլ են հայտարարել հոկտեմբերի 1-ին տարածաշրջանում կայացած անկախության հանրաքվեից հետո, որն ուղեկցվել Է ոստիկանության հետ քվեարկության մասնակիցների զանգվածային բախումներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Բողոքավորները արգելափակել են Կատալոնիայի հիմնական ճանապարհները: Հաղորդվում Է առնվազն 24 վայրերի մասին Կատալոնիայի տարբեր մասերում, որտեղ ճանապարհներն արգելափակված են: Այս ամենը հանգեցրել Է ավտոմոբիլային խցանումների: Բարսելոնայի խոշորագույն մեծածախ պարենային շուկան՝ «Մերկաբառնա»-ն, հոկտեմբերի 3-ին դատարկվել Է. այնտեղ աշխատող 770 ընկերություններ դադարեցրել են աշխատանքը: Արհմիությունները հայտնել են, որ աշխատանքը դադարեցրել Է Բարսելոնայի ծովային նավահանգիստը: Քաղաքային օդանավակայանն առայժմ գործում Է սովորական ռեժիմով:
Նաեւ աշխատում են տաքսիները: Ինչպես ասված Է արհմիությունների հայտարարության մեջ, գործադուլի մասին որոշումն ընդունվել Է հանրաքվեի անցկացման ընթացքում իրավունքների եւ ազատությունների աղաղակող ոտնահարման կապակցությամբ:
Բարսելոնայի Համալսարանական հրապարակում հավաքվել են հազարավոր կատալոնացիներ, որոնք բողոքում են ինքնավարության բնակիչների կամաարտահայտումը ճնշելու Մադրիդի գործողությունների դեմ: Կատալոնիայում հանրաքվեի անցկացման ժամանակ բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության եւ հանրահարցման մասնակիցների միջեւ, ինչի հետեւանքով տուժել են հարյուրավոր մարդիկ:
Իրավակարգի պահապաններից ոմանք, որոնց հրամայված Էր թույլ չտալ քվեարկության անցկացում, կրակ են բացել ռետինե փամփուշտներով: Կատալոնիայի իշխանությունների տվյալներով՝ ընդհարումների ընթացքում վիրավորվել Է 33 ոստիկան:

В Каталонии объявлена всеобщая забастовка
Профсоюзы в Каталонии объявили о проведении всеобщей забастовки после прошедшего в воскресенье в регионе референдума о независимости, сопровождавшегося массовыми столкновениями участников голосования с полицией,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Протестующие блокируют основные дороги в Каталонии. Сообщается по крайней мере о 24 местах в разных частях Каталонии, где дороги блокированы. Все это вызвало автомобильные пробки.
Крупнейший оптовый продуктовый рынок Барселоны "Меркабарна" опустел во вторник: около 770 работающих на нем компаний прекратили работу.
Профсоюзы сообщили, что прекратил работу морской порт Барселоны. Городской аэропорт пока функционирует в обычном режиме. Также работают барселонские такси.
Как говорится в заявлении профсоюзов, решение о забастовке было принято в связи с вопиющим нарушением прав и попранием свобод во время проведения голосования в минувшее воскресенье.
Тем временм на Университетской площади в Барселоне собрались тысячи каталонцев, протестующих против действий Мадрида по подавлению волеизъявления жителей автономии.
Во время проведения референдума в Каталонии произошли столкновения между полицией и участниками референдума по вопросу о независимости Каталонии. Сотни человек пострадали в ходе беспорядков.
Некоторые из стражей порядка, которым было приказано не допустить проведения голосования, открыли стрельбу резиновыми пулями. По данным властей Каталонии, в ходе столкновений ранения получили 33 полицейских.