Հայաստանում մեկնարկել են հիբրիդային պատերազմների վերաբերյալ ՀԱՊԿ ԽՎ միջխորհրդարանական լսումները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում մեկնարկել են «Ժամանակակից պայմաններում հիբրիդային պատերազմներին կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման հարցերը» թեմայով միջխորհրդարանական լսումները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 2016-2020 թթ գործունեության ծրագրի համաձայն անցկացվող լսումների շրջանակում զեկույցներով հանդես կգան ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի անդամներ, ՀՀ պետական կառույցների ներկայացուցիչներ եւ փորձագետներ:
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը հստակեցրեց, որ հիբրիդային պատերազմ տերմինն ի հայտ եկավ 2005 թվականին՝ Միացյալ Նահանգների և Միացյալ Թագավորության համակցման փաստաթղթերում, եւ ամբողջ իմաստն այն է, որ բացի զուտ ռազմական ուժի կիրառման ճանապարհով հակառակորդի վրա ազդեցություն թողնելու այլ հնարավորություններ ու մեխանիզներ կան՝ տնտեսական, քաղաքական, դիվանագիտական, հոգեբանական և այլն։
«Այսօր հիբրիդային պատերազմն անչափ կարևորվում է ոչ միայն միջպետական հարաբերություններում, այլեւ հակամարտությունների ընթացքում: Սա բավականին բարդ տեխնոլոգիաներ է ենթադրում և ցանկացած երկիր իր անվտանգության համակարգը բարձրացնելու համար պարտավոր է մտածել սեփական անվտանգային համակարգը այնչափ կատարելագործել, իմունային հատկություններն այնպես բարելավել, որ կարողանան արդյունավետ հակազդել հիբրիդային ազդեցություններին»,-ասաց Հարությունյանը:

В Армении начались межпарламентские слушания ОДКБ по гибридным войнам
В Армении начались межпарламентские слушания ОДКБ по теме «Вопросы эффективного противодействия системы коллективной безопасности гибридным войнам в современных условиях».
Как передает Арменпресс, согласно плану деятельности Парламентской ассамблеи ОДКБ на 2016-2020гг, в рамках слушаний выступят члены постоянного комитета по политическим вопросам и международного сотрудничества ПА ОДКБ, представители и эксперты государственных органов РА.
Председатель постоянного комитета по политическим вопросам и международного сотрудничества ПА ОДКБ Хосров Арутюнян уточнил, что термин «гибридная война» возник в 2005г. в контактном пакете США и Соединенного Королевства, и весь его смысл сводится к тому, что кроме применения сугубо военной силы, есть и иные способы и механизмы воздействия на противника – экономические, политические, дипломатические, психологические и др.
«Сегодня гибридная война занимает важное место не только в межгосударственных отношениях, но и в процессе конфликтов. Она предполагает достаточно сложные механизмы, и любая страна для обеспечения своей системы безопасности обязана настолько усовершенствовать ее, чтобы суметь эффективно противостоять гибридным войнам», - сказал Арутюнян.