Իրինա Բոկովան թողնում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի 58 անդամները հոկտեմբերի 4-ից 18-ը կանցկացնեն կազմակերպության 202-րդ նստաշրջանը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, նստաշրջանի գլխավոր հարցերից մեկն է լինելու կազմակերպության գլխավոր տնօրենի պաշտոնին թեկնածուի առաջադրումը՝ նոյեմբերի 10-ին կազմակերպության 39-րդ գլխավոր կոնֆերանսում բոլոր 195 անդամ-պետությունների կողմից ընտրելու համար:
Թեկնածուի քվեարկությունը կսկսվի հոկտեմբերի 9-ից: Որոշումը կընդունվի գաղտնի քվեարկությամբ: Նշանակման համար պահանջվում է ձայների բացարձակ մեծամասնությունը: Հրապարակման պահին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնի համար ներկայացվել է 8 թեկնածություն: Հնարավոր է պահանջվի քվեարկության մի քանի փուլ, որպեսզի թեկնածուն ստանա ձայների բացարձակ մեծամասնություն: Սպասվում է, որ հաղթողի անունը կհրապարկվի հոկտեմբերի 13-ից ոչ ուշ:
Թեկնածուի հաստատումը տեղի կունենա նոյեմբերի 10-ին: Նոր գլխավոր տնօրենը, ինչպես սպասվում է, պաշտոնի կանցնի նոյեմբերի 15-ից: Նա այդ պաշտռոնում կփոխարինի Իրինա Բոկովային, ով գլխավորել է կազմակերպությունը երկու քառամյա փուլերով:
Հայտնի է, որ «Ադրբեջանի լվացքատան» հետաքննության համաձայն՝ բուլղարացի քաղաքական գործիչ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովայի ամուսինը՝ Կալին Միտրևն ադրբեջանական փողեր լվացած կեղծ բրիտանական ընկերություններից 2012-2014 թվականներին ընդհանուր առմամբ 425 հազար եվրո է ստացել։

Irina Bokova leaves the position of Director-General of UNESCO
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. The 58 members of the Executive Board of UNESCO will hold the 202th session of the organization on October 4-18. ARMENPRESS reports one of the main issues of the session’s agenda will be the nomination of the candidate for the Director-General of the UNESCO who will be elected on November 10 by all the 195 member states during the 39th general conference of the organization.
The candidate will be chosen by a secret vote that will start on October 9. Absolute majority is required. 8 candidates have been nominated for the Director-General of the UNESCO. It’s possible the election will be conducted in a number of stages so as one of the candidates receives absolute majority, whose name will be promulgated no later than October 13.
The candidate will be confirmed on November 10. The new Director-General is expected to assume the post on November 15, replacing Irina Bokova who led the organization in two four-year stages.
It’s known that according to the investigation into “Azerbaijani Laundromat”, Kalin Mitrev - Bulgarian politician, husband of the Director-General of the UNESCO Irina Bokova, has received a total of 425 thousand Euros from bogus British companies engaged in laundering of Azerbaijani sums.