ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քրդական իշխանությունները կտրականապես մերժել են 72 ժամվա ընթացքում Էրբիլում եւ Սուլեյմանիեում սահմանային բոլոր անցակետերի եւ օդանավակայանների նկատմամբ հսկողությունը դաշնային իշխանությունների կառավարմանը հանձնելու Բաղդադի պահանջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է
«Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 27-ին հայտնել Է Sky News Arabia հեռուստաալիքը: «Օդանավակայանների հանձնման վերաբերյալ Իրաքի կառավարության բանաձեւն անտեղի Է, մենք կշարունակենք իրականացնել դրանց կառավարումը,- Rudau հեռուստաալիքը մեջբերել Է քրդական ինքնավարության տրանսպորտի եւ հաղորդակցությունների նախարար Մավլյուդ Բաումարադի խոսքը:-Իրաքի ավիացիոն իշխանությունները պատշաճ ձեւով չեն կատարում իրենց աշխատանքը»: «Ավիահաղորդակցությունը դադարեցնելու Բաղդադի որոշումն անօրինական Է»,-ընդգծել Է նա: Սեպտեմբերի 26-ին Իրաքի դաշնային կառավարությունը Իրաքյան Քրդստանին երեք օր Է տվել սահմանային բոլոր անցակետերն ու օդանավակայանները Բաղդադի կառավարմանը հանձնելու համար: Ինչպես հայտարարել Է Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադին, որոշում Է ընդունվել «երեք օրից արգելել միջազգային ավիաչվերթները Իրաքյան Քրդստան եւ այնտեղից, եթե օդանավակայանների հսկողությունը չհանձնվի համերկրային կառավարությանը»: Խոսքը վերաբերում Է նաեւ Իրանի եւ Թուրքիայի հետ քրդական ինքնավարության սահմանների հսկիչ անցակետերին:
Բացի այդ, Al Hadath հեռուստաալիքի տեղեկատվության համաձայն, Քրդստանի ղեկավարությունը մերժել Է քրդական տարածքների հետ «հաղորդակցության բոլոր ուղիները փակելու» Բաղդադի սպառնալիքները:
Սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդստանում հանրաքվե Է անցկացվել ինքնավարության անկախության շուրջ: 3,44 մլն քվեաթերթիկների հաշվման արդյունքներով, ավելի քան 90 տոկոսը քվեարկել Է անկախության օգտին: Հանրահարցման վերջնական արդյունքները դեռեւս չեն հրապարակվել: Հանրաքվեի անցկացմանը դեմ Էին Իրաքի կենտրոնական կառավարությունը՝ այն համարելով ոչ սահմանադրական, ինչպես նաեւ Անկարան եւ Թեհրանը, որոնք հանդես են գալիս արաբական երկրի միասնության օգտին: Տվյալ փուլում հանրաքվեն անտեղի են համարում Վաշինգտոնում եւ եվրոպական մի շարք երկրներում, քանի որ այն, նրանց համոզմամբ, խարխլում Է ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարը եւ տարածաշրջանի անվտանգությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Sky: Иракский Курдистан отказался передавать аэропорты под управление федеральных властей
Курдские власти категорически отвергли требование Багдада передать в течение 72 часов под управление федеральных властей контроль над всеми пограничными пунктами и аэропортами в Эрбиле и Сулеймании. Об этом сообщил в среду телеканалSky News Arabia.
"Резолюция правительства Ирака о передаче аэропортов неуместна, мы продолжим осуществлять управление, - привел телеканалRudauслова министра транспорта и коммуникаций в правительстве курдской автономии Мавлюда Баумарада. - Авиационные власти в Ираке не выполняет свою работу должным образом". "Решение Багдада заморозить авиасообщение незаконно", - подчеркнул он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Во вторник федеральное правительство Ирака отвело руководству Иракского Курдистана трое суток на передачу под управление Багдада всех пограничных пунктов и аэропортов. Как заявил премьер-министр Хейдар аль-Абади, принято решение "запретить международные авиарейсы в и из Иракского Курдистана через три дня, если управление аэропортами не будет передано федеральному правительству". Речь также идет о контрольно-пропускных пунктах на границах курдской автономии Ирака с Ираном и Турцией.
Кроме того, по информации телеканалаAl Hadath, курдское руководство отвергло угрозы Багдада "перекрыть все пути сообщения" с курдских территорий.
В понедельник в Иракском Курдистане был проведен референдум о независимости автономии. По итогам подсчета 3,44 млн бюллетеней свыше 90% проголосовали положительно. Окончательные результаты плебисцита озвучены не были.
Иракский Курдистан - неофициальное название Курдского автономного района, который имеет статус широкой автономии в составе Ирака, юридически закрепленный в конституции страны. Регион является областью этнического расселения курдов в провинциях Дахук, Сулеймания и Эрбиль на севере и северо-востоке Ирака. Против проведения референдума выступило центральное правительство, считая его неконституционным, а также Анкара и Тегеран, высказывающиеся за единство арабской страны. Неуместным на данном этапе референдум считают в Вашингтоне и ряде европейских стран, так как он, по их убеждению, подрывает усилия по борьбе с терроризмом и региональную безопасность.