Հովսեփ Օրբելին ֆաշիզմի դեմ քաղաքակրթության հաղթանակի խորհրդանիշերից է. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 26-ին Տավրիդյան պալատում մասնակցել է իր նախաձեռնությամբ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ի կողմից կազմակերպված՝ աշխարհահռչակ արեւելագետ, Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի հիմնադիր նախագահ, Էրմիտաժի տնօրեն, մեր հայրենակից Հովսեփ Օրբելու 130-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱՊՀ ՄԽՎ-ի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: Նրանք բարձր են գնահատել Հովսեփ Օրբելու՝ հռչակավոր հայորդու ներդրումն արեւելագիտության զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է. «Հովսեփ Օրբելին ոչ միայն գիտության կամ արեւելագիտության ոլորտում հանճար էր, այլ նաեւ մեծ քաղաքացի: Ինչպես Հայոց ցեղասպանության տարիներին նա թուրքական կառավարության ոչնչացումից փրկեց Բագրատունյաց Հայաստանի մայրաքաղաք Անիի մշակութային գանձերը, այդպես էլ Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին մնաց Լենինգրադում եւ կազմակերպեց Էրմիտաժի պաշտպանությունն ու թանգարանային նմուշների տարհանումը: Օրբելին 1946 թվականին Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ բացահայտեց ֆաշիզմի բարբարոսական էությունը: Իրավամբ, Հովսեփ Օրբելին Լենինգրադի պաշտպանության, շրջափակման հաղթահարման եւ քաղաքակրթության հաղթանակի խորհրդանիշերից է` ընդդեմ ֆաշիզմի»:
Հովսեփ Օրբելու 130-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում կազմակերպվել է նաեւ ցուցահանդես, որի ընթացքում գիտական ելույթով հանդես է եկել ռուս հայտնի արեւելագետ Յուրի Պիոտրովսկին:

Иосиф Орбели – один из символов победы цивилизации над фашизмом: вице-спикер НС Армении
Находящийся в Санкт-Петербурге с рабочим визитом вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 26 сентября в Таврическом дворце принял участие в организованных МПА СНГ по его инициативе юбилейных мероприятиях к 130-летию выдающегося востоковеда, учредителя-президента Академии наук Армении, директора Эрмитажа Иосифа (Овсепа) Орбели.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, в ходе юбилейных торжеств выступили вице-спикер НС Э.Шармазанов, Генеральный секретарьСовета МПА СНГ А.Сергеев, Постоянный представитель НС РА в МПА СНГ А.Чилингарян, высоко оценившиевесомый вклад прославленного сына армянского народа Иосифа Орбели в развитие востоковедения.
Вице-спикер НС в своей речи, в частности, отметил: “Иосиф Орбели был не только гением в области науки или востоковедения, но и великим гражданином. Как в годы Геноцида армян он спас культурные ценности столицы Багратидской Армении Ани от уничтожения турецким правительством, так и в годы Великой Отечественной войны остался в Ленинграде и организовал защиту Эрмитажа и эвакуацию музейных экспонатов. В 1946 г. Орбели на Нюрнбергском процессе вскрыл варварскую сущность фашизма. Действительно, Иосиф Орбели – один из символов обороны Ленинграда, преодоления блокады и победы цивилизации над фашизмом”.
В рамках юбилейных мероприятий к 130-летию И.Орбели организована также выставка, на которой с научным докладом выступил известный российский востоковед Ю.Пиотровский.