Շարմազանովն այցելել է Սանկտ Պետերբուրգի Սուրբ Կատարինե հայկական եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 25-ին այցելել է Սանկտ Պետերբուրգի Սուրբ Կատարինե հայկական եկեղեցի, հանդիպել եկեղեցական թեմի եւ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել է Սանկտ Պետերբուրգի հայությանը Ռուսաստանի տարածքում Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմի հիմնադրման 300-ամյակի առթիվ եւ նշել. «Դարեր շարունակ պետականության բացակայության պայմաններում մեր եկեղեցին հանդիսացել է ոչ միայն աղոթքի, այլ նաեւ հայապահպանության, հայրենասիրության եւ կրթության տաճար: Անգնահատելի է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հայապահպան գործունեությունը նաեւ այստեղ՝ Սանկտ Պետերբուրգում»:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը հայապահպանության գործում ներդրած մեծ ավանդի համար Տեր Պողոս աբեղա Վարդանյանին է հանձնել ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ, իսկ Աստղիկ Քոչարյանին, Ռուզաննա Կուրղինյանին, Ֆիլիպ Դավիդովին, Տեր Արշակ Նազարյանին, Գարեգին Բակլաչյանին եւ Արտակ Ոսկանյանին` ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրեր:

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. The Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov visited Saint Catherine Armenian Church of Saint Petersburg on September 25, met with the representatives of the Church Diocese and the Armenian community.
The Deputy Speaker congratulated the Armenians of Saint Petersburg on the occasion of the 300th anniversary of the Armenian Apostolic Church Diocese on the territory of Russia and noted: “Through many centuries in the absence of the statehood our Church has been not only a temple of prayer, but also of preservation of Armenian identity, patriotism and education. The patriotic activity of the Armenian Apostolic Holy Church is invaluable also here: in Saint Petersburg.”
At the end of the meeting Eduard Sharmazanov handed over the Memorial Medal of the Speaker of the National Assembly to the Father Poghos Celibate Priest Vardanyan for the great contribution to the preservation of the Armenian identity, and the Letters of Acknowledgement of the Speaker of the National Assembly to Astghik Kocharyan, Ruzanna Kurghinyan, Philip Davydov, Father Arshak Nazaryan, Garegin Baklachyan and Artak Voskanyan.
Permanent Representative of the National Assembly of Armenia to the IPA CIS Hayk Chilingaryan also attended the meeting.