Գարո Փայլանը մեղադրանք է ներկայացրել փոքրամասնություններին թիրախավորած թուրք լրագրողի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը դատական հայց է ներկայացրել թուրքական Yeni Şafak պարբերականի լրագրող, գրող Հայրեթին Քարամանի դեմ: Պատճառն օգոստոսի 18-ին պարբերականում Քարամանի հոդվածն է, որը վերնագրված է թուրքական հայտնի ասացվածքով. «Գյավուրից ընկեր, իսկ խոզից կաշի չի լինում»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը:
Փայլանի անունից Ստամբուլի հանրապետական դատախազություն մեղադրանք ներկայացրած փաստաբան Լևենթ Փիշքինը նշել է, թե իրենց մեղադրականում ընդգծված է, որ «գյավուր» (թարգմանաբար՝ ոչ մուսուլման, անհավատ) բառն օգտագործված է ոչ մուսուլման քաղաքացիներին թիրախավորելու համար:
Բացի այդ, մեղադրականում հիշեցվել է, որ երկրի հանրապետական պատմության ընթացքում ատելություն քարոզող խոսքի թիրախ դարձած ազգային փոքրամասնությունների դեմ կիրառվել է Ունեցվածքի հարկը, սեպտեմբերի 6-7-ի կոտորածները, վերջին 10 տարվա ընթացքում տեղի է ունեցել Հրանտ Դինքի սպանությունը, Մալաթիայում «Զիրվե» գրախանութի վրա հարձակումը, Տրապիզոնում հայր Սանտորոյի սպանությունը: Մեղադրող կողմն ընդգծել է, որ այս բոլոր հանցանքներն ատելության սերմանման հետևանք են:
Հանրապետական դատախազությանը տրված մեղադրականում Հայրեթթին Քարամանըի դեմ մեղադրանքներ են առաջադրվել Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 216/1 և 216/2 կետերով՝ «Ժողովրդին ատելության ու թշնամանքի դրդել կամ նվաստացնել»:

The lawsuit was caused by Karaman’s article titled with the Turkish saying “Gavurdan Dost, Domuzdan Post olmaz”, which is roughly translated as “You can’t make pelt from swineand friends with a gavur”. Gavur is a derogatory term which means faithless/non-Muslim in Turkish.
Paylan’s attorney said the lawsuit emphasized that the term “gavur” is used in the article for targeting non-Muslim citizens.
In addition, the lawsuit also mentions that during the country’s republican history, the Property Tax was used against national minorities who were the target of hate speech, the September 6-7 massacres, Hrant Dink’s murder, the attack on the Zirve bookstore in Malatya, and the murder of father Santoro in Trabzon. The lawsuit mentions that all of the above mentioned are a consequence of hate speech.
The lawsuit pressed charges against Hayretin Karaman for “Inciting hatred and hostility or humiliation”.