Մեքսիկայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 293-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայում տեղի ունեցած ուժեղ երկրաշարժի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 293-ի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «Ինտերֆաքս»-ին, բնակիչների մեծ մասը զոհվել է Մեխիկոյում և նրա շրջակայքում: 155 հոգի մահացել է քաղաքային շրջանում, 73-ը` Մորելոս նահանգում, 45-ը՝ Պուեբլեում, 13-ը` Մեխիկո նահանգում: Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ զոհերի թիվը կազմել է 248:
Սեպտեմբերի 19-ին Մորելոս նահանգում 7.1 մագնիտուդով երկրաշարժը հանգեցրել է մասշտաբային ոչնչացման: Քանդվել է 44 շենք, 3.5 մլն բնակիչ մնացել է առանց հոսանքի: Վթար է գրանցվել գազատարների հատվածում, որից հետո արձանագրվել է գազի արտահոսք:
Տուժած շրջաններում հայտարարված է արտակարգ դրություն: Մեխիկոյի փողոցներ են դուրս բերվել 3 հազար զինվորականներ: Մեքսիկայի նախագահը հրավիրել է արտակարգ դրության հարցերով Ազգային կոմիտեի նիստ, որպեսզի գնահատվի իրավիճակը:

Число жертв землетрясения в Мексике достигло 293 человек
До 293 человек возросло число погибших при землетрясении в Мексике. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, большинство людей погибло в Мехико и его окрестностях.
155 человек погибли в столичном регионе, 73 - в штате Морелос, 45 - в Пуэбле, 13 в штате Мехико. Ранее сообщалось о 248 жертвах землетрясения.
Мощные подземные толчки магнитудой 7,1, произошедшие 19 сентября, привели к масштабным разрушениям в штате Морелос. Обрушилось не менее 44 зданий, 3,5 млн человек остались без электроснабжения. Также есть повреждения сетей газоснабжения, фиксируются утечки газа.
В пострадавших районах введен режим чрезвычайного положения. На улицы Мехико выведены 3 тыс. военнослужащих. Президент Мексики Энрике Пенья Ньето созвал заседание Национального комитета по чрезвычайному положению для того, чтобы оценить ситуацию.