Սիրտս կոտրված է. Ջեքի Սփայերը և ԱՄՆ մյուս կոնգրեսականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում գտնվող ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամներն ու ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 20-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հյուրերը ծաղիկներ են դրել Սուրբ նահատակների հուշակոթողին եւ խոնարհումով ու լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը։
Նրանք եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջեքի Սփայերը խոսել է իր տպավորությունների մասին՝ նշելով. «Սիրտս կոտրված է։ Անչափ հուզված եմ։ Չպետք է մոռանանք՝ ինչ է կատարվել 1915-ին։ Ցավոք, այսօր էլ շատ երկրներում ազատ շրջում է ցեղասպանության, այսպես ասած, ոգին։ Պետք է պայքարենք, որ նման ողբերգությունները չկրկնվեն։
Նաեւ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի կառավարությանը, աշխարհասփյուռ հայերին՝ այսպիսի հուշահամալիր կառուցելու համար»։

My heart is broken - Jackie Speier and the other US congressmen visit Tsitsernakaberd Memorial Complex
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. The members of the Delegation of the House of Representatives of the U.S. Congress and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to USA Grigor Hovhannisyan visited to Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex on September 20.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, the guests laid flowers at the Saint Martyrs’ monument and honored with bowing and silence the memory of the innocent victims.
They have also been in the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the exhibits and left a note in the Book of Commemoration.
The U.S. Congressman Jackie Speier talked about his impressions, noting: “My heart is broken. I am very excited. We should not forget what happened in 1915. Unfortunately, today in many countries the so-called spirit of the genocide freelywalks in many countries. We should fight in order such tragedies will not be repeated.
Also I would like to thank the Government of Armenia, the Armenians worldwide for building such Memorial Complex.”