Սիրտս կոտրված է. Ջեքի Սփայերը և ԱՄՆ մյուս կոնգրեսականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում գտնվող ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամներն ու ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 20-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հյուրերը ծաղիկներ են դրել Սուրբ նահատակների հուշակոթողին եւ խոնարհումով ու լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը։
Նրանք եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջեքի Սփայերը խոսել է իր տպավորությունների մասին՝ նշելով. «Սիրտս կոտրված է։ Անչափ հուզված եմ։ Չպետք է մոռանանք՝ ինչ է կատարվել 1915-ին։ Ցավոք, այսօր էլ շատ երկրներում ազատ շրջում է ցեղասպանության, այսպես ասած, ոգին։ Պետք է պայքարենք, որ նման ողբերգությունները չկրկնվեն։
Նաեւ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի կառավարությանը, աշխարհասփյուռ հայերին՝ այսպիսի հուշահամալիր կառուցելու համար»։

Мое сердце разбито: Джеки Шпейер и другие конгрессмены США посетили Мемориальный комплекс жертв Геноцида армян
Члены делегации Палаты представителей Конгресса США и Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в США Григор Ованнисян 20 сентября посетили Мемориальный комплекс жертв Геноцида армян в Цицернакаберде.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, гости возложили цветы к памятнику святым великомученикам и воздали дань памяти о невинных жертвах.
Они также посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с экспонатами и оставили записи в Книге памяти.
Конгрессмен США Джеки Шпейер поделилась своими впечатлениями, отметив: «Мое сердце разбито.Я очень взволнована.Мы не должны забывать, что произошло в 1915 году. К сожалению, сегодня во многих странах свободно разгуливает так называемый дух геноцида. Мы должны бороться, чтобы подобные трагедии не повторялись.
Также я хотела бы поблагодарить правительство Армении, армян во всем мире за создание такого мемориального комплекса».