Շարմազանովն ընդունել է Թուրքիայի մեջլիսի պատգամավոր Կարո Փայլանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 20-ին ընդունել է Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանին, ով այս օրերին Հայաստանում է «Հայաստան-Սփյուռք» վեցերորդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանը:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանի խորհրդարանում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել Կարո Փայլանի գործունեությունն ու Թուրքիայում ժողովրդավարության հաստատմանն ուղղված նրա ջանքերն ու քաղաքացիական բարձր դիրքորոշումը: «Մենք շատ հպարտ ենք, որ Թուրքիայի խորհրդարանում ունենք հայազգի պատգամավորներ: Ուզում եմ հատուկ գնահատել Ձեր անձնական ներդրումը. մենք հպարտությամբ եւ ուշադրությամբ ենք հետեւում Ձեր գործունեությանը: Այն դեպքը, որ եղավ Ձեզ հետ, մեկ անգամ եւս ցույց է տալիս, որ Թուրքիան 100 տարվա մեջ չի փոխվել: 100 տարի առաջ Գրիգոր Զոհրապն է քարկոծվելով սպանվել Օսմանյան Թուրքիայի խորհրդարանում, 100 տարի հետո էլ Ձեզ են հարվածել Թուրքիայի խորհրդարանում Ձեր համոզմունքների համար: Բայց, չնայած դրան, Դուք պահպանել եք Ձեր քաղաքացիական բարձր դիրքորոշումը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը: Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է Սփյուռքի հետ կապերին ու խնդիրներին, կարեւորել հայրենիք-Սփյուռք կապերի խորացումն ու Սփյուռքի խնդիրների լուծմանն ուղղված Հայաստանի քայլերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման հարցին, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման խնդրին, որը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ հայկական հարցի արցախյան դրսեւորումն է:
Կարո Փայլանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանում հյուրընկալվելու համար, անդրադարձել Թուրքիայի քաղաքականությանն ու նրա մտահոգիչ դրսեւորումներին, զուգահեռներ անցկացրել թուրքական քաղաքականության ներկայի եւ դեռեւս 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների միջեւ:

Шармазанов принял депутата Меджлиса Турции Каро Пайлана
Вице-спикер НС Армении Э. Шармазанов 20 сентября принял депутата турецкого парламента армянина Каро Пайлана, прибывшего в Армению для участия в работе VI Всеармянского форума “Армения–Диаспора”. Об этом«Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью и средствами информации НС.
На встрече присутствовал также экс-депутат НС РА Арагац Ахоян.
Приветствуя гостя в стенах парламента, Э. Шармазанов высоко оценил его деятельность и усилия, направленные на установление в Турции демократии.
“Мы гордимся тем, что в турецком парламенте есть депутат-армянин. Хочу особо подчеркнуть, что мы с гордостью и вниманием следим за Вашей деятельностью. То, что произошло с Вами, еще раз показывает, что в Турции за 100 лет ничего не изменилось,
100 лет назад в Турции забили камнями депутата Османского парламента Григора Зограба, 100 лет спустя нападают на Вас в парламенте за Ваши убеждения. И несмотря на это, Вы продолжаете бороться”, - сказал вице-спикер.
Э. Шармазанов затронул тему связей родина-диаспора, отметил необходимость их углубления и действия Армении, направленные на решение проблем диаспоры.
На встрече были затронуты вопросы региональной политики, международного признания и осуждения Геноцида, урегулирования карабахского конфликта, который, по убеждению вице-спикера, есть одно из проявлений Армянского вопроса.
Каро Пайлан выразил благодарность за прием, обратился к политике Турции и ее результатам, провел параллели между ее нынешней политикой и событиями более чем столетней давности.