Թուրքիայում Գերմանիայի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ. պաշտոնական Անկարան հետ է կանչել այդ երկրում իր դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում Գերմանիայի դեսպան Մարտին Էրդմանը երկամյա պաշտոնավարման ընթացքում 17-րդ անգամ սեպտեմբերի 18-ին կանչվել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Deutsche Welle-ն:
Գերմանիայի ԱԳՆ խոսնակ Մարտին Շեֆերը հաստատել է դեսպանի կանչվելու լուրը՝ չհայտնելով, թե որն է դրա պատճառը:
Գերմանական Der Spiegel պարբերականի տեղեկություններով՝ դեսպանի ԱԳՆ կանչվելու պատճառը Բունդեսթագում 2016 թվականին ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևն է:
Ուշագրավ է, որ սեպտեմբերի 17-ին ևս դեսպանը կանչվել է Թուրքիայի արտգործնախարարություն: Այս անգամ պատճառը Քյոլնում կազմակերպված 25-րդ քրդական փառատոնն էր, որի ժամանակ մասնակիցները պահանջել էին ազատ արձակել Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանին:
Վերոնշյալ միջոցառման կապակցությամբ Թուրքիան նաև հետ էր կանչել Գերմանիայում իր դեսպանին՝ մեղադրելով ահաբեկիչներին աջակցելու մեջ:

YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. German Ambassador to Turkey Martin Erdmann for the 17th time has been summoned to the foreign ministry on September 18, Deutsche Welle reported.
German Foreign Office spokesman Martin Schäfer confirmed the summon, but did not elaborate on what the reason was.
According to the German news magazineDer Spiegel the Ambassador was summoned over the Bundestag resolution adopted in 2016 on recognizing the Armenian Genocide.
However, this time the German envoy was summoned over the 25th Kurdish festival held in the western German city of Cologne during which the participants called on to release the jailed leader of the Kurdistan Workers' Party(PKK) Abdullah Ocalan.
On this occasion Turkey also recalled its Ambassador to Germany accusing the country on assisting terrorists.