Իրաքի Գերագույն դատարանը կասեցրեց հանրաքվեի անցկացումը Քրդստանում
«Դատարանը որոշում Է հրապարակել Քրդստան տարածաշրջանի նախագահի հրամանագրով 2017 թվականի սեպտեմբերի 25-ին նշանակված հանրաքվեի անցկացումը կասեցնելու մասին՝ մինչեւ այդ որոշման սահմանադրականության վերաբերյալ որոշման ընդունումը»,-ասված Է դատարանի մամուլի ծառայության ղեկավար Իյաս աս Սամուկի հայտարարության մեջ:
Ինչպես հայտնել Է Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադիի մամուլի ծառայությունը, Գերագույն դատարանը որոշումն ընդունել Է Իրաքից որեւիցե տարածաշրջանի կամ նահանգի անջատման սահմանադրական չլինելու մասին նրա կողմից տրված հայտարարությանն ի պատասխան:
Ավելի վաղ Իրաքյան Քրդստանում անկախության հանրաքվեի անցկացման բարձրագույն հանձնաժողովը մերժել Է արեւմտյան երկրների՝ հանրահարցմանն այլընտրական առաջարկությունը: «Այդ առաջարկությունները չեն բովանդակում երաշխիքներ, որոնք կբավարարեին տարածաշրջանի բնակիչներին… Հանրաքվեն տեղի կունենա ավելի վաղ նշանակված ժամկետում»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Դրա հետ մեկտեղ նշվում Է, որ հանձնաժողովը «կշարունակի բանակցությունները համաշխարհային հանրակցության բոլոր շնհագրգիռ կողմերի հետ»:
Ինքնավար Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունները Իրաքից անջատվելու շուրջ հանրաքվեն նշանակել են սեպտեմբերի 25-ին՝ անտեսելով կենտրոնական իշխանությունների կարծիքը: Բաղդադում քվեարկությունը համարում են անօրինական, դրան դեմ Է քվեարկել խորհրդարանը: Անցած շաբաթ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները Իրաքյան Քրդստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանիի հետ կայացած հանդիպմանը հանդես են եկել այլընտրական առաջարկությամբ՝ հորդորելով հետաձգել անկախության հանրաքվեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Верховный суд Ирака решил приостановить проведение референдума в Курдистане
Верховный федеральный суд Ирака издал впонедельник постановление оприостановке проведения референдума онезависимости Иракского Курдистана.Как передает Арменпресс, об этом говорится всообщении пресс-службы суда.
Руководство курдской автономии вИраке водностороннем порядке назначило референдум онезависимости на25 сентября, вызвав критику Багдада. Ранее против решения проголосовал иракский парламент.
"Суд издал постановление оприостановке проведения референдума, назначенного на25 сентября 2017 года согласно указу президента региона Курдистан, допринятия решения поделам онеконституционности данного решения",— говорится взаявлении главы пресс-службы суда Ияса ас-Самука.
Как сообщила пресс-служба премьер-министра Ирака Хайдера аль-Абади, суд принял решение вответ наподанное им заявление онеконституционности отделения каких-либо регионов илипровинций отИрака.
Высшая комиссия попроведению референдума онезависимости вИракском Курдистане накануне отвергла альтернативное плебисциту предложение западных стран, втом числе США, изаявила, что референдум пройдет вназначенный срок.