«Սպասուհու պատմությունը» սերիալը նվաճել Է Emmy հեռուստամրցանակը գլխավոր անվանակարգում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սպասուհու պատմությունը» (The Handmaid’s Tale) սերիալն արժանացել Է Emmy մրցանակին գլխավոր կատեգորիայում: Հեղինակավոր պարգեւների հանձնման 69-րդ ամենամյա արարողությունը, որոնք ԱՄՆ-ում հանձնվում են լավագույն հեռուստատեսային աշխատանքների համար, կայացել Է սեպտեմբերի 17-ին Microsoft թատրոնում եւ հեռարձակվել Է CBS հեռուստաալիքի եթերում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սպասուհու պատմությունը» մրցանակ Է նվաճել «Լավագույն դրամատիկական սերիալ» անվանակարգում՝ առաջ անցնելով այնպիսի նախագծերից, ինչպիսիք են «Թղթե տնակը» (House of Cards), «Թագը»(The Crown), «Ավելի լավ Է զանգահարեք Սոուլին» (Better Call Saul), «Վայրի Արեւմուտքի աշխարհը» (Westworld), «Շատ տարօրինակ գործեր»(Stranger Things), «Այդ մենք ենք» (This Is Us) սերիալները:
Արդեն երրորդ անգամ անընդմեջ լավագույն կատակերգական սերիալ Է ճանաչվել «Փոխնախագահը (Veep): Այս անվանակարգում այն առաջ Է անցել «Ամերիկյան վայ ընտանիք» (Modern Family), «Ատլանտա» (Atlanta), «Սիլիկոնային հովիտ» (Silicon Valley), «Ոչ բոլոր գործերի մեջ ճարտար» (Master of None), «Աննկուն Քիմի Շմիդտը» (Unbreakable Kimmy Schmidt), «Սեւ կատակերգություն»(Black-ish) սերիալներից: Դրամատիկական սերիալում լավագույն դերասան Է դարձել Սթեռլինգ Ք. Բրաունը «Այդ մենք ենք» սերիալում իր աշխատանքի համար: Կատակերգական սերիալում դերասանական անվանակարգում Emmy-ն բաժին Է հասել «Ատլանտայում» խաղացած Դոնալդ Գլովերին: «Դրամատիկական սերիալում լագագույն դերասանուհի» կատեգորիայում հաղթել Է Էլիզաբեթ Մոսը, որը խաղացել Է գլխավոր դերը «Սպասուհու պատմությունում»: Տարվա կին կատակերգական կատարող Է ճանաչվել Ջուլյա Լուիս Դրեյֆուսը («Փոխնախագահ»), որը պարգեւն ստանում Է վեցերորդ տարին անընդմեջ:
«Լավագույն մինի-սերիալ» անվանակարգում արձանիկը նվաճել Է «Մեծ փոքրիկ սուտը» (Big Little Lies)՝ Նիկոլ Քիդմանի մասնակցությամբ, որն իր դերի համար մրցանակ Է ստացել «Լավագույն դերասանուհի մինի սերիալում» կատեգորիայում: «Կատակերգական սերիալում երկրորդ պլանի լավագույն դերասան» անվանակարգում հաղթանակ Է տարել Ալեք Բոլդուինը, որն արձանիկի Է արժանացել «Շաբաթ երեկո ուղիղ եթերում» (Saturday Night Live) շոուում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ծաղրանմանության համար: Կանանց անվանակարգում պարգեւը բաժին Է հասել Քեյթ Մակքինոնին, որը նույն շոուում ծաղրանմանել Է Հիլարի Քլինթոնին: 1949 թվականին սահմանված Emmy մրցանակն ԱՄՆ-ում համարվում Է «Օսկարի» նամանակը հեռուստատեսային արվեստի բնագավառում: Հաղթողներին հանձվում Է թեւավոր կնոջ երեքկիլոգրամանոց արձանիկ, որը մարմնավորում Է արվեստի մուսան, որի պարզած ձեռքերին ատոմ Է գտնվում: Այն խորհրդանշում Է հեռուստատեսության գիտատեխնիկական կողմը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сериал "Рассказ служанки" завоевал телепремию Emmy в главной номинации
Сериал "Рассказ служанки" (The Handmaid’s Tale) стал обладателем премии Emmyв главной категории. 69-я ежегодная церемония вручения престижных наград, вручаемых в США за лучшие телевизионные работы, состоялась в воскресенье в театре Microsoftв Лос-Анджелесе (штат Калифорния) и транслировалась в эфире телеканалаCBS, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Рассказ служанки" завоевал премию в номинации "Лучший драматический сериал", обойдя такие проекты, как "Карточный домик" (House of Cards), "Корона" (The Crown), "Лучше звоните Соулу" (Better Call Saul), "Мир Дикого Запада" (Westworld), "Очень странные дела" (Stranger Things), "Это мы" (This Is Us).
Лучшим комедийным сериалом уже третий год подряд признан "Вице-президент" (Veep). Он опередил в этой номинации сериалы "Американская семейка" (Modern Family), "Атланта" (Atlanta), "Кремниевая долина" (Silicon Valley), "Мастер не на все руки" (Master of None), "Несгибаемая Кимми Шмидт" (Unbreakable Kimmy Schmidt), "Черная комедия" (Black-ish).
Лучшим актером в драматическом сериале стал Стерлинг К. Браун за свою работу в сериале "Это мы". Emmy в соседствующей актерской номинации за комедийный сериал досталась сыгравшему в "Атланте" Дональду Гловеру. В категории "Лучшая актриса в драматическом сериале" победила Элизабет Мосс, сыгравшая главную роль в "Рассказе служанки". Комедийной исполнительницей года признана Джулия Луис-Дрейфус ("Вице-президент"), получающая награду уже шестой год подряд.
В номинации "Лучший мини-сериал" статуэтку завоевала "Большая маленькая ложь" (Big Little Lies) с Николь Кидман, которая получила за свою роль премию в категории "Лучшая актриса в мини-сериале".
Победу в номинации "Лучший актер второго плана в комедийном сериале" одержал Алек Болдуин, который удостоился статуэтки за пародию на президента США Дональда Трампа в шоу "Субботним вечером в прямом эфире" (Saturday Night Live). В соседствующей женской номинации награда досталась Кейт Маккиннон, которая пародировала Хиллари Клинтон в том же шоу.
Учрежденнаяв 1949 году премия Emmyрассматривается в США как аналог "Оскара" в области телевизионного искусства. Победителям вручается трехкилограммовая статуэтка крылатой женщины, олицетворяющей музу искусства, в протянутых руках которой находится атом. Он символизирует научно-техническую сторону телевидения.