Արա Բաբլոյանը ներկա է գտնվել Ֆելիչե Վարինի ցուցահանդեսի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 12-ին ներկա է գտնվել Երեւան երկաթուղային կայարանում բացված շվեյցարացի արվեստագետ Ֆելիչե Վարինի «Վեցանկյուններ, շրջաններ եւ սեղաններ» ցուցահանդեսի բացմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցել են Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասերը, ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, մշակույթի, քաղաքական գործիչներ, դեսպաններ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով հայ-շվեյցարական հարաբերություններին, նշել է, որ պատմությունը երկու ժողովուրդներին հանդիպեցրել է ոչ պատահականորեն. հայերն ու շվեյցարացիները նույն հոգեւոր եւ մշակութային արժեհամակարգի կրողներ են: Ինչպես անկախության 26-ամյակը բոլորող Հայաստանը, այնպես էլ իր 726 -ամյակը նշող Շվեյցարիան, շարունակում են ուժ ստանալ ազատության զգացողությունից եւ դժվարությունները հաղթահարելու իրենց հզոր կամքից:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Շվեյցարիայի հետ համագործակցությունը թե որպես բժիշկ, թե որպես Հայաստան-Շվեյցարիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար: Նա մանրամասնել է, որ շուրջ երեք տասնամյակ շարունակվող համագործակցության ընթացքում իրագործվել են տարբեր, այդ թվում նաեւ առողջապահական ծրագրեր, որոնց շնորհիվ բազմաթիվ կյանքեր են փրկվել:
Արվեստագետ Ֆելիչե Վարինին իր ելույթում մասնավորապես նշել է. «Իսկապես ինձ համար շատ հաճելի է իմ ուրախությունը կիսել ձեզ հետ: Ես աշխատանքը միայնակ չեմ իրականացրել, մի ամբողջ թիմ օգնել է ինձ այն կյանքի կոչելու համար»,- ասել է Վարինին` աջակցության համար շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատանը:

Ара Баблоян присутствовал на открытии выставки Феличе Варини
Председатель Национального собрания РА Ара Баблоян 12 сентября принял участие в открытии выставки швейцарского искусствоведа Феличе Варини “Шестигранники, круги и трапеции” в железнодорожном вокзале Еревана.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и срдствами информации НС, на церемонии открытия присутствовали также посол Швейцарии в Армении Лукас Гасер, министр транспорта, связи и информационных технологий В. Мартиросян, деятели культуры, политики и послы.
Ара Баблоян в своем выступлении отметил, что два наших народа встретились на путях истории не случайно - у нас общая шкала духовных и культурных ценностей. Как 26 –летняя независимая Армения, так и 726-летняя Швейцария питаются духом свободы и могучей волей преодоления трудностей.
Спикер НС отметил сотрудничество со Швейцарией в здравоохранении как в качестве врача, так и руководителя депутатской группы Армения-Швейцария. За почти три десятилетия сотрудничества реализованы множество программ, я том числе и в сфере здравоохранения, спасены многие жизни.
Искусствовед Феличе Варини в ответном слове сказал: “Для меня действительно приятно делить с вами мою радость. Я работал не в одиночку, со мной работает целая команда, это общая радость”. Он также поблагодарил за содействие посольству Швейцарии в Армении.