Թուրքիայում Գերմանիայի քաղաքացի ևս մեկ զույգ է ձերբակալվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ Թուրքիայում գերմանացի ևս մեկ զույգ է ձերբակալվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է գերմանական Deutsche Welle-ն:
Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից հայտնել են, որ ձերբակալությունը տեղի է ունեցել քաղաքական դրդապատճառներով: Սեպտեմբերի 10-ին ձերբակալվածներից մեկը երկրից չբացակայելու պայմանով ազատ է արձակվել, սակայն մյուսը շարունակում է գտնվել անազատության մեջ:
Խնդրի առնչությամբ խոսել է Գերմանիայի ԱԳՆ խոսնակ Մարտին Շեֆերը, ով ևս մեկ անգամ նախազգուշացրել է Թուրքիա մեկնել ցանկացող քաղաքացիներին: «Դա կարող է պատահել Թուրքիա մեկնել պատրաստվող ցանկացած անձի գլխին: Սա ցավալի իրականություն է»,- ասել է խոսնակը:
Գերմանիայի ԱԳ նախարարության տվյալներով՝ Թուրքիայում ձերբակալված է այդ երկրի 54 քաղաքացի: Նրանցից 11-ը ձերբակալված են քաղաքական շարժառիթներով:

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The German foreign ministry said two more German citizens have been arrested in Turkey, Deutsche Welle reports.
The ministry informed that the married couple has been arrested for political reasons.
One of the two apparently remains in custody while the second has been released, butbarred from leaving Turkey.
Foreign ministry spokesperson Martin Schäfer once more warned German citizens travelling to Turkey. “This can happen to everyone who plans to visit Turkey. This is a painful reality”, the spokesperson said.
According to the German foreign ministry, 54 German nationals are arrested in Turkey. 11 of them are detained for political reasons.