Եվրոպայում տեղի ունեցողը ոչ այլ ինչ է, քան դատ Ադրբեջանի նկատմամբ. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության շուրջ ստեղծված սկանդալը, հարուցված քրեական գործը, ինչպես նաև Ադրբեջանի շահերի համար եվրոպացի պատգամավորներից ոմանց կաշառվելու հանգամանքը ապտակ էր Եվրոպային: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին սեպտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովում լրագրողներին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Անդրադառնալով օրերս բրիտանական մամուլում հրապարակված՝ ալիևյան կլանի կողմից տարբեր երկրների պատգամավորներին գումարներ վճարելու համար բացված շուրջ 3 մլրդ դոլարանոց հաշվի շուրջ առաջացած սկանդալին՝ Քոչարյանն ընդգծեց, որ պատահական չէ այն, որ այս իրադարձությունների կոնտեքստում Ադրբեջանի պատասխանը մեկն է՝ իբրև թե հայերն են արել, ինչ պատահում է՝ մեղավորը հայերն են:
«Ասում են, որ Ալիևի ընտանիքը դրա հետ կապ չունի, բայց չեն հերքում, որ այդ բոլորը տեղի է ունեցել: Սա իրենց պաշտոնական պատասխանն է: Այսինքն՝ ստացվում է, որ այդ երկրում, որտեղ ամեն ինչ վերահսկվում է, առանց իրենց իմացության երեք միլիարդ գումար է դուրս հանվել»,- հավելեց փոխարտգործնախարարը:
Իրավիճակից օգտվելու՝ Հայաստանի հնարավորությունների մասին հարցին ի պատասխան Քոչարյանն ասաց. «Ճիշտ հասկանանք: Մեկը նստած է դատարանում, դատում են, դու էլ ասում ես՝ ինչ քայլեր կարող ես ձեռնարկել: Իրականում սա ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի նկատմամբ դատ՝ փոխաբերական, ոչ թե իրավական առումով: Այն, ինչ հիմա կատարվում է ամբողջ Եվրոպայով, խոսում է այն մասին, որ մարդկանց համբերության բաժակը լցվել է: Մարդիկ թույլ են, նույնիսկ եվրոպական պատգամավորներ, Եվրոպայի սրտից այդ գայթակղությանը չեն դիմանում: Եթե ուշադիր լինեք, կտեսնեք, որ դրանք այն պատգամավորներն են, ում լիազորությունների ժամկետն ավարտվում է, նրանք ընտրվելու հնարավորություն չունեն»:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. The scandal around the Azerbaijani delegation in PACE, the criminal proceedings, as well as the Azerbaijani bribery facts of European lawmakers was a slap for Europe, Armenia’s deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan told reporters September 6.
Commenting on the recently revealed scandal involving a 3 billion dollar “slush fund” operated by the Aliyev family to bribe European lawmakers, Kocharyan emphasized that it is no coincidence that in the context of these events Azerbaijan’s response is the same – the Armenians have done it, whatever happens Armenians are to blame.
“They say the Aliyev family has nothing to do with it, but they don’t deny that all of this had happened. This is their official response. This means that in that country, where everything is controlled, three billion dollars was taken out without their knowledge”, Kocharyan added.
Asked about Armenia’s opportunities of benefiting from the situation, the deputy FM said: “Let’s understand correctly. One is sitting in Court, he is being tried, and you are saying - what steps you can take. Actually, this is nothing more than a trial against Azerbaijan, figuratively speaking, not legally. What is currently happening throughout entire Europe proves that the patience of people is over. People are weak, even European lawmakers, they can’t stand this temptation from Europe’s heart. If you are attentive, you’ll see that these are those lawmakers whose term in office is nearing an end, they don’t have a chance to be re-elected”.