Եվրոպայում տեղի ունեցողը ոչ այլ ինչ է, քան դատ Ադրբեջանի նկատմամբ. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության շուրջ ստեղծված սկանդալը, հարուցված քրեական գործը, ինչպես նաև Ադրբեջանի շահերի համար եվրոպացի պատգամավորներից ոմանց կաշառվելու հանգամանքը ապտակ էր Եվրոպային: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին սեպտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովում լրագրողներին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Անդրադառնալով օրերս բրիտանական մամուլում հրապարակված՝ ալիևյան կլանի կողմից տարբեր երկրների պատգամավորներին գումարներ վճարելու համար բացված շուրջ 3 մլրդ դոլարանոց հաշվի շուրջ առաջացած սկանդալին՝ Քոչարյանն ընդգծեց, որ պատահական չէ այն, որ այս իրադարձությունների կոնտեքստում Ադրբեջանի պատասխանը մեկն է՝ իբրև թե հայերն են արել, ինչ պատահում է՝ մեղավորը հայերն են:
«Ասում են, որ Ալիևի ընտանիքը դրա հետ կապ չունի, բայց չեն հերքում, որ այդ բոլորը տեղի է ունեցել: Սա իրենց պաշտոնական պատասխանն է: Այսինքն՝ ստացվում է, որ այդ երկրում, որտեղ ամեն ինչ վերահսկվում է, առանց իրենց իմացության երեք միլիարդ գումար է դուրս հանվել»,- հավելեց փոխարտգործնախարարը:
Իրավիճակից օգտվելու՝ Հայաստանի հնարավորությունների մասին հարցին ի պատասխան Քոչարյանն ասաց. «Ճիշտ հասկանանք: Մեկը նստած է դատարանում, դատում են, դու էլ ասում ես՝ ինչ քայլեր կարող ես ձեռնարկել: Իրականում սա ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի նկատմամբ դատ՝ փոխաբերական, ոչ թե իրավական առումով: Այն, ինչ հիմա կատարվում է ամբողջ Եվրոպայով, խոսում է այն մասին, որ մարդկանց համբերության բաժակը լցվել է: Մարդիկ թույլ են, նույնիսկ եվրոպական պատգամավորներ, Եվրոպայի սրտից այդ գայթակղությանը չեն դիմանում: Եթե ուշադիր լինեք, կտեսնեք, որ դրանք այն պատգամավորներն են, ում լիազորությունների ժամկետն ավարտվում է, նրանք ընտրվելու հնարավորություն չունեն»:

То, что происходит в Европе, ни что иное как суд над Азербайджаном: Шаварш Кочарян
Скандал, развернувшийся в ПАСЕ вокруг делегации Азербайджана, возбужденное уголовное дело, а также то, что ряд европейских депутатов был в интересах Азербайджана подкуплен, является пощечиной Европе. Как сообщает «Арменпресс», об этом 6 сентября журналистам заявил замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
Касаясь опубликованной на днях в британской прессе скандальной информации о том, что алиевским кланом для подкупа депутатов различных стран был открыт счет в 3 млрд долларов, Кочарян подчеркнул, что не случайно, что в ответ Азербайджана в этом контексте один – якобы, все подстроили армяне, во всем виноваты армяне.
“Говорят, что семья Алиева к этому непричастна, однако сам факт не опровергают. Это их официальный ответ. То есть, получается, что в этой стране, где все контролируется, без их ведома выведено 3 миллиарда”, - добавил замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
“На самом деле, это ни что иное, как суд над Азербайджаном – в переносном, а не в юридическом смысле. То, что сейчас происходит по всей Европе, говорит о том, что чаша терпения людей переполнилась. Люди слабы, даже европейские депутаты, не могут противостоять искушению.если будете внимательны, то увидите, что этоте депутаты, чьи сроки полномочий уже истекают и у них нет возможности иьбраться вновь”, - заключил замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.