Transparency International-ը պահանջում է հետաքննել Ալիևների կոռուպցիոն գործունեությունը և պատժել ներգրավված անձանց
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հակակոռուպցիոն Transparency International կազմակերպությունը կոչ է արել հետաքննել Ադրբեջանի կողմից եվրոպացի գործիչներին կաշառելու փաստերը և պատժել բոլոր այն անձանց ու կազմակերպություններին, ովքեր ներգրավված են եղել այդ գործում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կազմակերպությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ այն բանից հետո, երբ Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման նախագծի (Organized Crime and Corruption Reporting Project) անդամները հրապարակել են նոր հետաքննության արդյունքներն Ադրբեջանի իշխող էլիտայի կողմից Եվրոպայի տարածքում հակաօրինական գործունեության վերաբերյալ: Հետաքննություն իրականացրած վեց երկրի (Չեխիա, Դանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Միացյալ Թագավորության և ԱՄՆ) լրագրողները պարզել էին, որ Ալիևների ընտանիքը երկու տարի շարունակ տնօրինել է 2,8 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գաղտնի հաշիվ, որի միջոցներով գումարներ են վճարվել եվրոպացի քաղաքական գործիչներին ադրբեջանամետ որոշումներ կայացնելու համար:
«Շոկային է տեսնել, որ հարգված այնպիսի հաստատություններում, ինչպիսին է Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը, որոշ քաղաքական գործիչներ վաճառքի են հանվում և գումարի դիմաց փակում են աչքերը կաշառակերության ու մարդու իրավունքների խախտումների դիմաց: Նրանք պետք է պատժվեն, և մենք ճնշում կգործադրենք իշխանությունների վրա, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկվեն: Պատմությունն այստեղ չի ավարտվում»,- հայտարարել է Transparency International-ի ղեկավար Ժոզե Ուգազը: Նրա խոսքով՝ հետաքննությունը ցույց է տալիս, որ անգամ այն երկրներում, որտեղ կոռուպցիոն ռիսկերը նվազագույնի են հասցված, ինչպես Դանիայում է, վերահսկող մարմինները ձախողում են գումարների լվացման դեմ օրենքի կիրառումը:
Transparency International-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենք սեպտեմբերի 7-ին կոռուպցիայի հետաքննությամբ զբաղվող ԵԽԽՎ հատուկ խմբին են ներկայացնելու ապացույցներ՝ պահանջելով դեպքի լիարժեք ու թափանցիկ հետաքննության իրականացում:
Գաղտնի հիմնադրամը, որի կեղծանունը եղել է «Ադրբեջանական լվացքատուն», գործել է երկու տարի՝ մինչև 2014 թվականը: Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման նախագծի զեկույցում նշվում է, որ թեպետ գումարի աղբյուրը հայտնի չի եղել, սակայն կան «բավարար ապացույցներ նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի հետ կապ ունենալու վերաբերյալ»:
Ստվերային գործունեություն ծավալող ընկերությունները, որոնց միջոցով գումարները վճարվել են, գործել են Միացյալ Թագավորությունում՝ երկուսը Անգլիայում, երկուսը՝ Շոտլանդիայում: Դրանք այժմ լուծարված են: Եվրոպական հայտնի բանկերից մեկը՝ դանիական Danske Bank-ը, այդ ընկերություններին վճարումներ է արել Էստոնիայի իր մասնաճյուղի միջոցով:

YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. Transparency International, the global anti-corruption organisation, is calling for an investigation into the Azerbaijani briberies of European politicians, and to sanction the perpetrators.
Transparency International issued a statement after the Organized Crime and Corruption Reporting Project released the results of a new investigation regarding the illicit activities of Azerbaijan’s ruling elite in Europe.
Investigative reporters from six countries (Czech Republic, Denmark, France, Germany , UK and US) revelaed that the Aliyev family operated a secret $2.8bn “slush fund” for two years to bribe European politicians and make luxury purchases.
“It is shocking to see that some politicians at respected bodies like the Parliamentary Assembly of the Council of Europe are up for sale and are willing to turn a blind eye to corruption and human rights abuses for cash. They must be sanctioned and we will put pressure on the authorities to take action. The story does not end here,” said José Ugaz, Chair of Transparency International.
“These investigations show that even in countries where corruption risks are considered low like Denmark, which ranks at the top of Transparency International’s Corruption Perceptions Index, the regulatory bodies are still behind in enforce anti-money laundering legislation,” added Ugaz.
Transparency International said it will Present evidence to the special corruption investigative group at PACE on 7 September and ask for a full, transparent investigation.
The secret fund, nicknamed the Azerbaijan Laundromat, operated for two years until 2014, according to the investigation, carried out by a consortium of European newspapers andpublished by the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).
At the time the scheme took place, Azerbaijan was being accused of systematic corruption, vote-rigging and abuses, including the jailing of opposition politicians, human rights activists and journalists.
According to the OCCRP, the scheme seemed to have been successful in, for example, persuading the Parliamentary Assembly of Council of Europe to vote against a report critical of Azerbaijan in 2013.
The 47-member council - not part of the European Union - monitors compliance with the European Convention on Human Rights, and judges in Strasbourg enforce it.