Թուրքիայի հետախուզական ծառայության բարձրաստիճան աշխատակիցը Գերմանիայից ապաստան է խնդրել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ոստիկանության մի խումբ աշխատակիցներ և ազգային հետախուզական ծառայության բարձրաստիճան մեկ աշխատակից Գերմանիայից ապաստան է խնդրել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Die Welt պարբերականը՝ հենվելով անվտանգության մարմիններում ունեցած անանուն աղբյուրի վրա:
Պարբերականը նշել է, որ Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարությունը հետևում է դիմողների անձնական տվյալների պաշտպանության սկզբունքին և չի պարզաբանել, թե ովքեր են նրանք:
Die Welt-ը հայտնում է նաև, որ 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո Գերմանիայից ապաստան ստանալու դիմում է տվել Թուրքիայի ավելի քան 6700 քաղաքացի: Նրանց շարքում են նաև կարմիր անձնագիր ունեցող դիվանագետները և նրանց ընտանիքները:

Высокопоставленный сотрудник разведслужбы Турции попросил убежища в Германии
Группа сотрудников полиции и высокопоставленный сотрудник разведслужбы Турции попросили убежища в Германии. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета Die Welt, ссылаясь на анонимный источник в органах госбезопасности Германии.
Как пишет газета, МИД Германии следует принципу защиты личных данных обратившихся и не разглашает их имена.
Как сообщает Die Welt, после подавления попытки военного переворота июля 2016 года, с просьбой о преддоставлении политического убежища к властям Германии обратились свыше 6700 граждан Турции. Среди них имеются и лица с дипломатическими паспортами и члены их семей.