Թրամփի ժողովրդականության վարկանիշը նոր ռեկորդային ցածր ցուցանիշ Է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ժողովրդականության վարկանիշը նոր ռեկորդային ցածր ցուցանիշ Է արձանագրել. պետության ղեկավարի գործունեությանը հավանություն Է տալսի ամերիկացիների միայն 34 տոկոսը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Gallup International սոցիոլոգիական ծառայության կազմակերպած հարցման արդյունքները, որոնք հրապարակվել են օգոստոսի 14-ին:
Ներկայացված տվյալների համաձայն՝ օգոստոսի 13-ի դրությամբ հարցվածների 34 տոկոսը հանդես Է եկել Թրամփի աջակցությամբ, իսկ 61 տոկոսը անբավարար գնահատական Է տալիս նրա աշխատանքին: Հարցմանը մասնակցել Է 1,5 հազար մարդ, վիճակագրական անճշտությունը չի գերազանցում 3 տոկոսը:
Ինչ վերաբերում Է դինամիկային, ապա օգոստոսի 10-11-ին Թրամփի աջակցման մակարդակը պահպանվում Էր 37 տոկոսh մակարդակի վրա: Ընդհանուր առմամբ այդ ցուցանիշն օգոստոսին 38 տոկոսից ավելի չի բարձրացել:
Նախորդ հակառեկորդը սահմանվել Էր մարտի 28-ին, երբ Թրամփին աջակցում Էր հարցվածների 35 տոկոսը, իսկ նրան դեմ Էր արտահայտվում 59 տոկոսը: Թրամփի ժողովրդականության բարձրակետը, չհաշված Սպիտակ տանը գտնվելու նրա առաջին շաբաթը, բաժին Է ընկնում մարտի 11-ին, երբ երկրի քաղաքացիների 45 տոկոսը հավանություն Էր տալիս նրա գործունեությանը: Հակառակ կարծիքն ուներ 49 տոկոսը: Թրամփի նախորդների՝ դեմոկրատ նախագահներ Բարաք Օբամայի եւ Բիլ Քլինթոնի վարանիշները երբեք ցած չեն իջել 38 տոկոսից եւ 37 տոկոսից համապատասխանաբար: Նախագահ Ջորջ Բուշ Կրտսերի աջակցման մակարդակը մի անգամ ընկել Է մինչեւ 25 տոկոս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: рейтинг популярности Трампа достиг рекордного минимума
Рейтинг популярности президента США Дональда Трампа обновил свой минимум - деятельность главы государства одобряют лишь 34% американцев. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют опубликованные в понедельник результаты опроса, организованного социологической службойGallup International, которая ведет исследование на ежедневной основе.
Согласно представленным данным, по состоянию на 13 августа 34% респондентов высказываются в поддержку Трампа, а 61% дает его работе неудовлетворительную оценку. В опросе приняли участие 1,5 тыс. человек, погрешность не превышает 3%.
Что касается общей динамики, то 10-11 августа поддержка Трампа сохранялась на уровне в 37%. В целом в августе этот показатель не поднимался выше 38%.
Предыдущий антирекорд был установлен 28 марта - тогда Трампа поддерживали 35% респондентов, против него выступали 59%. Пик популярности Трампа, не считая первой недели его пребывания в Белом доме, пока приходится на 11 марта, когда 45% граждан страны одобряли его деятельность. Обратного мнения придерживались 49%.
Рейтинги демократов Барака Обамы и Билла Клинтона, предшественников Трампа, никогда не опускались ниже 38% и 37% соответственно. Уровень поддержки президента Джорджа Буша - младшего один раз упал до 25%.