Չինական մեծ պարսպի տակ արագընթացիկ երկաթուղի են կառուցելու
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը 12 կիլոմետր երկարությամբ թունել Է կառուցում Չինական մեծ պարսպի տակ, որպեսզի արագընթացիկ երկաթուղի գցի Պեկինի եւ երկրի հյուսիսի Չզանցյակոու քաղաքի միջեւ՝ 2022 թվականի Ձմեռային Օլիմպիական խաղերի կապակցությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես գրում Է «Ժենմին ժիբաո» թերթը, նախագիծը կսահմանի տեղադիրքի խորության նոր համաշխարհային ռեկորդ (432 մետր) եւ կդառնա ամենաերկար երկաթուղային թունելն Ասիայում:
Գնացքները կկարողանան այդ հատվածում զարգացնել ժամում մինչեւ 350 կիլոմետր արագություն: Թունելի կառուցումը թույլ կտա Պեկինի եւ Չժանցզյակոուի միջեւ ճանապարհի ժամանակը երեք ժամից կրճատել մինչեւ մեկ ժամ:
24-րդ Ձմեռային Օլիմպիադան տեղի կունենա 2022 թվականի փետրվարի 4-ից մինչեւ 20-ը Պեկինում, Յանցզինում եւ Չժանցզյակոուում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Под Великой Китайской стеной проложат высокоскоростную железную дорогу
Китай строит туннель протяженностью 12 км под Великой Китайской стеной, чтобы проложить высокоскоростную железную дорогу между Пекином и городом Чжанцзякоу на севере страны к Зимним Олимпийским играм 2022 года.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, проект установит новый мировой рекорд глубины залегания (до 432 метров) и станет самым длинным железнодорожным туннелем в Азии.
Поезда смогут развивать скорость до 350 км/ч на этом участке. Строительство туннеля позволит сократить время в пути между Пекином и Чжанцзякоу с более чем трех часов до часа.