Թուրքիայում որոշել են քանդել Սևան Նիշանյանի Իզմիրի Շիրինջե գյուղում գտնվող տունը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իզմիրի նահանգի Շիրինջե զբոսաշրջային գյուղում քանդելու ենթակա շինությունների ցանկում ներառված են պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանին պատկանող տունը, ինչպես նաև նրա և մտավորական Ալի Նեսինի կողմից համատեղ կառուցված Նեսին հիմնադրամին պատկանող 2 երկու շինություն` Մաթեմաթիք Քյոյը և Թիյաթրո Մեդրեսեսին:
Գյուղում «զարգացման պլանին» հակասելու հիմնավորմամբ անօրինական ճանաչված 95 փոքր հյուրանոցներից, հանգստյան տներից և տներից 22-ի վերաբերյալ քանդելու որոշում է կայացվել: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական t24.com.tr-ն:
Ալի Նեսինը Դուվար թերթին տված հարցազրույցում նշել է, որ Մաթեմաթիք Քյոյի քանդման վերաբերյալ իրենք ոչ մի ծանուցում չեն ստացել:
Քանդման աշխատանքները մեկնարկել են օգոստոսի 1-ին ժամը 09:00-ին, սկզբում քանդվելու է 3 շինություն:
Շիրինջեյում, որը ճանաչվել է 3-րդ աստիճանի պահպանվող տարածք նորացված կամ կառուցված շինությունների վերաբերյալ քանդման որոշումը կայացվել էր դեռևս 2011 թվականին, սակայն տարբեր պատճառներով հետաձգվել էր:
Նիշանյանը, ով 2014 թվականից բանտում էր և դատապարտված էր 17 տարվա ազատազրկման, հուլիսի 14-ին օգտվել էր բանտից դուրս գալու թույլտվությունից, սակայն այդպես էլ հետ չէր վերադարձել Ֆոչայի բաց ռեժիմի բանտ: Նիշանյանը փախուստի մասին հայտնել էր թվիթերյան միկրոբլոգում կատարած գրառման միջոցով, որում ասվում էր. «Թռչունըթռավ.տարոսըմնացածութսունմիլիոնին» (խմբ.- Թուրքիայի բնակչության թիվը մոտ 80 մլն է):
Սևան Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել է այն բանի համար, որ Իզմիրի Շիրինջե գյուղի իր սեփական այգում «ապօրինի» շինարարություն է կատարել: Թուրքական մամուլն ավելի վաղ հայտնել է, որ Սևան Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների սարքած գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էլ եկել թուրքական կառավարության բացերի հրապարակային քննադատությամբ: Շատերն են հանդես եկել նրան ազատ արձակելու կոչով` նշելով, որ Սևան Նիշանյանին պատժելու իրական պատճառն այն է, որ նա համարձակվել է քննադատել Թուրքիայի պաշտոնական պատմությունը` հրատարակելով «Սխալ Հանրապետություն» գիրքը:

В Турции решили снести дом, принадлежащий Севану Нишаняну, в селе Шириндже провинции Измир
В список подлежащих сносу строений в туристическом селе Шириндже провинции Измир внесен дом, принадлежащий Севану Нишаняну, а также 2 строения, возведенных им совместно с Али Несином – Математик Кёй и Тиатро Медреси, которые принадлежат фонду Несин.
На основании «плана развития» села было принято решение о сносе 22 признанных незаконными маленьких гостиниц, домов отдыха из общего числа таковых -95-и. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает t24.com.tr.
В интервью газете «Дувар» Али Несин сказал, что они не получали извещений о сносе здания Математик Кёй.
Работа по сносу строений началась 1-го августа в 09:00, сначала снесут 3 здания.
Решение о сносе строений в туристическом селе Шириндже провинции Измир было принято еще в 2011 году, однако по различным причинам откладывалось.
Проживающий в Стамбуле лингвист Севан Нишанян, который находился в тюрьме с 2014 года и осужден на 17 лет, 14 июля сбежал из тюрьмы.
Утром 14 июля Нишанян с разрешением вышел из тюрьмы Фочи открытого режима и вечером не вернулся туда.
Он написал в Twitter и Facebook, что птичка улетела, чего желает и остальным 80 миллионам.
Проживающий в Стамбуле лингвист Севан Нишанян, который сбежал из тюрьмы, где находился с 2014 года и был осужден на 17 лет, получил в Греции временный вид на жительство сроком на 6 месяцев.
Севан Нишанян был арестован за то, что в собственном садув измирском селе Шириндже начал «незаконное» строительство. ТурецкиеСМИ ранее объявляли, что арест Нишанян – это сфабрикованное властями дело, потомучто он нераз выступал с публичнойкритикой турецкого правительства. С призывом освободить Нишанянавыступали многие, отмечая, что истиннаяпричина его ареста состоит лишь втом, что он осмелился критиковать официальную историю Турции, издав книгу«Неправильнаяреспублика».Нишанян обвиняется по ст. 216-й УК Турции – «оскорблениерелигиозных ценностей», за свои слова в адрес пророка Мухаммеда.
В судах Стамбула, Бурсы, Коньи были возбуждены отдельные судебные дела против него по поводу его записей в блоге в 2012 году. Суд Стамбула осудил его на 13,5 месяцев; адвокат Нишаняна опротестовал приговор, после чего все дела были объединены в одно.
В январе 2014года Нишанян, находящийся в заключении по приговору на срок в 11 лет и 5 месяцев, был арестован по обвинению в «незаконном строительстве» на принадлежащем ему земельном участке. Ранее пресса сообщала о сфабрикованности обвинений, поскольку Нишанян неоднократно выступал с критикой властей.
Севан Нишанян неоднократно выступал в защиту Геноцида армян. В одном из своих докладов Human Rights Watchпишет, что Нишанян преследуется за свои политические взгляды.