Թրամփը երրորդ անգամ Է բանակի նախարարի պաշտոնի թեկնածու առաջադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որպես բանակի (ցամաքային զորքերի) նախարարի պաշտոնի թեկնածու Է առաջադրել Մարկ Էսպերին՝ Միացյալ Նահանգների ռազմարդյունաբերական հսկայի՝ Raytheon ընկերության նախկին փոխնախագահին: Հուլիսի 19-ին համապատասխան հայտարարությունը տարածել Է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ Թրամփն արդեն այս պաշտոնում առաջարկել Էր ամերիկացի միլիարդատեր-ներդրող Վինսենթ Վիոլային, ինչպես նաեւ Թենեսիի նահանգի Սենատի անդամ Մարկ Գրինին: Առաջինն իր թեկնածությունը հանել Է իր մասնավոր եւ պետական շահերի պոտենցիալ բախման հնարավորության պատճառով, իսկ երկրորդը՝ սեռական փոքրամասնությունների, իսլամի եւ Էվոլյուցիայի տեսության թեմայով արտահայտությունների առանչությամբ իր վրա հարձակումների ֆոնին:
Բանակի նախարարությունը մտնում Է ԱՄՆ-ի պաշտանական գերատեսչության կազմի մեջ: Դրա ղեկավարը պատասխանատու Է, մասնավորապես, ամերիկյան ցամաքային զորքերի նյութա-տեխնիկական ապահովման, ինչպես նաեւ մարդկային եւ ֆինանսական պաշարների համար, որոնք գտնվում են դրանց տնօրինության ներքո: Ռազմաօդային ուժերի, ռազմածովային ուժերի եւ բանակի նախարարները նախագահական կաբինետի անդամներ չեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп в третий раз выдвинул кандидата на пост министра армии
Президент США Дональд Трамп выдвинул в качестве кандидата на пост министра армии (сухопутных войск) Марка Эспера, бывшего вице-президента американского военно-промышленного гиганта - компании Raytheon. Соответствующее заявление было распространено в среду пресс-службой Белого дома.
Прежде Трамп уже предлагал на эту должность американского инвестора-миллиардера Винсента Виолу, а также члена Сената штата Теннесси Марка Грина. Первый снял свою кандидатуру из-за возможности потенциальных конфликтов его частных и государственных интересов, а второй - на фоне нападок на него в связи с высказываниями на тему сексуальных меньшинств, ислама и теории эволюции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Министерство армии входит в состав оборонного ведомства США. Его руководитель отвечает, в частности, за материально-техническое обеспечение американских сухопутных войск, а также за людские и финансовые ресурсы, имеющиеся в их распоряжении. Министры ВВС, ВМС и армии не являются членами президентского кабинета.