Ադրբեջանի բուլղարական թղթապանակը. Ձախողվել են Բուլղարիայում օրինական գործող ՀԲԸՄ միջոցառումը խոչընդոտելու դեսպանի քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայում Ադրբեջանի դեսպան Նարգիզ Գուրբանովան միջամտում է Բուլղարիայի ներքին գործերին՝ փորձելով խոչընդոտել այդ երկրում օրինական գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների ծրագրերը:
Դեսպանը դիմել է Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարարին, որպեսզի խոչընդոտվի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (AGBU) Բուլղարիայի մասնաճյուղի կողմից միջոցառման կազմակերպումը, որը առաջացրել է բուլղարացի պաշտոնյաների տարակուսանքն ու զարմանքը, քանի որ այդ կերպ դեսպանը փորձ է արել խառնվել այդ երկրի ներքին գործերին, չէ որ AGBU-ն ծավալում է օրինական գործունեություն և նրա անդամները Բուլղարիայի քաղաքացիներ են:
Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, հիմնվելով համացանցում բաց հասանելիություն ստացած Anonymous Bulgaria խմբի կողմից տեղադրված փաստաթղթերի սեփական հետաքննության վրա, 2017թ. մայիսին տեղի ունեցած նամակագրությունը հետաքրքիր մանրամասներ է բացահայտում:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ուղարկված հերթական զեկուցագրերից մեկում Գուրբանովան տեղեկացնում է, որ Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարար Էմիլ Կարանիկոլովի հետ 2017-ի մայիսի 17-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը նշել է, որ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Բուլղարիայի մասնաճյուղը 2017թ. հունիսի 20-ին ժամը 17:30-ին ՍոՖիայի Հայկական հանրային տանը կազմակերպում է «Հայացք Ղարաբաղին- պատմություն և լուսանկարներ» միջոցառումը: Նա դժգոհել է այն փաստից, որ միջոցառմանը մասնակցելու է նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Պլովդիվի երիտասարդական կազմակերպության նախագահ, Պլովդիվում բնակվող և Արցախ այցելած Բուլղարիայի քաղաքացի Հայկ Կարապետյանը:
«Միջոցառման ժամանակ Հայկ Կարապետյանը կիսվելու է Ղարաբաղ կատարած այցից ունեցած տպավորություններով: Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստին, որ Կարապետյանը հանդիսանում է Պլովդիվի մարզպետարանին կից ազգային և ինտեգրման հարցերով զբաղվող խորհրդի անդամ»,- նշել է Գուրբանովան բուլղարացի նախարարի հետ հանդիպմանը:
Գուրբանովան դիմել է Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարարին` միջնորդելու, որպեսզի բուլղարական կառավարությունը չեղարկի միջոցառումը:
Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարարը լսել է Ադրբեջանի դեսպանին և կոնկրետ դիրքորոշում չհայտնելով` խոստացել է ուսումնասիրել իրավիճակը և անհրաժեշտ քայլեր իրականացնել (Գուրբանովայի՝ մարդու իրավունքներին հակասող արարքների միջոցով Բուլղարիայի հայերի գործողությունները սահմանափակելու ձգտումը, ինչպես շատ դեպքերում, այս անգամ ևս մնացել է անարդյունք):
Այսպիսով, Գուրբանովան այնքան է կտրվում իրականությունից, որ համարձակվում է դիմել Բուլղարիայի կառավարությանը սեփական քաղաքացու՝ օրենքին համապատասխան գործողությունները սահմանափակելու խնդրանքով: Միթե Գուրբանովան, հանդիսանալով դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավար, մոռացել է մի կարևոր հանգամանք. դիվանագիտական ներկայացուցչությունը իրավունք չունի միջամտելու նստավայր երկրի ներքին գործերին, մասնավորապես նստավայր երկրի կառավարության և սեփական քաղաքացու փոխհարաբերություններին:
Բուլղարիայի Հայ համայնքն ունի բազմամյա պատմություն, այն կազմված է ինչպես ավանդական հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներից (Ցեղասպանությունից առաջ և դրա հետևանքով Բուլղարիայում հաստատված հայեր), այնպես էլ` Հայաստանի Հանրապետությունից Բուլղարիա տեղափոխված հայերից:
«Արմենպրես»-ը կապ կհաստատի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Սոֆիայի մասնաճյուղի ներկայացուցիչների հետ՝ պարզելու, թե որքանով են ադրբեջանական դեսպանության գործողություններն անդրադառնում կառույցի գործունեության վրա:

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Azerbaijan’s Ambassador to Bulgaria Nargiz Gurbanova is interfering in the country’s domestic affairs in an attempt to impede the legitimate activities of organizations.
The Ambassador had addressed Bulgaria’s minister of economy in order to obstacle the organization of an event by AGBU (Armenian General Benevolent Union) Bulgaria branch. The Ambassador’s move greatly surprised and even confused the Bulgarian officials because this was an apparent interference in the country’s domestic affairs: AGBU is engaged in legal activities and its members are Bulgarian citizens.
Quite interesting details have emerged as ARMENPRESS carried out an investigation of the documents containing diplomatic cables, which were published by Anonymous Bulgaria.
In another cable from the Ambassador to her superiors in the foreign ministry in Baku, Gurbanova notified that at a May 17, 2017 meeting with Bulgaria’s minister of economy Emil Karanikolov she had mentioned the AGBU Bulgaria branch is organizing the “Glance at Karabakh – history and photos” event on June 20, at 17:30 in the Armenian Public House in Sofia. The Ambassador had expressed discontent from the fact that the event would also be attended, among others, by Bulgarian citizen Hayk Karapetyan, the president of AGBU’s Plovdiv Youth Organization, who had visited Artsakh.
“During the event Hayk Karapetyan will share his impressions from the trip to Karabakh. We draw your attention to the fact that Karapetyan is a member of the national and integration affairs council of Plovdiv’s governor’s office”, the Azeri Ambassador told the Bulgarian minister.
Gurbanova requested the Bulgarian economy minister to mediate in order for the government to cancel the event.
The minister listened to what the Azeri Ambassador had to say, and by not giving any specific stance – promised to study the situation and take action (the Azerbaijani Ambassador’s strife to limit and hinder the activities of Bulgaria’s Armenians through illegitimate actions and apparent human rights violations once again gave no results).
Seemingly the Azerbaijani Ambassador has lost touch with reality to such extent that she is requesting the Bulgarian government to limit the lawful activities of their own citizens. Has the high-ranking Azeri diplomat forgotten that a diplomatic representation is not entitled to interfere in the domestic affairs of the hosting country?
The Armenian Community of Bulgaria has a very long history, it is comprised from both the traditional Armenian Diaspora (Armenians who settled there before the Genocide as well as result of it), and Armenians who have re-located to the country from Armenia.
ARMENPRESS will contact the AGBU Bulgaria HQ to find out whether or not the illegitimate actions of the Azerbaijani diplomatic mission have anyhow impacted their activities.