Ադրբեջանի բուլղարական թղթապանակը. Ձախողվել են Բուլղարիայում օրինական գործող ՀԲԸՄ միջոցառումը խոչընդոտելու դեսպանի քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայում Ադրբեջանի դեսպան Նարգիզ Գուրբանովան միջամտում է Բուլղարիայի ներքին գործերին՝ փորձելով խոչընդոտել այդ երկրում օրինական գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների ծրագրերը:
Դեսպանը դիմել է Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարարին, որպեսզի խոչընդոտվի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (AGBU) Բուլղարիայի մասնաճյուղի կողմից միջոցառման կազմակերպումը, որը առաջացրել է բուլղարացի պաշտոնյաների տարակուսանքն ու զարմանքը, քանի որ այդ կերպ դեսպանը փորձ է արել խառնվել այդ երկրի ներքին գործերին, չէ որ AGBU-ն ծավալում է օրինական գործունեություն և նրա անդամները Բուլղարիայի քաղաքացիներ են:
Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, հիմնվելով համացանցում բաց հասանելիություն ստացած Anonymous Bulgaria խմբի կողմից տեղադրված փաստաթղթերի սեփական հետաքննության վրա, 2017թ. մայիսին տեղի ունեցած նամակագրությունը հետաքրքիր մանրամասներ է բացահայտում:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ուղարկված հերթական զեկուցագրերից մեկում Գուրբանովան տեղեկացնում է, որ Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարար Էմիլ Կարանիկոլովի հետ 2017-ի մայիսի 17-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը նշել է, որ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Բուլղարիայի մասնաճյուղը 2017թ. հունիսի 20-ին ժամը 17:30-ին ՍոՖիայի Հայկական հանրային տանը կազմակերպում է «Հայացք Ղարաբաղին- պատմություն և լուսանկարներ» միջոցառումը: Նա դժգոհել է այն փաստից, որ միջոցառմանը մասնակցելու է նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Պլովդիվի երիտասարդական կազմակերպության նախագահ, Պլովդիվում բնակվող և Արցախ այցելած Բուլղարիայի քաղաքացի Հայկ Կարապետյանը:
«Միջոցառման ժամանակ Հայկ Կարապետյանը կիսվելու է Ղարաբաղ կատարած այցից ունեցած տպավորություններով: Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստին, որ Կարապետյանը հանդիսանում է Պլովդիվի մարզպետարանին կից ազգային և ինտեգրման հարցերով զբաղվող խորհրդի անդամ»,- նշել է Գուրբանովան բուլղարացի նախարարի հետ հանդիպմանը:
Գուրբանովան դիմել է Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարարին` միջնորդելու, որպեսզի բուլղարական կառավարությունը չեղարկի միջոցառումը:
Բուլղարիայի Էկոնոմիկայի նախարարը լսել է Ադրբեջանի դեսպանին և կոնկրետ դիրքորոշում չհայտնելով` խոստացել է ուսումնասիրել իրավիճակը և անհրաժեշտ քայլեր իրականացնել (Գուրբանովայի՝ մարդու իրավունքներին հակասող արարքների միջոցով Բուլղարիայի հայերի գործողությունները սահմանափակելու ձգտումը, ինչպես շատ դեպքերում, այս անգամ ևս մնացել է անարդյունք):
Այսպիսով, Գուրբանովան այնքան է կտրվում իրականությունից, որ համարձակվում է դիմել Բուլղարիայի կառավարությանը սեփական քաղաքացու՝ օրենքին համապատասխան գործողությունները սահմանափակելու խնդրանքով: Միթե Գուրբանովան, հանդիսանալով դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավար, մոռացել է մի կարևոր հանգամանք. դիվանագիտական ներկայացուցչությունը իրավունք չունի միջամտելու նստավայր երկրի ներքին գործերին, մասնավորապես նստավայր երկրի կառավարության և սեփական քաղաքացու փոխհարաբերություններին:
Բուլղարիայի Հայ համայնքն ունի բազմամյա պատմություն, այն կազմված է ինչպես ավանդական հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներից (Ցեղասպանությունից առաջ և դրա հետևանքով Բուլղարիայում հաստատված հայեր), այնպես էլ` Հայաստանի Հանրապետությունից Բուլղարիա տեղափոխված հայերից:
«Արմենպրես»-ը կապ կհաստատի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Սոֆիայի մասնաճյուղի ներկայացուցիչների հետ՝ պարզելու, թե որքանով են ադրբեջանական դեսպանության գործողություններն անդրադառնում կառույցի գործունեության վրա:

Болгарское досье Азербайджана: попытки посла Азербайджана воспрепятствовать проведению мероприятия AGBU в Болгарии потерпели крах
Посол Азербайджана в Болгарии Наргиз Гурбанова вмешивается во внутренние дела Софии, пытаясь препятствовать проектам организаций, которые ведут законную деятельность в Болгарии.
Посол обратилась к министру экономики Болгарии воспрепятствовать проведению мероприятия, которое было организовано болгарским филиалом Всеобщего армянского благотворительного союза (AGBU). Этот шаг азербайджанского дипломата очень удивил болгарских политиков, так как посол пыталась таким образом вмешаться во внутренние дела страны, так как AGBU ведет законную деятельность и членами союза являются граждане Болгарии.
Как передаетАрменпресс, основываясь на собственное исследование документов, выложенных в открытом доступе в сети группой Anonymous Bulgaria, состоявшаяся в мае 2017 года переписка содержит интересные подробности.
В одном из докладов в МИД Азербайджана Гурбанова сообщает, что на встрече 17 мая 2017 года с министром экономики Болгарии Эмилем Караниколовым она упомянула, что филиал AGBU в Болгарии 20 июня в 17:30 в Общественном доме Армении в Софии организует мероприятие «Взгляд на Карабах: история и фотографии». Посол выразила недовольство тем фактом, что в мероприятии также примет участие гражданин Болгарии, президент Пловдивской молодежной организации AGBU, Айк Карапетян, который посетил Арцах.
«Во время мероприятия Айк Карапетян поделится своими впечатлениями от поездки в Карабах.Обращаем ваше внимание на то, что Карапетян является членом совета по вопросам национальной и интеграционной политики муниципалитета Пловдива», - сказала посол Азербайджана болгарскому министру.
Гурбанова попросила министра экономики Болгарии выступить посредником, чтобы правительство отменило мероприятие.
Министр выслушал посла Азербайджана и, не выразив конкретной позиции, пообещал изучить ситуацию и принять меры (борьба посла Азербайджана с целью ограничить и помешать деятельности болгарских армян посредством незаконных действий и явных нарушений прав человека снова не дала никаких результатов).
Таким образом, посол Азербайджана настолько потеряла связь с реальностью, что попросила болгарское правительство ограничить законную деятельность своих граждан. Неужели азербайджанский дипломат забыла важный факт: дипломатическое представительство не вправе вмешиваться во внутренние дела принимающей страны?
Армянская община Болгарии имеет очень долгую историю, она состоит как из традиционной армянской диаспоры (армяне, которые поселились там до, а также в результате Геноцида), так и армян, которые переехали туда из Республики Армения.
Арменпресс свяжется со штаб-квартирой AGBU в Болгарии, чтобы выяснить, повлияли ли какие-либо незаконные действия дипломатического представительства Азербайджана на их деятельность.