Հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը բխում է մեր պետությունների շահերից. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, հունիսի 30-ին հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահի տեղակալ Բելա Բուգարի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Սլովակիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամներն անդրադարձել են հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական համագործակցությանը` թե հանձնաժողովների, թե պատգամավորական բարեկամական խմբերի ձեւաչափում: Այս համատեքստում կողմերն ընդգծել են խորհրդարանականների միջեւ պարբերական շփումների եւ փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
«Հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը բխում է մեր պետությունների շահերից»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Կարեւորվել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը: Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության համար առկա են լայն հնարավորություններ, որոնք կյանքի կկոչվեն համատեղ ջանքերի արդյունքում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը խոսել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին եւ ընդգծել, որ եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Արցախը խնդրի կարգավորումը տեսնում են բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները, արհամարհելով առաջադեմ մարդկության՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչերը, ոչ միայն չեն ճանաչում եւ դատապարտում այն, այլեւ պետականորեն իրականացնում են ժխտողական քաղաքականություն: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը կարեւորել է համատեղ պայքարը թուրքական ժխտողականության դեմ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին: Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է եվրոպական ժողովրդավարական արժեքներին եւ շարունակում է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Սլովակիայի Հանրապետության խորհրդարանների միջեւ կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում մեծ ներդրման համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է հանձնել Բելա Բուգարին:

Э.Шармазанов: “Развитие армяно-словацких межпарламентских отношений исходит из интересов наших государств”
30 июня делегация, возглавляемая вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Словакия Э.Шармазановым, в составе депутатов НС Г.Меликяна и В.Бостанджяна, встретилась с заместителем председателя Национального совета Словацкой Республики Б.Бугаром. На встрече также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Словацкой Республике Т.Сейранян. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
В ходе встречи члены делегации обратились к армяно-словацкому межпарламентскому сотрудничеству как в формате комиссий, так и групп дружбы. В этом контексте стороны отметили необходимость регулярных контактов и активизации визитовпарламентариев.
“Развитие армяно-словацких межпарламентских отношений исходит из интересов наших государств”, -подчеркнулЭ.Шармазанов.
Осознанаважность эффективного сотрудничества парламентских делегаций двух стран на международной арене. Собеседники отметили широкие возможности двустороннего сотрудничества в различных сферах благодаря совместным усилиям.
Вице-спикер НС, коснувшись урегулирования НК-конфликта, подчеркнул, что и Армения, и Арцах видят урегулирование исключительно мирным переговорным путем, в рамках МГ ОБСЕ.
Обратившись к международному признанию и осуждению Геноцида армян, Э.Шармазанов отметил, что власти Турции, игнорируя призывы прогрессивного человечества,не только не признают и не осуждают преступление века, но и на государственном уровне проводят политику отрицания. В этом русле вице-спикер НС подчеркнул важность совместной борьбы с турецкой политикой отрицания.
Затронуты также отношения Армения – Евросоюз. Э.Шармазанов отметил, что Армения привержена европейским демократическим ценностям и продолжает процесс институциональных реформ.
За большой вклад в укрепление и развитие связей между парламентами РА и Словацкой Республикивице-спикер НС Э.Шармазанов вручил Б.БугаруПочетную медаль НС РА.