Հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը բխում է մեր պետությունների շահերից. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, հունիսի 30-ին հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահի տեղակալ Բելա Բուգարի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Սլովակիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամներն անդրադարձել են հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական համագործակցությանը` թե հանձնաժողովների, թե պատգամավորական բարեկամական խմբերի ձեւաչափում: Այս համատեքստում կողմերն ընդգծել են խորհրդարանականների միջեւ պարբերական շփումների եւ փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
«Հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը բխում է մեր պետությունների շահերից»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Կարեւորվել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը: Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության համար առկա են լայն հնարավորություններ, որոնք կյանքի կկոչվեն համատեղ ջանքերի արդյունքում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը խոսել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին եւ ընդգծել, որ եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Արցախը խնդրի կարգավորումը տեսնում են բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները, արհամարհելով առաջադեմ մարդկության՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչերը, ոչ միայն չեն ճանաչում եւ դատապարտում այն, այլեւ պետականորեն իրականացնում են ժխտողական քաղաքականություն: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը կարեւորել է համատեղ պայքարը թուրքական ժխտողականության դեմ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին: Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է եվրոպական ժողովրդավարական արժեքներին եւ շարունակում է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Սլովակիայի Հանրապետության խորհրդարանների միջեւ կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում մեծ ներդրման համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է հանձնել Բելա Բուգարին:

Development of Armenian-Slovak inter-parliamentary relations stems from the interest of both states – Sharmazanov
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. The delegation led by the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia, the Head of Armenia-Slovakia Friendship Group Eduard Sharmazanov, comprised of the MPs Gagik Melikyan and Vardan Bostanjyan met withthe Deputy Speaker of the National Council of the Republic of Slovakia Béla Bugár. Tigran Seyranyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to theSlovakRepublic, also attended the meeting.
As “Armenpress” was informed from the press service of the parliament of Armenia, in the course of the meeting the members of the delegation touched upon the Armenian-Slovak inter-parliamentary cooperation in the format of the Committees and parliamentary Friendship Groups. In this context the sides underlined the necessity of regular contacts and activation of mutual visits between the parliamentarians.
“The development of the Armenian-Slovak inter-parliamentary relations stems from the interests of our states,” Eduard Sharmazanov underlined.
The effective cooperation of the parliamentary delegations of the two countries on the international platforms was highlighted. The interlocutors underlined that there are wide opportunities for bilateral cooperation in different spheres, which will be brought into life as a result of joint efforts.
Sharmazanov talked about the settlement of Nagorno Karabakh conflict and underlined that Armenia and Artsakh see the settlement of the problem exclusively through peaceful negotiations within the OSCE Minsk Group format.
Touching upon the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide, Deputy Speaker of the parliament of Armenia noted that Turkey's authorities, despising the appeals of the progressive mankind on recognition of the Armenian Genocide, not only don’t recognize and condemn it, but also pursue denial policy by state. In this context Sharmazanov highlighted the joint struggle against Turkish denialism.
The sides also referred to Armenia-European Union relations. Eduard Sharmazanov noted that Armenia adheres to European democratic values and continues the process of the institutional reforms.
Eduard Sharmazanov handed the Medal of Honour of the National Assembly of Armenia to Béla Bugár for the contribution to strengthening and development between the parliaments of the Republic of Armenia and the Republic of Slovakia.