Ադրբեջանը եւ Թուրքիան տարածաշրջանային անվտանգության հիմնական սպառնալիքն են. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, Չեխիա կատարած այցի շրջանակում հունիսի 28-ին հանդիպել է ՉՀ խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ռոման Վանայի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը` եւ միջազգային կառույցներում գործակցության, եւ խորհրդարանական հանձնաժողովների մակարդակում:
Անդրադարձ է կատարվել մարդկության առջեւ ծառացած մարտահրավերների դիմակայման, այդ թվում ահաբեկչության դեմ համատեղ ուժերով պայքարելու անհրաժեշտությանը: Զրուցակիցները կարեւորել են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «Հայաստանը տարածաշրջանում մշտապես քարոզում է խաղաղություն եւ կայունություն, մինչդեռ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը տարածաշրջանային անվտանգության հիմնական սպառնալիքն են»: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը խոսել է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության եւ Արցախի ազատատենչ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական գործողությունների մասին, որոնց վառ ապացույցը թե՛ ապրիլյան քառօրյա պատերազմն էր, թե՛ շարունակաբար կրկնվող դիվերսիոն գործողությունները: Նա փաստել է, որ շփման գծում երկու կողմից էլ մարդկային կորուստների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ղեկավարության վրա:
«Թուրքիան սատարել եւ սատարում է Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, ինչն անթույլատրելի է: Միջազգային հանրությունը չպետք է անուշադրության մատնի եւ պետք է դատապարտի տարածաշրջանային ապակայունացման ցանկացած փորձ»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:

YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. The delegation led by the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenbia, the Head of Armenia-Czech Republic Friendship Group Eduard Sharmazanov, comprised of MPs Gagik Melikyan and Vardan Bostanjyan within the framework of the visit to the Czech Republic met with Roman Vana, the Chair of the Committee on Security of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
As “Armenpress” was informed from the press service of the parliament of Armenia, during the meeting the sides highlighted the expansion and deepening of the inter-parliamentary cooperation between the two countries and at the level of cooperation in the international structures and parliamentary committees.
The parties touched upon the overcoming of the challenges facing the mankind, including the necessity of fighting against terrorism with joint efforts. The interlocutors emphasized the peaceful settlement of the conflicts.
With regards to the regional problems, the Deputy Speaker of the Armenian parliament underlined: “Armenia always campaigns peace and stability in the region, meanwhile Turkey and Azerbaijan are the main threat of the regional security.” In this context Sharmazanov talked about Azerbaijan’s anti-Armenian policy and the terrorist attacks regularly being committed by Azerbaijan against Artsakh people, and its vivid evidence was the April four-day war and continuously repeated subversive actions. He documented that the whole responsibility of the human losses lies on Azerbaijan’s leadership.
“Turkey has supported and supports Azerbaijan’s aggressive policy, which is inadmissible. The international community should be careful and should condemn any attempt of the regional destabilization,” Eduard Sharmazanov said.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Czech Republic Tigran Seyranyan also attended the meeting.