Պետք է միասնաբար պայքարենք թուրքական ժխտողականության դեմ. Շարմազանովը՝ չեխ պատգամավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի պատիվ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության՝ հունիսի 27-ին Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի անունից Պատգամավորների պալատում կազմակերպվել էր պաշտոնական ընդունելություն: ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը: Ընդունելությանը մասնակցել է նաեւ Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ:
Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ ընդունելու ուղղությամբ կատարած աշխատանքի, ինչպես նաեւ չեխ-հայկական միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ, ՀՀ ԱԺ պատվոգիր եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ է հանձնել Պատգամավորների պալատի մի շարք պատգամավորների:
Ընդունելության ընթացքում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի պարոն Բյոհնիշ,
Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը լրջագույն քայլ էր՝ ի պաշտպանություն մարդու իրավունքների եւ ընդդեմ ցեղասպանությունների: Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին մեծ աղետն էր եւ Չեխիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը ձեր երկրի պատասխանն է ընդդեմ բարբարոսության: Մենք հիացած ենք ձեր խիզախությամբ, դրանով դուք կանխում եք նոր ցեղասպանությունները: Հարկ է նշել, որ Թուրքիան 102 տարվա ընթացքում չի փոխվել. շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Մենք պետք է միաբանվենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության եւ հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության»:

«Мы должны вместе бороться против турецкой политики отрицания»: Эдуард Шармазанов – чешским депутатам
27 июня в честь делегации, возглавляемой вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Чехия Э.Шармазановым, от имени председателя группы дружбы Чехия – Армения парламента Чешской Республики Робина Бьёниша в Палате депутатов был организован официальный прием. В составе делегации НС – депутаты Г.Меликян и В.Бостанджян. В приеме участвовал также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Чешской Республике Т.Сейранян. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям НС Армении.
25 апреля 2017 г. Палата депутатов парламента Чехии приняла резолюцию, признающую и осуждающую Геноцид армян. За активную работу в этом направлении, а также за упрочение чешско-армянских межпарламентских связей вице-спикер НС Э.Шармазанов вручил ряду депутатов палаты Почетную медаль НС РА, Почетную грамоту НС РА и Памятную медаль Председателя НС РА.
На приеме вице-спикер НС выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
“Уважаемый г-н Бьёниш,
уважаемые коллеги!
Принятиерезолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян, - серьезный шаг в защиту прав человека и против геноцидов. Геноцид армян явился первым в ХХ в. величайшим бедствием для человечества,и признание Чехией геноцида – ответ вашей страны на варварство. Мы восхищены вашим мужеством, тем самым вы предотвращаете новые геноциды. Следует отметить, что Турция за 102 года не изменилась – продолжает свою политики отрицания. Мы должны вместе бороться против турецкой политики отрицания и во имя защиты прав человека”.