Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2017թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 6.5 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում կազմել է 6.5 տոկոս: Հունիսի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: «Ես կարծում եմ, որ սա բավականին լավ ցուցանիշ է` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ տարվա համար մենք թիրախավորել ենք 3.2 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ և բազմիցս կրկնել ենք, որ 3.2 տոկոսն այն նվազագույն շեմն է, որին ձգտելու ենք հասնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարարը:
ՀՆԱ-ի աճին հիմնականում նպաստել են արդյունաբերության, ծառայությունների և առևտրի ճյուղերը: «2017թ. հունվար-ապրիլին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 5.7 տոկոս: Տնտեսական ակտիվությանը ևս հիմնականում նպաստել են արդյունաբերության, ծառայությունների ճյուղերը: Առաջիկա ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշների էական նվազում մենք չենք ակնկալում»,- հայտնեց նախարարը:
Արտահանումը շարունակում է դրսևորել առաջանցիկ աճ ներմուծման նկատմամբ: Վարդան Արամյանի խոսքով` հինգ ամիսների ընթացքում գրանցվել է 16 տոկոսից մի փոքր ավելի արտահանման ցուցանիշ, իսկ ներմուծման ցուցանիշը կազմել է14 տոկոսից մի փոքր ավելի: Սա նշանակում է, որ արտահանման ցուցանիշը շարունակում է ավելի արագ աճել, քան ներմուծման ցուցանիշը:

Рост ВВП Армении в первом квартале 2017 года составил 6.5%
Рост ВВП Армении в первом квартале 2017 года составил 6.5%. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр финансов Армении Вардан Арамян.
«Я думаю, что это довольно хороший показатель – с учетом того, что на год мы наметили рост ВВП на 3.2%, причем, повторяли, что это тот минимальный порог, к которому мы будем стремиться»,- сказал министр финансов Армении Вардан Арамян.
Росту ВВП, в основном, способствовали показатели промышленности, услуг, торговли. «За январь-апрель 2017 года показатель экономической активности составил 5.7%, чему способствовали показатели промышленности, услуг, торговли. В ближайшие месяцы существенного снижения показателей экономической активности мы не ожидаем»,- сказал министр финансов Армении Вардан Арамян.
Экспорт по прежнему показывает опережение темпов роста по сравнению с импортом. Как сказал министр финансов Армении Вардан Арамян, за 5 месяцев экспорт вырос чуть больше, чем на 16%, а импорт вырос чуть больше, чем на 14%.