Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2017թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 6.5 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում կազմել է 6.5 տոկոս: Հունիսի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: «Ես կարծում եմ, որ սա բավականին լավ ցուցանիշ է` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ տարվա համար մենք թիրախավորել ենք 3.2 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ և բազմիցս կրկնել ենք, որ 3.2 տոկոսն այն նվազագույն շեմն է, որին ձգտելու ենք հասնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարարը:
ՀՆԱ-ի աճին հիմնականում նպաստել են արդյունաբերության, ծառայությունների և առևտրի ճյուղերը: «2017թ. հունվար-ապրիլին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 5.7 տոկոս: Տնտեսական ակտիվությանը ևս հիմնականում նպաստել են արդյունաբերության, ծառայությունների ճյուղերը: Առաջիկա ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշների էական նվազում մենք չենք ակնկալում»,- հայտնեց նախարարը:
Արտահանումը շարունակում է դրսևորել առաջանցիկ աճ ներմուծման նկատմամբ: Վարդան Արամյանի խոսքով` հինգ ամիսների ընթացքում գրանցվել է 16 տոկոսից մի փոքր ավելի արտահանման ցուցանիշ, իսկ ներմուծման ցուցանիշը կազմել է14 տոկոսից մի փոքր ավելի: Սա նշանակում է, որ արտահանման ցուցանիշը շարունակում է ավելի արագ աճել, քան ներմուծման ցուցանիշը:

Armenia’s GDP growth amounts 6,5% in first quarter of 2017
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Armenia’s GDP growth in the first quarter of 2017 amounted 6,5%, finance minister Vardan Aramyan told a press conference on June 16.
“I think this is a quite good indicator, taking into account the fact that we had targeted a 3,2% growth for this year and we have numerously repeated that 3,2% is the minimal threshold which we will strive for”, the minister said.
Industry, services and commercial branches mostly contributed to the GDP growth.
“In January-Aril of 2017 the economic activity indicator of Armenia amounted 5,7%. Again industry and service branches mostly contributed to economic activity. We don’t expect significant decrease of economic activity indicators in the coming months”, he said.
Exports continue to display progressive growth compares to imports. According to Vardan Aramyan, a bit more than 16% exports indicator was recorded in five months, while the imports indicator amounted a bit more than 14%.