Ճապոնիայում ուժի մեջ Է մտել գահից Ակիհիտո կայսեր առաջիկա հրաժարման մասին օրենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունը հունիսի 16-ին գործարկել Է ավելի վաղ խորհրդարանի կողմից ընդունված եզակի օրենքը, որը վերջին 200 տարվա ընթացքում առաջին անգամ երկրի կայսրին թույլ Է տալիս հրաժարվել գահից: Փաստաթուղթը, ինչպես հայտնում Է դրա պաշտոնապես հրապարակված տեքստը, գործում Է երեք տարի եւ վերաբերում Է միայն ներկայում գործող միապետին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
83-ամյա Ակիհիտո կայսրի հրաժարման ստույգ օրը կորոշվի հետագա կոնսուլտացիաների ընթացքում եւ կձեւակերպվի կառավարական հրամանագրի տեսքով: Դրանից անմիջապես հետո գահը կփոխանցվի նրա որդուն՝ 57-ամյա գահաժառանգ արքայորդի Նարուհիտոյին:
Առայժմ առավել հավանական Է համարվում այն տարբերակը, ըստ որի Ակիհիտոն հանգստի կգնա 2018 թվականի դեկտեմբերին: Սակայն չի բացառվում, որ դա կարող Է տեղի ունենալ ավելի շուտ: Կա նաեւ առաջարկ կայսրի փոխարինումն իրականացնել ֆինանսական տարվա ավարտվելու հետ միաժամանակ՝ 2019 թվականի մարտի 31-ին՝ երկրում գործավարությունը թեթեւացնելու համար:
Գահից հրաժարվելուց հետո Ակիհիտոն առաջվա պես կկոչվի «Ձերդ գերազանցություն», նա կպահպանի իր ներկայիս նյութական ապահովումը, թեեւ կտեղափոխվի այլ պալատ: Միեւնույն ժամանակ նա ամբողջությամբ որդուն կփոխանցի իր՝ որպես պետության եւ ժողովրդի միասնության խորհրդանիշի սահմանադրական գործառույթները: Օրենքում հատուկ վերապահություն Է արվում, որ հանգստի գնացող կայսը զրկվում Է իր բոլոր լիազորություններից ու պարտավորություններից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Японии введен в действие закон о предстоящем отречении императора Акихито
Правительство Японии ввело в пятницу в действие ранее принятый парламентом уникальный закон, который впервые за последние 200 лет разрешает императору страны отречься от престола. Документ, как гласит его официально опубликованный текст, действует три года и рассчитан только на ныне действующего монарха.
Точный день отречения 83-летнего императора Акихито будет определен путем дальнейших консультаций и оформлен в виде правительственного указа. Сразу же после этого на престол взойдет его сын - 57-летний наследный принц Нарухито,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Пока наиболее вероятным считается вариант, при котором Акихито уйдет на покой в декабре 2018 года. Однако не исключается, что это может произойти и раньше. Есть также предложение провести смену монарха 31 марта 2019 года вместе с завершением финансового года, чтобы облегчить делопроизводство в стране.
После отречения Акихито будет по-прежнему именоваться "Ваше величество", он сохранит свое нынешнее материальное содержание, хотя и переедет в другой дворец. В то же время он полностью передаст сыну свои конституционные функции в качестве символа государства и единства народа. В законе особо оговаривается, что ушедший на покой император лишается всех своих полномочий и обязанностей.