ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում երկկողմանի շահավետ` win-win ռազմավարությունը հաջողության գրավականն է
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 14-ին ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հանձնաժողովը բարձր է գնահատում հիմնադրամի հետ նախկինում ձեւավորված գործընկերային հարաբերությունները եւ լիահույս է հետագայում առավել սերտ համագործակցության ու համատեղ ծրագրերի իրականացման:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ նոյեմբերին Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում Հայաստանի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագրի ստորագրման կարեւորությանը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ համաձայնագրի ստորագրումը երկու կողմի համար էլ ունի դրական նշանակություն եւ ընդգծել, որ ստորագրման արդյունքում կողմերի համար ստեղծված «win-win» (երկուստեք շահելով) ռազմավարությունը լինելու է երկկողմ հարաբերությունների հաջողության գրավականը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են նաեւ հիմնադրամի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները, փոխանակել կարծիքներ եւ գաղափարներ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խթանմանն աջակցող ծրագրերի իրականացման շուրջ: Այս համատեքստում կարեւորվել է ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ եվրոպական հասարակությունում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների վերաբերյալ ճշգրիտ տեսլականի ձեւավորումն ու ընկալումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ իրականացվող մի շարք ծրագրեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Վերլուծական խորհուրդ» աշխատանքային խմբի ստեղծմանը եւ նպատակներին:
Թոմաս Շրապելը ողջունել է հանձնաժողովի նախաձեռնողական գործունեությունը եւ հույս հայտնել, որ հետագա համագործակցությունը կլինի ակտիվ եւ արդյունավետ:

Mutually beneficial win-win strategy in Armenia-EU relations a key to success
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Armen Ashotyan, Chairman of the parliamentary standing committee on foreign affairs, on June 14 held a meeting with Thomas Schrapel, Regional Director of the “Konrad Adenauer” foundation, press service of Armenia’s Parliament told Armenpress.
Welcoming the guest, Armen Ashotyan said the foreign affairs committee highly appreciates the partnership relations with the foundation and hopes for further close cooperation and implementation of joint programs.
During the meeting the sides talked about Armenia-EU relations, as well as the importance of signing of Armenia-EU new Comprehensive and Enhanced Partnership agreement which will be held in November at the Eastern Partnership summit. In this context, Ashotyan said the signing of the agreement will positively affect both sides, adding that the win-win mutually beneficial strategy formed as a result of the signing will be the key to success for bilateral ties.
The officials also discussed the opportunities to implement joint programs with the foundation, exchanged views and ideas on upcoming programs which will boost Armenia-EU ties.
A number of programs being implemented by the parliamentary standing committee on foreign affairs were also discussed. In particular, the creation of ‘Analytic Council’ working group by the committee and its goals were touched upon.
Thomas Schrapel welcomed the committee’s such initiative and expressed hope the further cooperation will be active and effective.