ՀՀ Նախագահը Տարոն Մարգարյանին մաղթեց պահպանել Երևանում ամենամեծ վարկանիշ ունեցող գործչի դիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել Երևանի ավագանու հատուկ նիստում Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի պաշտոնը ստանձնելու երդման հանդիսավոր արարողությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը շնորհավորել է Տարոն Մարգարյանին, Երևանի նորընտիր ավագանու բոլոր անդամներին՝ Հայաստանի մայրաքաղաքի կառավարման պատասխանատվությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հանրապետության Նախագահը արարողության ժամանակ շնորհավորական խոսք է հղել միջոցառման մասնակիցներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Երևանի նորընտիր քաղաքապետի երդմնակալության արարողությանը
Երևանի ավագանու հարգելի՛ անդամներ,
Հարգելի՛ պարոն Մարգարյան,
Շնորհավորում եմ Երևանի նորընտիր ավագանու բոլոր անդամներին և քաղաքապետ ընտրված Տարոն Մարգարյանին Հայաստանի մայրաքաղաքի կառավարման պատասխանատվությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Ուրախ եմ ինչպես Հանրապետականի իմ կուսակից ընկերների, այնպես էլ Երևանի բնակիչների վստահության քվեին արժանացած այլ քաղաքական ուժերի համար: Դուք բոլորդ այդ քվեն վաստակել եք դժվարին պայքարում:
Հավատում եմ, որ տարաձայնություններից վեր կարող է լինել և ձեզ բոլորիդ կարող է միավորել Երևան համայնքի ընդհանուր շահը: Հուսով եմ, որ հենց այդ տրամադրությամբ էլ աշխատելու եք տեղական ինքնակառավարման այս կարևոր մարմնում: Հիշե՛ք, որ Երևանը համայն հայության մայրաքաղաքն է, հայրենիքի խորհրդանիշը ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված հայերի համար:
Երևանի ավագանու ընտրություններով մենք ամփոփեցինք 2017 թվականի ընտրական շրջանը: Շատ կարևոր է, որ մենք արդեն ձևավորել ենք իշխանություն, որն արտահայտում է մեր ժողովրդի կամքը: Արդեն անհրաժեշտ է հանդարտեցնել ընտրական կրքերը, դրանք թողնել անցյալում: Եկել է ելույթներից գործին անցնելու ժամանակը:
2018 թվականը խորհրդանշական տարի է լինելու: Համայն հայությունը տոնելու է մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակը: Այդ նույն տարում տոնելու ենք նաև քաղաքամայր Երևանի 2800-ամյակը, որը բնավ նախորդ հոբելյաններից պակաս կարևոր չէ:
Այս հոբելյանը պատվով դիմավորելու և կազմակերպելու գործի պատասխանատվությունն առաջին հերթին ընկնում է քաղաքային նորընտիր իշխանության ուսերին: Այո՛, Երևանը հինավուրց քաղաք է, բայց միևնույն ժամանակ այն անընդհատ արդիականանում է, ձևավորվում են համակեցության նոր կանոններ:
Մեր նպատակն է, որ դարերի խորքից եկող Երևանը ժամանակին համընթաց քայլի: Գիտեք, որ զբոսաշրջության զարգացումը մեր տնտեսության առաջնահերթություններից մեկն է: Ուստի քաղաքը պետք է ունենա ժամանակակից եվրոպական տեսք՝ արդի լուսավորության համակարգերով, հարմարավետ մայթերով և անցումներով, հանրային հանգստյան գոտիներով: Անհրաժեշտ է վերացնել խրձերով լարանցումները և գեղագիտական առումով աչք ծագող մյուս թերությունները՝ առաջին հերթին, իհարկե, քաղաքի կենտրոնում:
Երևան քաղաքը բախվում է մի շարք բարդ խնդիրների, որոնց համար անհրաժեշտ է լուծումներ գտնել: Այդ հարցերի շարքում է տրանսպորտի խնդիրը: Զարգանում է քաղաքը, անընդհատ ավելանում է քաղաքի փողոցներով երթևեկող մեքենաների քանակը: Օրվա որոշակի ժամերին խցանումները դարձել են սովորական երևույթ: Երևանցիների և հյուրերի համար շարունակում են գոյություն ունենալ անհարմարություններ:
Որևէ խնդրի լուծման համար նորից հեծանիվ հորինելու կարիքը չկա: Անհրաժեշտ է ուսումնասիրել միջազգային փորձը և տեսնել, թե որքանով է այն կիրառելի մեր պայմաններում: Որքան տեղյակ եմ՝ նման այլ քաղաքներում այս հարցի լուծումը տրվում է հանրային տրանսպորտի զարգացման և դրա գրավչության բարձրացման միջոցով: Գիտեմ, որ հեշտ խնդիր չեմ դրել, գիտեմ, որ միջազգային խորհրդատուի հետ միասին աշխատում եք այս ուղղությամբ, բայց դա պետք է լինի ձեր աշխատանքի ամենահիմնական ուղղություններից մեկը, և այդ աշխատանքներին պետք է արագություն հաղորդել:
Մեկ այլ կարևորագույն խնդիր է աղբահանությունը և աղբի կառավարման ողջ գործընթացը: Այստեղ մենք արդեն գրանցել ենք որոշակի հաջողություններ, Երևանում ստեղծել ենք մայրաքաղաքին վայել համակարգ: Սա նաև պետական ու մասնավոր հատվածների համագործակցության հաջողված օրինակ է:
Սակայն այդքանով բավարարվելու իրավունք չունենք: Կարճաժամկետ առումով մենք պետք է ստեղծենք նոր աղբավայր՝ հինը կանաչապատելով և վերադարձնելով բնությանը: Միջնաժամկետ առումով՝ պետքէ կառուցենք աղբի վերամշակման գործարան: Անհրաժեշտ է ձևավորել աղբի կառավարման նոր մշակույթ: Այս ուղղությամբ պետք է կազմակերպել մշտական իրազեկում լրատվամիջոցներում և ուսուցում՝ դպրոցներում:
Թող ոչ ոք չմտածի, որ սրանք անիրականանալի նպատակներ են: Տասը տարի առաջ մեր այսօրվա ունեցածն էլ կարող էր անհավանական թվալ: Սակայն մենք՝ բոլորս միասին, ապացուցում ենք, որ կարող ենք դա անել, կարող ենք լուծել մեր առջև ծառացող խնդիրները:
Նորովի պետք է քննենք և լուծենք բազմաբնակարանային շենքերի բնակելի ֆոնդի պահպանման հարցերը: Համատիրությունը հնուց մնացած ժեկ-երի լոկ նոր անունը չէ: Համատիրությունը բնակարանների սեփականատերերի միությունն է: Ինչպես ամեն մեկը տեր է կանգնում իր օջախին, այդպես էլ պարտավոր է տեր կանգնել մուտքին, վերելակին, տանիքին, նկուղին և, ընդհանրապես, ամբողջ շենքին:
Նման դրական օրինակներ ունենք, և այդ մշակույթը ևս պետք է տարածենք՝ արմատախիլ անելով բացասական հին ավանդույթները: Այստեղ պետք է նաև հատուկ շեշտեմ, որ ամենալուրջ ուշադրությամբ պետք է քննել վերելակային տնտեսության կարիքները՝ կանխելով դժբախտ պատահարների հնարավորությունը: Իմ կարծիքով հրատապ անհրաժեշտություն է վերելակների ճնշող մեծամասնությունը փոխարինել նորերով:
Տարո՛ն ջան,
Երևանը լուծման կարոտ շատ խնդիրներ ունի: Ես քեզ մի անգամ ասել եմ՝ դու մեզ հիասթափեցնելու իրավունքը չունես: Չունես, քանի որ դու Անդրանիկ Մարգարյանի որդին ես և Հանրապետականի ղեկավարներից մեկը: Այս օրը քեզ համար շատ հիշարժան օր է՝ քո հայրիկի, իմ լուսահոգի ընկերոջ՝ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան տարեդարձի օրը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ներկայությամբ երդվեցիր, որ բարեխղճորեն ծառայելու ես Երևանին և երևանցիներին: Ուղղակի պարտավոր ես գիշեր ու ցերեկ աշխատել, որպեսզի կարողանաս ավելացնել երևանցիների հարգանքն ու վստահությունը քո նկատմամբ, որպեսզի կարողանաս պահել Երևանում ամենամեծ վարկանիշ ունեցող գործչի դիրքը, որպեսզի կարողանաս հաջորդ ընտրություններին ավելի շատ քվեներ վաստակել և շարունակել կառավարել Երևանը:
Երևանի հարգարժա՛ն քաղաքապետ,
Ավագանու հարգելի՛ անդամներ,
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ և մաղթում բեղմնավոր աշխատանք՝ հանուն հայոց տասներկուերորդ մայրաքաղաքի բարգավաճման, հանուն Հայաստանի առաջընթացի»:

Президент Армении Серж Саргсян пожелал Тарону Маргаряну сохранить позицию деятеля, имеющего самый высокий рейтинг в Ереване
На торжественном заседании Совета старейшин Еревана состоялась церемония инаугурации мэра армянской столицы Тарона Маргаряна.
На торжественной церемонии инаугурации новоизбранного мэра Еревана Тарона Маргаряна присутствовали президент Армении Серж Саргсян, Католикос всех армян Гарегин Второй, председатель Национального Собрания Ара Баблоян, премьер-министр РА Карен Карапетян, бывший мэр столицы Ерванд Захарян, общественные и политические деятели.
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на состоявшейся в ходе специального заседания Совета Старейшин Еревана торжественной церемонии принесения присяги при вступлении в должность избранным мэром Еревана Тароном Маргаряном.Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Президент поздравил Тарона Маргаряна, всех членов новоизбранного Совета Старейшин Еревана в связи с принятием на себя ответственности по управлению столицей Армении.
Президент Республики во время церемонии обратился с приветственным словом к участникам в мероприятия.
Речь Президента Сержа Саргсяна на церемонии инаугурации избранного мэра Еревана
Уважаемые члены Совета Старейшин Еревана,
Уважаемый господин Маргарян,
Поздравляю всех членов новоизбранного Совета Старейшин Еревана и избранного мэра Тарона Маргаряна с принятием на себя ответственности за управление столицей Армении. Я рад, как за своих партийных товарищей, так и за другие политические силы, удостоившиеся мандата доверия населения Армении. Вы все заслужили этот мандат в тяжелой борьбе.
Уверен, что выше всех противоречий то, что может объединить всех вас - общие интересы Еревана. Надеюсь, что именно с таким настроением и будете работать в этом важном органе местного самоуправления. Помните, что Ереван - это столица армян всего мира, символ Родины для армян, рассеянных по всему миру.
Выборами в Совет Старейшин Еревана мы подвели итог избирательному периоду 2017 года. Очень важно, что мы уже сформировали власть, которая отображает волю нашего народа. Теперь необходимо успокоить предвыборные страсти, оставить их в прошлом. Пришло время от выступлений перейти к делу.
2018 год будет символичным годом. Армяне всего мира будут праздновать столетие Майских сражений и основание Первой Республики Армении. В этом же году будем праздновать также 2800-летие матери городов – Еревана, что совсем
не менее важно, чем предыдущие юбилеи.
Ответственность за то, чтобы с честью встретить и организовать этот юбилей ложится в первую очередь на плечи избранных властей города. Да, Ереван древний город, но в тоже время, он постоянно обновляется, формируются новые каноны общежития.
Наша цель, чтобы идущий из глубины веков Ереван, шагал в ногу со временем. Знаете, что развитие туризма является одним из приоритетов нашей экономики. Следовательно, город должен иметь современный европейский вид, с современными системами освещения, удобными тротуарами и переходами, общественными зонами отдыха. Необходимо устранить связки проводов и другие недостатки в эстетическом плане, которые бросаются в глаза, в первую очередь, конечно, в центре города
Город Ереван сталкивается с рядом сложных проблем, которым необходимо найти решение. В ряду этих вопросов проблема транспорта. Развивается город, постоянно увеличивается количество в движущихся по улицам города машин. В некоторые часы дня пробки стали привычным явлением. Продолжают существовать неудобства для ереванцев и гостей.
Для решения любой проблемы нет необходимости заново изобретать велосипед. Необходимо изучить международный опыт и посмотреть, насколько он применим в наших условиях. Насколько я знаю, в таких городах, как наш, этот вопрос решается посредством развития общественного транспорта и повышения его привлекательности. Знаю, что ставлю перед вами нелегкую задачу, знаю, что с международным консультантом работаете в этом направлении, но это должно быть одним из самых основных направлений вашей работы, и этой работе нужно придать скорости.
Другой важнейшей проблемой является вывоз мусора и весь процесс управления мусором. Здесь мы уже зарегистрировали определенные успехи, в Ереване создали достойную столицы систему. Это также успешный пример частно-государственного сотрудничества.
Однако у нас нет права удовлетвориться на этом. В краткосрочном плане мы должны создать новую свалку, озеленив старую и вернув её природе. В среднесрочном плане необходимо построить фабрику переработки мусора. Необходимо сформировать новую культуру управления мусором. В этом направлении нужно организовать постоянное информирование в средствах массовой информации и обучение - в школах.
Пусть никто не думает, что это нереальные цели. 10 лет назад, то, что мы имеем сегодня, тоже могло показаться невероятным. Однако мы все вместе доказываем, что можем это сделать, можем решать стоящие перед нами проблемы.
По-новому нужно обсудить и решить вопросы обеспечения жилого фонда многоквартирных зданий. Кондоминиум - это не просто новое название оставшихся с давних пор ЖЭК-ов. Кондоминиум - это союз собственников квартир. Каждый, так же, как он является хозяином своего очага, обязан быть хозяином и подъезду, лифту, крыше, подвалу и вообще всему зданию.
Подобные положительные примеры мы имеем, и эту культуру также нужно распространять, искореняя негативные старые традиции. Здесь я должен особо подчеркнуть, что с самым серьезным вниманием следует изучить потребности лифтового хозяйства, предотвращая возможность несчастных случаев. По-моему, назрела необходимость заменить подавляющее большинство лифтов на новые.
Дорогой Тарон,
Ереван имеет много проблем, нуждающихся в решении. Я тебе однажды говорил, что ты не имеешь права нас разочаровать. Не имеешь, потому что ты сын Андраника Маргаряна и один из руководителей Республиканской партии. Этот день для тебя очень памятный: в день рождения твоего отца, моего, светлой памяти, друга Андраника Маргаряна, в присутствии Католикоса Всех Армян ты поклялся, что будешь добросовестно служить Еревану и ереванцам. Ты просто обязан день и ночь работать, чтобы суметь увеличить уважение ереванцев и их доверие к тебе, чтобы сохранить позицию деятеля, имеющего самый большой рейтинг в Ереване, чтобы на следующих выборах заработать еще больше голосов и продолжить управлять Ереваном.
Уважаемый мэр Еревана,
Уважаемые члены Совета Старейшин,
Вновь поздравляю вас и желаю плодотворной работы во имя процветания двенадцатой армянской столицы, во имя прогресса Армении!