Արա Բաբլոյանը ցավակցել է Իրանի Մեջլիսի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Ալի Արդեշիր Լարիջանիին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ցավակցական ուղերձում ասված է.
«Հարգելի գործընկեր,
խոր ցավով տեղեկացանք Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի եւ Իմամ Խոմեյնիի դամբարանի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչության մասին, որի հետեւանքով զոհվեցին եւ վիրավորվեցին անմեղ մարդիկ:
Խստորեն դատապարտելով այս բարբարոսական գործողությունները՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից մեր խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն ենք հայտնում Ձեզ, զոհվածների ընտանիքներին ու մերձավորներին, Իրանի բարեկամ ժողովրդին` մաղթելով տոկունություն ու համբերություն, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում:

YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. Speaker of the National Assembly of Armenia Ara Babloyan sent a condolence letter to the Speakerof theMajlisof the Islamic Republic ofIran Ali Ardeshir Larijani. As “Armenpress” was informed from the press service of the parliament of Armenia, the message runs as follows,
“Honorable college,
We learned with deep sorrow about the terror attack near the parliament of the Islamic Republic of Iran and the mausoleum of ImamKhomeini, claiming lives and injuring numerous innocent people.
Deeply condemning this barbaric act, on behalf of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally me, we offer our deepest condolences and solidarity to you, the relatives and families of the killed, the friendly people of Iran,wishing them fortitude and patience, and quick recovery to the injured.
We strictly condemn the extreme manifestations based on intolerance and hatred. Our consolidated efforts should be directed to the fight against this dreadful phenomenon.