Վլադիմիր Եվսեեւն առաջարկում է ստեղծել Իրան-Ռուսաստան-Հայաստան եռանկյունի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի փոխտնօրեն, ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեեւը դրական է գնահատում մայիսի 19-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում անցկացված նախագահական ընտրությունների արդյունքները. Իրանի նախագահի պաշտոնում Հասան Ռոուհանիի վերընտրվելը բարենպաստ է եւ Հայաստանի, եւ Ռուսաստանի համար:
«Հենց Հասան Ռոուհանիի օրոք սկիզբ դրվեց ռուս-իրանական ռազմավարական երկխոսությանը, ինչը շատ կարեւոր է, այսինքն՝ այժմ մենք խոսում ենք ռազմավարական երկխոսության մասին, որը տանում է դեպի ռազմավարական գործընկերություն: Ըստ իս՝ այդ երկխոսության ամրապնդումը Ռոուհանիի օրոք ավելի հեշտ կընթանա: Մարտի վերջին օրերին Ռոուհանին այցելեց Ռուսաստան, եւ մի շարք համատեղ որոշումներ կայացվեցին, որոնք կրկին նրա օրոք ավելի հեշտ կլինի իրականացնել»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Փորձագետը նշեց, որ ռուս-իրանական հարաբերությունների ամրապնդմանը զուգահեռ կանխատեսում է Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների վատթարացում:
«Ինչու, որովհետեւ Թրամփը, հավանաբար, կսատարի Իսրայելին եւ Սաուդյան Արաբիային, որն ունի գումար: Սաուդյան Արաբիայի հետաքրքրությունների շրջանակը, որը փոքր-ինչ թուլացել էր Բարաք Օբամայի ղեկավարության ժամանակ, ըստ երեւույթին, կվերադառնա իր տեղը, իսկ Սաուդյան Արաբիան Իրանի տարածաշրջանային հակառակորդն է: Եվ եթե Իրանի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունները վատանան, ապա փոխգործակցության համար այն ավելի բաց կլինի հարեւանների հետ, եւ այս առումով Հայաստանը հենց այդ բարեկամ երկիրն է, որի հետ կկարողանա փոխգործակցել»,-ընդգծեց Վլադիմիր Եվսեեւը:
Նա նաեւ առաջարկեց համապատասխան աշխատանքներ կազմակերպել Հայաստան-Իրան-Ռուսաստան եռանկյունու ձեւավորման ուղղությամբ:
«Ընդ որում, այն պետք է միտված լինի ոչ միայն քաղաքական համագործակցությանը, այլեւ ռազմական, որի հիմքերն ունենք: Այս առումով կցանկանայի նաեւ ուրախությամբ նշել ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ Իրան կատարած այցը, որի ընթացքում մի շարք հարցեր քննարկվեցին, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական»,-եզրափակեց Վլադիմիր Եվսեեւը:
Մայիսի 19-ին անցկացված նախագահական ընտրությունների արդյունքում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործող նախագահ Հասան Ռոուհանին վերընտրվեց երկրի նախագահի պաշտոնում՝ հավաքելով ձայների 57 տոկոսը: Իրանի նախագահի պաշտոնին հավակնում էին չորս թեկնածու՝ Ռոուհանին, այաթոլլահ Իբրահիմ Ռաիսին, նախկին փոխնախագահ Մոստաֆա Հաշեմի-Թաբան և պահպանողականների թեկնածու Մոստաֆա Աղա-Միրսալիմը: Ընտրություններին մասնակցել էր ընտրելու իրավունք ունեցող 56 մլն քաղաքացիների շուրջ 70 տոկոսը:

YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. Military expert Vladimir Evseev, deputy director of the CIS Countries Institute, positively assesses the May 19 presidential election results in the Islamic Republic of Iran. According to him, Hassan Rouhani’s re-election as President of Iran is beneficial both for Armenia and Russia.
“It was under Hassan Rouhani’s presidency that the Russian-Iranian strategic dialogue launched which is very important, in other words, currently we speak about strategic dialogue which leads to strategic partnership. I think that dialogue will strengthen more easily under Rouhani’s presidency. In late March Rouhani visited Russia, and a number of joint decisions were made which will be easier to implement again during his tenure”, Evseev told Armenpress.
The expert said in line with strengthening of the Russian-Iranian relations, he expects also deterioration of Iran-US ties.
“Why, because Trump will probably support Israel and Saudi Arabia which has money. In fact, Saudi Arabia’s range of interests, that weakened a little under Obama’s presidency, will return to its place, and Saudi Arabia is Iran’s regional rival. And if Iran’s relations deteriorate, it will be more open for partnership with neighbors, and in this sense Armenia is that friendly state with which Iran can cooperate”, Vladimir Evseev said.
He also proposed to take respective steps to form Armenia-Iran-Russia triangle.
“Moreover, this must be directed not only towards political cooperation, but also a military one, the grounds of which we already have. In this sense I would like to highlight the visit of Armenia’s Defense Minister to Iran during which a number of issues, including defense issues were discussed”, the military expert stated.
Rouhani won Iran’s Presidential election with 57% of votes. Four candidates were running for the post. Over 70% of eligible voters participated in the election.