Վարդենիսում, Սիսիանում և Բերդում քաղաքացիական հիվանդանոցները և զինվորական հոսպիտալները կմիավորվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում կայացած աշխատանքային քննարկումների հիմնական առանցքը քաղաքացիական և զինվորական բժշկական ծառայությունների համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելը և երկու գերատեսչության մոտեցումները ներդաշնակեցնելն էր։
Լևոն Ալթունյանը և Վիգեն Սարգսյանը նախ անդրադարձել են Վարդենիսում, Սիսիանում և Բերդում քաղաքացիական հիվանդանոցների և զինվորական հոսպիտալների միավորմանը` ելակետ ունենալով թե՛ բնակչության, թե՛ զինվորականների բժշկական օգնության որակի բարելավումն ու ծավալների ընդլայնումը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Առողջապահության և պաշտպանության գերատեսչությունների պատասխանատուները ներկայացրել են արդեն իսկ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքները, համաձայն որոնց միավորման շնորհիվ ոչ միայն կտնտեսվեն ֆինանսական զգալի միջոցներ, որոնք կուղղվեն ծրագրերի զարգացմանը, այլև էականորեն կբարձրանա մատուցվող ծառայությունների որակն ու արդյունավետությունը։
Անդրադարձ է եղել նաև զինակոչիկների պատվաստումներին առնչվող կազմակերպական հարցերին։ Առաջարկվել է ընթացիկ տարում գրիպի բռնկման սեզոնին բանակում ավելի մեծ ընդգրկվածությամբ պատվաստումներ իրականացնել։
Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Լևոն Ալթունյանը և պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վիգեն Սարգսյանը քննարկել են զինծառայողների և նրանց ընտանիքի անդամների բժշկական օգնության և սպասարկման ծավալների, հասանելիության և որակի բարելավման հնարավոր մեխանիզմները, համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարականներ տվել քննարկված հարցերի վերաբերյալ խորքային ուսումնասիրություններ կատարել և սեղմ ժամկետներում զեկուցել արդյունքների մասին։

Civilian and military hospitals in Vardenis, Sisian and Berd towns to be merged
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Working discussions were held in the Ministry of Defense aimed at making the cooperation of civilian and military medical services more effective and harmonizing the approaches of the two agencies, the Ministry told Armenpress.
Acting Defense Minister Vigen Sargsyan and acting Healthcare Minister Levon Altunyan talked about the necessity of merging the civilian and military hospitals in Vardenis, Sisian and Berd towns aimed at improving the quality of medical assistance and expanding the volumes for the people and militaries.
The representatives of the two Ministries presented the results of already done examinations according to which the merge of the hospitals will enable to save significant financial resources which will be directed towards the programs development, and will significantly increase the quality and effectiveness of the services provided.
Levon Altunyan and Vigen Sargsyan discussed the possible mechanisms on improving the volumes, access and quality of medical assistance and services provided to the servicemen and their family members.
They gave respective instructions to carry out thorough research on the issues discussed and report on the results in short period of time.