Հնաբերդը կհյուրընկալի Տոլմայի փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանում արդեն 7-րդ անգամ կանցկացվի տոլմայի փառատոնը։ Այս տարի փառատոնը կհյուրընկալվի Արարատի մարզի Հնաբերդ գյուղում մայիսի 20-ին։ «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը մայիսի 12-ին կայացած ասուլիսում պատմեց տոլմայի ծագման և Տոլմայի փառատոնի նախապատրաստական աշխատանքների մասին։ «Տոլմա բառը «տոլի» բառից է, որը հին հայերենով նշանակում է խաղողի վազ։ Նախնական պատրաստման ձևը եղել է ծեծված մսից և խաղողի տերևից։ Այս ձևը մինչ այժմ պահպանվել է հատկապես Սյունիքի մարզում։ Տ կամ Դ տառը այդքան էլ նշանակություն չունի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Սեդրակ Մամուլյանը։ Բանախոսը նշում է, որ տոլման հայերը սկսել են օգտագործել իրենց կերակրատեսակների ցանկում դեռևս բնապաշտական ժամանակաշրջանից։
Ըստ Սեդրակ Մամուլյանի՝ այս փառատոնը նպաստում է զբոսաշրջության զարգացմանը։ «Ընդհանրապես երկրի ազգային խոհանոցը, որպես զբոսաշրջային արդյունք, ես համարում եմ ամենակարևորը։ Մեր ազգային խոհանոցը թույլ է տալիս տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում լինել որպես մրցունակ զբոսաշրջային արդյունքի կրող»։ Բանախոսը վստահեցնում է, որ զբոսաշրջիկների 70-80 տոկոսը գոհ են հայկական խոհանոցից։
25 տաղավար է լինելու, փառատոնին կմասնակցեն հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, գյուղացիներ, զինծառայողներ։
Հայկական երգ ու պարով ուղեկցվողփառատոնը հրաշալի հնարավորություն է ծանոթանալու տոլմայի ավելի քան 60 տարբեր տեսակներին և դրանց պատրաստման առանձնահատկություններին:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Dolma festival will be held in Armenia for already the 7th time.
This year the festival will be held in the village of Hnaberd of Ararat province on May 20, reports Armenpress.
During a press conference on May 12, Sedrak Mamulyan, Chairman of “Preservation and Development of Armenian Culinary Traditions” NGO, talked about the origins of dolma and the preparation works for the festival.
According to Mamulyan, this festival contributes to tourism development. “In general, I consider the country’s national cuisine as the most important tourism result. Our national cuisine enables to be as a bearer of competitive tourism result in the region and the whole world”, he said. He assured that 70-80% of tourists are satisfied with Armenian cuisine.
There will be 25 pavilions in the festival. It will be attended by NGO representatives, village residents, servicemen. The festival will be accompanied by Armenian dance and music. It is a good chance to get acquainted with more than 60 various types of dolma and the preparation features.